Nové číslo časopisu FEPA NEWS II Series No. 45 – July 2024

Informácia o vydaní nového čísla časopisu Európskej filatelistickej federácie FEPA NEWS, ktoré prináša nielen organizačné informácie ale aj odborné príspevky venované rozvoju filatelie a tvorbe a vystavovaniu filatelistických exponátov a literatúry.

24. 07. 2024

Poštová známka:
UMENIE: Gemerská gotická nástenná maľba – Kostol Najsvätejšej Trojice v Rákoši

UMENIE: Gemerská gotická nástenná maľba – Kostol Najsvätejšej Trojice v Rákoši
Deň vydania: 26. 10. 2023
Nominálna hodnota: 2,60 €
Rozmery známky: 44,4 x 54,4 mm
Forma tlačového listu: UTL
Počet známok na tlačovom liste: 2
Počet známok v sérii: 2
Tlačiareň: Tiskárna Hradištko, s.r.o., Česká republika
Technika tlače: Ocelotlač z plochej platne v kombinácii s ofsetom
Náklad: 40000

Poštová známka z edičného radu UMENIE venovaná gemerskej gotickej nástennej maľbe s vyobrazením fresky z Kostola Najsvätejšej Trojice v Rákoši.


Textový motív: FRESKA / NAJSVÄTEJŠEJ / TROJICE / V RÁKOŠI

Obrazový motív: Detail fresky najsvätejšej trojice v Rákoši.

Výtvarný návrh známky: akad. mal. Rudolf Cigánik

Rytina známky: Mgr. art. Jozef Česla

Upravený tlačový list:

Poštová známka UMENIE: Gemerská gotická nástenná maľba – Kostol Najsvätejšej Trojice v Rákoši (Upravený tlačový list)


Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka UMENIE: Gemerská gotická nástenná maľba – Kostol Najsvätejšej Trojice v Rákoši (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Tematický popis a súvislosti:

V blízkom okolí Jelšavy, v starej baníckej obci Rákoš, stojí kostol ukrývajúci vzácne gotické maľby nielen v interiéri, ale čiastočne aj na vonkajších stenách. Rímskokatolícky kostol Najsvätejšej Trojice je ranogotická jednoloďová stavba z polovice 13. storočia. Nástenné maľby z obdobia od poslednej tretiny 14. storočia po druhú polovicu 15. storočia pokrývajú steny a klenbu presbytéria a takmer celú severnú stenu lode. Ide o kvalitnú freskovú maľbu, ktorú objednali pre kostol tunajší bohatí zemepáni Bubekovci. Na svojich cestách po severnom Taliansku v službách kráľa Ľudovíta Veľkého mali možnosť oboznámiť sa s najlepšími dielami talianskych majstrov, ktorých doviedli do Uhorska, aby im vyzdobili kostoly v Plešivci, Štítniku i v Rákoši. Severná stena lode je takmer na celej ploche pokrytá nástennými maľbami v troch horizontálnych pásoch. V hornom páse sú zobrazené výjavy zo Svätoladislavskej legendy – bojovníci kráľovskej družiny s kopijami na koňoch so sv. Ladislavom na čele v dynamickom výjave boja s Kumánmi. Na klenbe vo svätyni je zobrazený žehnajúci Tróniaci Kristus s anjelmi, štyria cirkevní otcovia a symboly evanjelistov. Na stenách svätyne sú zobrazení proroci, apoštoli a traja uhorskí kráľovskí svätci Ladislav, Štefan a Imrich. Freskovej výmaľbe stien víťazného oblúka dominuje veľmi dobre zachovaná sediaca postava žehnajúceho Boha s troma tvárami. Tento nezvyčajný spôsob zobrazenia Najsvätejšej Trojice, ktorý neskôr zakázal tridentský koncil pre nápadnú podobu s pohanským Triglavom, sa objavuje na našom území, napríklad v Ochtinej a v spišskej Žehre. Na vonkajšej južnej stene kostola sa zachovali fragmenty maľby Madony s dieťaťom, časť pôvodne monumentálnej postavy sv. Krištofa, patróna putujúcich, a kľačiaca postava sv. Rúfusa, patróna kamenárov a baníkov.


Autor (zdroj) popisu: Slovenská pošta / POFIS - Ing. arch. Vladimír Ondrejovič


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov