Slávnostné uvedenie poštovej známky Osobnosti: Mních Cyprián (1724 - 1775)

Pozvanie na slávnostné uvedenie poštovej známky Osobnosti: Mních Cyprián (1724 - 1775) - 300. výročie narodenia v Červenom Kláštore.

26. 07. 2024

Fórum otázok a odpovedí - Často kladené otázky

Fórum otázok a odpovedí - Často kladené otázky
Autor: Vojtech Jankovic
Publikované: 15. 08. 2016 01:12

Zberateľské fórum otázok a odpovedí v oblasti filatelie a zbierania známok.


Zberateľské fórum otázok a odpovedí slúži na zadávanie otázok a poskytovanie odpovedí a rád týkajúcich sa filatelie - vydávania, zbierania a vystavovania poštových známok a ostatných filatelistických materiálov a poštových dokladov.

Ak máte otázku, trápia vás pochybnosti alebo potrebujete poradiť, neváhajte nás osloviť. Nič to nestojí a odpoveď možno prispeje k potešeniu zo zveľaďovania vašej zbierky! Odpovieme vám emailom a v prípade, že vaša otázka môže zaujímať viacerých zberateľov, uverejníme ju aj na tomto fóre. Samozrejme anonymne, bez uvedenia vášho mena.
Napíšte nám svoju otázku!


Najčastejšie kladené otázky


______________________________________________ . ______________________________________________

HODNOTA ZBIERKY A AKO NALOŽIŤ S POZOSTALOSŤOU PO ZBERATEĽOVIOhodnotenie pozostalosti a predaj zbierky


Otázka (viacero otázok ohľadom pozostalosti a predaja zbierok známok):
- Zdedila som viacero albumov poštových známok a album zápalkových etikiet, chcem sa informovať akú majú hodnotu.
- Dostala som zbierku známok, sú to aj celé kolekcie (kozmonauti, okná, kvetiny, mince atď.) aj staré použité známky ešte nalepené. Je tam veľa druhov, z Československa a aj celého sveta, známe osobnosti a rôzne stroje atď. Prosím Vás, mohli by ste mi poradiť, kam sa mám so zbierkou obratiť, poprípade na koho?
- Po otcovi som našla 3 albumy známok, sú tam aj zbierky z obdobia 1950 - 1970. Prosím, kto by mi vedel ohodnotiť tieto albumy? Vedeli by ste mi poradiť?

Odpoveď:
Portál www.postoveznamky.sk je primárne určený na podporu rozvoja zbierania pre začínajúcich i pokročilých zberateľov. Preto, ak máte záujem poradiť ako začať, rozmýšľate o pokračovanie v zbieraní, prípadne sa rozhodujete akým smerom sa vybrať, radi vám poradíme: Záujem o informácie o zbieraní známok.
Na druhej strane, ak máte záujem o ohodnotenie pozostalosti a predaj zbierky bez záujmu o jej ďalší rozvoj, odporúčame obrátiť sa na obchodníkov alebo si zadať inzerát na našich stránkach (pozri sekciu Obchody a inzercia v ľavej hornej časti našej stránky). Ďalšou možnosťou je pokúsiť sa zbierku predať vlastnými silami cez niektorý aukčný server, ktorých je po svete mnoho. V našich končinách k najzaujímavejším patria: Aukro, Delcampe, eBay a Stampworld. Keďže ide o obojstranné - predajne a nákupné servery - sledovaním ponuky a dopytu môžete získať prehlad za co sa asi známky podobne vašim dajú predať a následne ich ponúknuť na predaj. Predávajúcich je veľa a kupujúcich malo, preto je rozumne najskôr sa so zbierkou oboznámiť, aby ste vedeli co predávate a až potom ju ponúknuť. Na zistenie istého prehľadu môžete použiť napríklad ďalší zaujímavý server Colnect, prípadne elektronické alebo tlačené katalógy známok.
V každom prípade, pred akýmikoľvek ďalšími krokmi, odporúčame prečítať si článok, ktorý vám môže pomôcť zorientovať sa a poskytnúť odpovede na niektoré vaše otázky: Čo zbierame? ... hodnota zbierky. Prípadne pozrieť dve informatívne videá v angličtine How to Sell Your Stamp Collection.

Späť na prehľad

______________________________________________ . ______________________________________________

MÁM ASI VZÁCNU ZNÁMKUInverted Jenny (USA)


Otázka: Nie som zberatelka znamok ani sa v tom vobec nevyznam. Este z detstva som si pamatala album plny znamok po pra-pradedkovi. Tak som si ho presla pred par dnami a nasla som tuto znamku "Inverted Jenny". Chcela by som zistil pravost znamky aj ked som sa docitala, ze tam je ta moznost minimálna a je to uplna rarita. Ale aj tak mi to stale vrta v hlave. Pra-pradedko mal aj rodinu v USA cize by tam bola aj moznost, ze to bolo poslane. Fakt neviem. Prosim dajte mi vediet co si o tom myslite.

Inverted Jenny   Inverted Jenny

Odpoveď: Vami predložené obrázky reprodukujú farebnú kópiu v nepresnom farebnom prevedení, ktorú niekto dosť neodborne obstrihal, aby imitoval zúbkovanie. Zúbkovanie na pravých známkach je pravidelné, s rovnakými perforačnými otvormi, po ktorých zostanú rovnako veľké a od seba vzdialené zúbky na okrajoch známky. To, že je to kópia ukazuje aj pečiatka, ktorá je jednoznačne natlačená (asi ešte na pôvodnom obrázku) a nie odtlačená skutočnou pečiatkou. Pre lepší obraz odporúčam odborné články na internete, resp. prehľad obrázkov orginálnych "inverted jenny" známok.

Späť na prehľad

______________________________________________ . ______________________________________________

KVALITA, STAV A AKOSŤ ZNÁMOKZnámky s nálepkou


Otázka: Chcem sa vás opýtať ako odborníka, ako sa hodnotia známky nalepené zozadu nálepkou do papierového albumu. Dostal som totiž od amerického zberateľa niečo také (posielam foto). Známky sú z prednej strany, myslím, že vo veľmi dobrom stave. Je lepšie ich ponechať takto, alebo niečo iné s nimi robiť?

Známky s nálepkou

Odpoveď: Kedysi sa nepoužité známky bežne zbierali nalepením nálepkou do albumu, lebo sa nevenovala pozornosť nepoužitému lepu na zadnej strane. Aj preto sa v kvalitných katalógoch (v prípade USA katalóg SCOTT) oceňujú nepoužité známky s nálepkou (označované * alebo MH - Mint Hinged) samostatne. V drvivej väčšine prípadov však majú omnoho nižšiu cenu ako známky nepoužité s nepoškodeným originálnym lepom (označované ** alebo MNH - mint never hinged).
Z tohto pohľadu je len na vás, či známky ponecháte nalepené v albume (odporúčam), alebo ich odlepíte. V albume vyzerajú zaujímavejšie a v konečnom dôsledku zberateľsky vzácnejšie, lebo ide o pekný celok aj s ich popisom.

Späť na prehľad

______________________________________________ . ______________________________________________

NOMINÁLNE HODNOTY, NÁKLAD a POČTY ZNÁMOK NA TLPočty známok na UTL


Otázka:
Rád by som rozprúdil debetu o počtoch známok na UTL- kach. Napríklad známka

  • č. 635 hodnota 0,90 €.......8 známok............. 7,20€
  • č. 636 hodnota T2 50 g.......8 známok ............ 5,00€
  • č. 637 hodnota 1,30 €.......10 známok...........13,00 €
  • Bezpeč. cest. dopravy BECEP 0,50 €.......10 známok ...5,00 €
  • Spolu......................................................................... 30,20 €
(Ostatné UTL v 3-4 kusoch je v poriadku a ak sú pekne vypracované a zmysluplné je radosť ich vlastniť.)
Hodnota ďaleko presahuje hodnotu všetkých vydaných známok a nie všetci zberatelia sú takí bohatí, aby si ich mohli zakúpiť a možno aj preto ubúda zberateľov a stávajú sa nedostupné aj mladým zberateľom alebo menej solventným.

Odpoveď:
Žiaľ, skúsenosť hovorí, že napriek tomu, že vaše konštatovanie zdieľa mnoho zberateľov, vydavateľ slovenských známok neberie príliš ohľady na zberateľov a ich peňaženky. Jednoducho vydáva čo sa mu páči a v akých sa mu páči nomináloch, počtoch a kusoch. Vydávanie známok je už dávno a takmer všade, z pohľadu vydavateľa, čisto komerčná záležitosť. Žiaľ, nielen u nás, založená na trochu pochybných princípoch, kde príliš nefiguruje názor a kúpna sila "koncového zákazníka", t.j. bežného zberateľa. Namiesto toho, aby si urobili prieskum, čo je žiadané a čo by zberatelia uvítali, volia námety a technické atribúty jednotlivých emisií podľa vlastných kritérií. Napríklad urobiť nové emisie čo možno graficky najzaujímavejšie a najnetradičnejšie (rôzne grafické úpravy tlačových listov s čo možno najväčším počtom kupónov, nepraktické formáty známok, nové tlačové techniky a pod.), lebo súperia s inými poštovými správami (a na medzinárodných výstavách získavajú za tieto "zaujímavosti" ceny). Ono to totižto predsa len je založené na skúsenostiach a poznaní trhu: slovenskí zberatelia budú stále zbierať slovenské známky a aj keď budú hundrať, kúpia si ich. A ak nie, nevadí. Odídu väčšinou tí menej solventní. A vždy sa nájdu noví zberatelia, ktorí sa nechajú pritiahnuť (a peniaze vytiahnuť) vďaka zopár atraktívnym námetom a široko propagovaným cenám za niektoré vybrané (a špeciálne na to určené) známky.
K vašej poznámke, že známky sú nedostupné pre mladých a menej solventných len toľko, že pre tých sú tu predsa pečiatkované známky! Obraz známky rovnaký, no zaobstarávacia cena (väčšinou) výrazne nižšia.

Odporúčam tiež pozrieť fórum na stránke vydavateľa: Pofisfórum. Ako môžete vidieť, v minulosti sa zopár takýchto diskusií už otvorilo, nikto z kompetentných však nič rozumné neodpovedal.

Späť na prehľad

______________________________________________ . ______________________________________________Ak máte otázku, trápia vás pochybnosti alebo potrebujete poradiť, neváhajte nás osloviť. Nič to nestojí a odpoveď možno prispeje k potešeniu zo zvelaďovania vašej zbierky! Odpovieme vám emailom a v prípade, že vaša otázka môže zaujímať viacerých zberateľov, uverejníme ju aj na tomto fóre. Samozrejme anonymne, bez uvedenia vášho mena.
Napíšte nám svoju otázku!
Autor: Vojtech Jankovic

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov