Signovaný grafický list Rudolfa Cigánika - Zvolenie Petra Pavla za prezidenta Českej republiky

Mimoriadna ponuka autorského vlastnoručne signovaného grafického listu akademického maliara Rudolfa Cigánika pod názvom Zvolenie Petra Pavla za prezidenta Českej republiky.

10. 11. 2023

Fórum otázok a odpovedí - Často kladené otázky

Fórum otázok a odpovedí - Často kladené otázky
Autor: Vojtech Jankovic
Publikované: 15. 08. 2016 01:12

Zberateľské fórum otázok a odpovedí v oblasti filatelie a zbierania známok.


Zberateľské fórum otázok a odpovedí slúži na zadávanie otázok a poskytovanie odpovedí a rád týkajúcich sa filatelie - vydávania, zbierania a vystavovania poštových známok a ostatných filatelistických materiálov a poštových dokladov.

Ak máte otázku, trápia vás pochybnosti alebo potrebujete poradiť, neváhajte nás osloviť. Nič to nestojí a odpoveď možno prispeje k potešeniu zo zveľaďovania vašej zbierky! Odpovieme vám emailom a v prípade, že vaša otázka môže zaujímať viacerých zberateľov, uverejníme ju aj na tomto fóre. Samozrejme anonymne, bez uvedenia vášho mena.
Napíšte nám svoju otázku!


Najčastejšie kladené otázky


______________________________________________ . ______________________________________________

HODNOTA ZBIERKY A AKO NALOŽIŤ S POZOSTALOSŤOU PO ZBERATEĽOVIOhodnotenie pozostalosti a predaj zbierky


Otázka (viacero otázok ohľadom pozostalosti a predaja zbierok známok):
- Zdedila som viacero albumov poštových známok a album zápalkových etikiet, chcem sa informovať akú majú hodnotu.
- Dostala som zbierku známok, sú to aj celé kolekcie (kozmonauti, okná, kvetiny, mince atď.) aj staré použité známky ešte nalepené. Je tam veľa druhov, z Československa a aj celého sveta, známe osobnosti a rôzne stroje atď. Prosím Vás, mohli by ste mi poradiť, kam sa mám so zbierkou obratiť, poprípade na koho?
- Po otcovi som našla 3 albumy známok, sú tam aj zbierky z obdobia 1950 - 1970. Prosím, kto by mi vedel ohodnotiť tieto albumy? Vedeli by ste mi poradiť?

Odpoveď:
Portál www.postoveznamky.sk je primárne určený na podporu rozvoja zbierania pre začínajúcich i pokročilých zberateľov. Preto, ak máte záujem poradiť ako začať, rozmýšľate o pokračovanie v zbieraní, prípadne sa rozhodujete akým smerom sa vybrať, radi vám poradíme: Záujem o informácie o zbieraní známok.
Na druhej strane, ak máte záujem o ohodnotenie pozostalosti a predaj zbierky bez záujmu o jej ďalší rozvoj, odporúčame obrátiť sa na obchodníkov alebo si zadať inzerát na našich stránkach (pozri sekciu Obchody a inzercia v ľavej hornej časti našej stránky). Ďalšou možnosťou je pokúsiť sa zbierku predať vlastnými silami cez niektorý aukčný server, ktorých je po svete mnoho. V našich končinách k najzaujímavejším patria: Aukro, Delcampe, eBay a Stampworld. Keďže ide o obojstranné - predajne a nákupné servery - sledovaním ponuky a dopytu môžete získať prehlad za co sa asi známky podobne vašim dajú predať a následne ich ponúknuť na predaj. Predávajúcich je veľa a kupujúcich malo, preto je rozumne najskôr sa so zbierkou oboznámiť, aby ste vedeli co predávate a až potom ju ponúknuť. Na zistenie istého prehľadu môžete použiť napríklad ďalší zaujímavý server Colnect, prípadne elektronické alebo tlačené katalógy známok.
V každom prípade, pred akýmikoľvek ďalšími krokmi, odporúčame prečítať si článok, ktorý vám môže pomôcť zorientovať sa a poskytnúť odpovede na niektoré vaše otázky: Čo zbierame? ... hodnota zbierky. Prípadne pozrieť dve informatívne videá v angličtine How to Sell Your Stamp Collection.

Späť na prehľad

______________________________________________ . ______________________________________________

MÁM ASI VZÁCNU ZNÁMKUInverted Jenny (USA)


Otázka: Nie som zberatelka znamok ani sa v tom vobec nevyznam. Este z detstva som si pamatala album plny znamok po pra-pradedkovi. Tak som si ho presla pred par dnami a nasla som tuto znamku "Inverted Jenny". Chcela by som zistil pravost znamky aj ked som sa docitala, ze tam je ta moznost minimálna a je to uplna rarita. Ale aj tak mi to stale vrta v hlave. Pra-pradedko mal aj rodinu v USA cize by tam bola aj moznost, ze to bolo poslane. Fakt neviem. Prosim dajte mi vediet co si o tom myslite.

Inverted Jenny   Inverted Jenny

Odpoveď: Vami predložené obrázky reprodukujú farebnú kópiu v nepresnom farebnom prevedení, ktorú niekto dosť neodborne obstrihal, aby imitoval zúbkovanie. Zúbkovanie na pravých známkach je pravidelné, s rovnakými perforačnými otvormi, po ktorých zostanú rovnako veľké a od seba vzdialené zúbky na okrajoch známky. To, že je to kópia ukazuje aj pečiatka, ktorá je jednoznačne natlačená (asi ešte na pôvodnom obrázku) a nie odtlačená skutočnou pečiatkou. Pre lepší obraz odporúčam odborné články na internete, resp. prehľad obrázkov orginálnych "inverted jenny" známok.

Späť na prehľad

______________________________________________ . ______________________________________________

KVALITA, STAV A AKOSŤ ZNÁMOKZnámky s nálepkou


Otázka: Chcem sa vás opýtať ako odborníka, ako sa hodnotia známky nalepené zozadu nálepkou do papierového albumu. Dostal som totiž od amerického zberateľa niečo také (posielam foto). Známky sú z prednej strany, myslím, že vo veľmi dobrom stave. Je lepšie ich ponechať takto, alebo niečo iné s nimi robiť?

Známky s nálepkou

Odpoveď: Kedysi sa nepoužité známky bežne zbierali nalepením nálepkou do albumu, lebo sa nevenovala pozornosť nepoužitému lepu na zadnej strane. Aj preto sa v kvalitných katalógoch (v prípade USA katalóg SCOTT) oceňujú nepoužité známky s nálepkou (označované * alebo MH - Mint Hinged) samostatne. V drvivej väčšine prípadov však majú omnoho nižšiu cenu ako známky nepoužité s nepoškodeným originálnym lepom (označované ** alebo MNH - mint never hinged).
Z tohto pohľadu je len na vás, či známky ponecháte nalepené v albume (odporúčam), alebo ich odlepíte. V albume vyzerajú zaujímavejšie a v konečnom dôsledku zberateľsky vzácnejšie, lebo ide o pekný celok aj s ich popisom.

Späť na prehľad

______________________________________________ . ______________________________________________

NOMINÁLNE HODNOTY, NÁKLAD a POČTY ZNÁMOK NA TLPočty známok na UTL


Otázka:
Rád by som rozprúdil debetu o počtoch známok na UTL- kach. Napríklad známka

  • č. 635 hodnota 0,90 €.......8 známok............. 7,20€
  • č. 636 hodnota T2 50 g.......8 známok ............ 5,00€
  • č. 637 hodnota 1,30 €.......10 známok...........13,00 €
  • Bezpeč. cest. dopravy BECEP 0,50 €.......10 známok ...5,00 €
  • Spolu......................................................................... 30,20 €
(Ostatné UTL v 3-4 kusoch je v poriadku a ak sú pekne vypracované a zmysluplné je radosť ich vlastniť.)
Hodnota ďaleko presahuje hodnotu všetkých vydaných známok a nie všetci zberatelia sú takí bohatí, aby si ich mohli zakúpiť a možno aj preto ubúda zberateľov a stávajú sa nedostupné aj mladým zberateľom alebo menej solventným.

Odpoveď:
Žiaľ, skúsenosť hovorí, že napriek tomu, že vaše konštatovanie zdieľa mnoho zberateľov, vydavateľ slovenských známok neberie príliš ohľady na zberateľov a ich peňaženky. Jednoducho vydáva čo sa mu páči a v akých sa mu páči nomináloch, počtoch a kusoch. Vydávanie známok je už dávno a takmer všade, z pohľadu vydavateľa, čisto komerčná záležitosť. Žiaľ, nielen u nás, založená na trochu pochybných princípoch, kde príliš nefiguruje názor a kúpna sila "koncového zákazníka", t.j. bežného zberateľa. Namiesto toho, aby si urobili prieskum, čo je žiadané a čo by zberatelia uvítali, volia námety a technické atribúty jednotlivých emisií podľa vlastných kritérií. Napríklad urobiť nové emisie čo možno graficky najzaujímavejšie a najnetradičnejšie (rôzne grafické úpravy tlačových listov s čo možno najväčším počtom kupónov, nepraktické formáty známok, nové tlačové techniky a pod.), lebo súperia s inými poštovými správami (a na medzinárodných výstavách získavajú za tieto "zaujímavosti" ceny). Ono to totižto predsa len je založené na skúsenostiach a poznaní trhu: slovenskí zberatelia budú stále zbierať slovenské známky a aj keď budú hundrať, kúpia si ich. A ak nie, nevadí. Odídu väčšinou tí menej solventní. A vždy sa nájdu noví zberatelia, ktorí sa nechajú pritiahnuť (a peniaze vytiahnuť) vďaka zopár atraktívnym námetom a široko propagovaným cenám za niektoré vybrané (a špeciálne na to určené) známky.
K vašej poznámke, že známky sú nedostupné pre mladých a menej solventných len toľko, že pre tých sú tu predsa pečiatkované známky! Obraz známky rovnaký, no zaobstarávacia cena (väčšinou) výrazne nižšia.

Odporúčam tiež pozrieť fórum na stránke vydavateľa: Pofisfórum. Ako môžete vidieť, v minulosti sa zopár takýchto diskusií už otvorilo, nikto z kompetentných však nič rozumné neodpovedal.

Späť na prehľad

______________________________________________ . ______________________________________________Ak máte otázku, trápia vás pochybnosti alebo potrebujete poradiť, neváhajte nás osloviť. Nič to nestojí a odpoveď možno prispeje k potešeniu zo zvelaďovania vašej zbierky! Odpovieme vám emailom a v prípade, že vaša otázka môže zaujímať viacerých zberateľov, uverejníme ju aj na tomto fóre. Samozrejme anonymne, bez uvedenia vášho mena.
Napíšte nám svoju otázku!
Autor: Vojtech Jankovic

Odborné sekcie

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov