Anketa o najkrajšiu slovenskú poštovú známku za rok 2023

Oznámenie o usporiadaní ankety o najkrajšiu slovenskú poštovú známku a najkrajšiu obálku prvého dňa (FDC) vydanú v roku 2023.

25. 04. 2024

Poštová známka:
Veľká noc 2011: Ľudový motív

Veľká noc 2011: Ľudový motív
Deň vydania: 04. 03. 2011
Nominálna hodnota: 0,40 €
Rozmery známky: 33,9 x 26,5 mm
Forma tlačového listu: TL
Počet známok na tlačovom liste: 50
Počet známok v sérii: 1
Tlačiareň: Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
Technika tlače: Ofset
Náklad: 1700000

Poštová známka k Veľkej noci v roku 2011 s ľudovým motívom (veľkonočný baránok).


Textový motív: nie je

Obrazový motív: Baránok boží – Agnus dei s polevou zo šľahaných bielkov

Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka Veľká noc 2011: Ľudový motív (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Autor výtvarného návrhu známky: Júlia Piačková
Známky sú obohatené vôňou vanilky.


Tematický popis a súvislosti:

Veľká noc je najvýznamnejší kresťanský sviatok, ktorý ako jediný pohyblivý sviatok pripadá na marec alebo apríl. Jeho oslavy v cirkvi sa spomínajú už v 2. storočí. Podobne ako krv obetného baránka zachránila starých Izraelitov v Egypte pred desiatimi Božími ranami, smrť Ježiša Krista zachránila všetkých kresťanov od večného zatratenia. Preto sa baránok stal nielen symbolom Ježiša Krista, ale aj Veľkej noci. Veľkonočné oslavy na Slovensku sa podľa regiónov líšia. Časovo sa zhruba prekrývajú s pohanskými oslavami príchodu jari, a preto ľudové tradície prevzali z predkresťanských dôb mnoho zvykov a obyčajov. Keďže vajíčko obsahuje zárodok života, bolo v mnohých kultúrach symbolom plodnosti, života a vzkriesenia.

Starí Slovania kládli maľované vajíčka z hliny svojim mŕtvym do hrobu. V kresťanstve sa vajce vykladá ako symbol zatvoreného hrobu, z ktorého vstal Kristus, ako symbol nesmrteľnosti. V súvislosti s ľudovou tradíciou vznikol zvyk maľovať tieto vajíčka. Dôvodom jedenia vajec na Veľkú noc bola zrejme aj skutočnosť, že vajcia sa nesmeli jesť v pôstnom období. Podobne archaický pôvod má postava veľkonočného zajačika, ktorá dnes prináša deťom čokoládové vajíčka. Vo svetových kultúrach je zajac veľmi často atribútom nesmrteľnosti alebo zmŕtvychvstania, podobne ako motív kuriatka, ktorý sa rodí práve z vajíčka. Tohtoročná emisia poštovej známky venovaná Veľkej noci zobrazuje vyššie uvedenú symboliku vo forme tradičných cukroviniek typických pre rôzne regióny Slovenska. Na známke je zobrazený baránok boží – Agnus dei s polevou zo šľahaných bielkov. Na FDC sú veľkonočné kuriatka so zajačikmi z bielkového snehu s čokoládovo-maslovým krémom zdobené marcipánom, ktoré patria tiež do širšieho rámca ľudového umenia.


Autor (zdroj) popisu: Mgr. Tatiana Podolinská, PhD.


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov