Nové číslo časopisu FIP Flash 136 – JANUARY 2024

Nové číslo informačného časopisu Svetovej filatelistickej federácie FIP Flash.

16. 02. 2024

Celoštátna aerofilatelistická výstava AERO-BRATISLAVA 1967

Celoštátna aerofilatelistická výstava AERO-BRATISLAVA 1967
Autor: Vojtech Jankovič
Publikované: 05. 03. 2017 21:01

História a súčasnosť slovenskej filatelie - Celoštátna aerofilatelistická výstava AERO-BRATISLAVA 1967.




Miesto: Bratislava, Slovenské národné múzeum, Vajanského nábr.

Dátum: 17. júna - 25. júna 1967


osobnosti
 
Plagát vydaný k Celoštátnej aerofilatelistickej výstavy AERO-BRATISLAVA 1967 (formát A1 a vo veľkosti A5 ako propagačný letáčik). Autorkou výstavného plagátu bola Hana Zvěřinová.
 

Organizátor výstavy


Organizátorom Celoštátnej aerofilatelistickej výstavy AERO-BRATISLAVA 1967 bol Zväz československých filatelistov, ktorý prípravou výstavy poveril Aerofilatelistický klub ZČSF 08-66 Bratislava. Českí a slovenskí aerofilatelisti mali prvýkrát možnosť verejnosti predstaviť svoje exponáty na samostatnej výstave a tiež príležitosť na celoštátnej úrovni rokovať o problematike československej aerofilatelie. Výstava AERO-BRATISLAVA 1967, i keď rozsahom menšia, úspešne nadviazala na úspešnú tradíciu predchádzajúcich bratislavských celoštátnych výstav v rokoch 1937, 1952 a 1960.

Význam výstavy podčiarkol vtedajší predseda Komisie aerofilatelie ZČSF Vlastimil Krajíc vo výstavnom katalógu týmito slovami: „První větší výsledek práce komisie aerofilatelie se projevuje v právě probíhajíci výstavě AERO-BRATISLAVA 1967, a to dík iniciatívě a pracovním úsilím právě bratislavských sběratelů. Vždyť tato aero-filatelistická výstava je vlastně první samostatnou aerofilatelistickou výstavou pořádanou u nás a je činem průkopníckym. I když se zatím jedná pouze o celostátní výstavu bez účasti zahraničných sběratelů, nelze pochybovat o tom, že již příští oborová aerofilatelistická výstava se bez zahraničních sběratelů neobejde. Je proto potěšitelné, že to byli práve bratislavští aerofilatelisté, kteří ukázali směr a cestu svým následovníkům pro budoucí léta“.


osobnosti
 
Celoštátna aerofilatelistická výstava AERO-BRATISLAVA 1967 - pohľad na výstavné panely typu PRAGA 1962 v priestoroch Slovenského národného múzea v Bratislave.
 

Výstavný výbor


Predseda: Severín Zrubec
 
Tajomník: Gejza Strom
 
Členovia výboru: Ladislav Novotný, Miloš Müller, Tibor Jaššo, Jozef Sluka, Štefan Malinovský, Ignác Mátel, Jozef Jahňátek, Adriena Sodomová, Andrej Adler, Viliam Kučera
 
Záštita: Ústredný výbor Slovenského Národného frontu
 

Výstavná porota (rozhodcovský zbor)


Predseda: Jiří Bísek
 
Členovia poroty: Jaroslav Cimrhakl, Karel Basika, Miloš Müller, Vlastimil Krajíc, Jozef Jahňátek, Jiří Musil
 

osobnosti
 
Organizačný výbor a výstavná porota Celoštátnej aerofilatelistickej výstavy AERO-BRATISLAVA 1967 - autogramy vo výstavnom katalógu dnes už len nostalgicky pripomínajú jednu zaujímavú éru československej filatelie.
 

Vystavovatelia, exponáty, ocenenia


V mimosúťažnej triede boli vystavené vtedy najlepšie československé exponáty z oblasti aerofilatelie:

  • Jan Karásek, Brno - Československo, Letecké známky I., II. a III. vydania
  • Zdeněk Kvasnička, Praha - Československo, Letecké známky I., II. a III.vydania
  • Peter Lavrov, Praha - ZSSR, Letecké známky
  • Vlastimil Krajíc, Praha - Zeppelínová pošta
  • Jaroslav Cimrhakl, Praha - Ukážka zo špec. zbierky čs. leteckých známok a celistvostí
  • Jaroslav Kracík, Praha - Ukážka zo študijnej zbierky ČSR I.

V súťažnych triedach bolo vystavených celkom 33 exponátov, ktorým rozhodcovský zbor udelil medaily nasledovného stupňa - 2 pozlátené, 5 strieborných, 13 postriebrených, 8 bronzových a 5 diplomov. Cenu výstavy a pozlátenú medailu získal exponát Františka Kettnera z Hronova: Špecializovaná zbierka leteckých známok I. a II. vydania a exponát Jana Frolíka z Prahy: Špecializovaná zbierka leteckých známok I., II. a III. vydania (pozlátená medaila a blahoželanie rozhodcovského zboru).

Zberatelia zo Slovenska sa prezentovali 9 exponátmi:

  • Július Neumann, Bratislava - Ukážka prvých letov (PS)
  • Pavol Zika, Bratislava - Letecké známky a celistvosti (PS a čestná cena)
  • Ladislav Króner, Ružomberok - Študijná zbierka leteckých známok vydania 1930 (PS)
  • Ján Čáni, Handlová - Prvé lety do ČSSR a z ČSSR (D)
  • Pavol Hallon, Malacky - prvé a príležitostné lety Poľska (PS)
  • Štefan Malinovský, Bratislava - Letecké známky Maďarska (PS a čestná cena)
  • Gejza Strom, Bratislava - Prvé lety (PS a čestná cena)
  • Štefan Malinovský, Bratislava - Od lietadla po kozmickú raketu (PS)
  • Gregor Milán, Holíč - Človek vo vesmíre (B)

osobnosti
 
Výstavná medaila Celoštátnej aerofilatelistickej výstavy AERO-BRATISLAVA 1967.
 

Výstavné materiály


Príležitostnej poštovej pečiatke dominovala uprostred štylizovaná holubica, ktorú doplňovali malé kresby Bratislavského hradu a poštovej známky. Na propagačnej strojovej pečiatke je čelný pohľad na dopravné lietadlo.
Obrazový motív výstavnej medaile, ktorú navrhol Miloš Ondráčekje, je rovnaký ako na príležitostnej pečiatke.
K výstave vyšiel príležitostný aerogram s použitím rytiny leteckej známky vydanej k výstave BRATISLAVA 1960 hodnoty 2,80 Kčs (Pof. L 47) autorov J. Baláža (návrh) a B. Rouleho (rytina). Na aerograme bola nominálna hodnota známky zmenená na 1,20 Kčs a text v hornej časti známky bol upravený na CELOŠTÁTNA AEROFILATELISTICKÁ VÝSTAVA / BRATISLAVA 67 (zdá sa, že názov AERO-BRATISLAVA 1967 bol prijatý až neskôr a na známke už nebol akceptovaný).


osobnosti osobnosti
 
Príležitostná ručná pečiatka a propagačná strojová pečiatka k Celoštátnej aerofilatelistickej výstavy AERO - BRATISLAVA 1967.
 

Vo výstavnom katalógu, okrem uvedenia základných informácií o výstave (dátum konania a otvorenia, zloženie výstavných orgánov, darcovia vecných cien, výňatok z výstavného poriadku a zoznam exponátov), návštevníkov oslovil predseda výstavného výboru Severín Zrubec a pozdravným príhovorom tajomník ZČSF Jaroslav Cimrhakl. Okrem toho v ňom možno nájsť niekoľko ďalších príspevkov:

  • K 45. výročiu organizovanej čs. filatelie v Bratislave (L. Novotný)
  • Aerofilatelie a její počátky v SČSF (V. Krajíc, predseda KAF SČSF)
  • Bratislava v sieti československej leteckej dopravy (G. Strom),
  • Bratislava na československých leteckých známkach (S. Zrubec)
  • Nové letecké známky (J. Jakubec, člen Predsedníctva ZČSF)
  • Známky prof. V. Hložníka s bratislavskými motívmi (S. Zrubec)

osobnosti
 
Titulná strana katalógu Celoštátnej aerofilatelistickej výstavy AERO - BRATISLAVA 1967.
 

Výstavný let


V deň otvorenia výstavy (17. 6. 1967) sa uskutočnila príležitostná letecká preprava zásielok medzi Prahou a Bratislavou. Z Prahy bolo prepravených 439 obyčajných a 35 doporučených zásielok s podacou pečiatkou Praha 025 17.6.67- 6 / g, kašetom červenej farby, v Bratislave pribudol odtlačok výstavnej pečiatky (príchodzia pečiatka). Z Bratislavy do Prahy bolo prepravených 854 obyčajných a 56 doporučených zásielok, z toho časť výstavných aerogramov, ktoré boli v ten deň vydané a predávali sa na výstave iba niekoľko hodín pred urobením poštového záveru na leteckú prepravu do Prahy. V tomto prípade výstavná pečiatka slúžila ako pečiatka podacia, kašet sa používal v modrej farbe a príchod do Prahy na zásielkach potvrdzoval odtlačok dennej pečiatky pošty PRAHA 025 / 17.VI.67 - 22 / g.


osobnosti
 
Aerogram s upravenou známkou Pof. L 47, ktorú navrhol majster Jozef Baláž a vyryl B. Roule pre Celoštátnu výstavu poštových známok BRATISLAVA 1960. Mnohí zberatelia tvrdia, že známka na aerograme s jednofarenou modrou rytinou je vydarenejšia ako v pôvodnom vydaní v roku 1960. Na obr. aerogram prepravený výstavným letom Bratislava-Praha 17. 6. 1967.
 

Výstavné podujatia


  • 17. 6. 1967 - Slávnostné otvorenie výstavy a odborný seminár
  • 18. 6. 1967 - Výmenná schôdzka (kaviareň Olympia)
  • 24. 6. 1967 - Slávnostné ukončenie a vyhlásenie výsledkov výstavy v hoteli Carlton
  • 25. 6. 1967 - Výmenná schôdzka (kaviareň Olympia)

V rámci výstavy bolo pripomenuté aj 45. výročie prvého klubu československých filatelistov v Bratislave.


O význame výstavy po rokoch


Výstava bola veľmi konkrétnym dokladom trendu oživenia česko-slovenskej filatelie začiatkom šesťdesiatych rokov. Uskutočnila sa v súlade s procesom „otepľovania“ spoločenských pomerov u nás, keď po rokoch tragických vojnových útrap, obnove následkov vojnových škôd, represáliách po februárovom prevrate a v rokoch studenej vojny, vzišli nádeje na lepšie časy. Výstava BRATISLAVA 1960, ale najmä svetová výstava PRAGA 1962, umožnila zistiť, čo zaujímavé sa deje za našimi hranicami, aké sú trendy súčasnej filatelie. Zrejme tieto nové pohľady mali nemalý vplyv aj na vytvorenie samostnej filatelistickej organizácie ZČSF v roku 1965, kedy sa filatelisti dostali spod bezprostredného riadenia orgánmi spojov. Aj keď ZČSF bol zastrešený orgánmi Národného frontu a ich politický vplyv na oblasť organizovanej filatelie bol zrejmý, filatelistom vznikal väčší priestor na rozvíjanie svojich najvlastnejších zberateľských záujmov.

Tieto okolnosti boli priaznivo naklonené aj pre aerofilateliu a na vytvorenie organizačných predpokladov jej úspešného rozvoja. Výstava AERO-BRATISLAVA 1967 tieto predpoklady splnila a potvrdila, že u nás máme aj špičkové aerofilatelistické exponáty, máme aj perspektívnych adeptov tohto odboru filatelie i vyspelých a schopných aerofilatelistických odborníkov a organizátorov. Súčasne týmto potvrdením životaschopnosti aerofilatelie výstava naznačila aj jej niektoré slabé miesta: Špičkové exponáty síce sú, ale zďaleka nie v optimálnom počte, aktívnych aerofilatelistov je len hŕstka a s odbornou kvalifikáciou ešte menej. V tomto smere bola osobitne nepriaznivá situácia na Slovensku.
Výsledky výstavy poukázali aj na niektoré úskalia tejto zberateľskej oblasti, osobitne na tvorbu zbierok a exponátov prvých a príležitostných letov z najnovšieho obdobia. Tieto letecké celistvosti sa medzi zberateľmi stali módnym „hitom“, boli atraktívne a tešili sa relatívne veľkej obľube. Pod vplyvom tejto popularity na výstavách boli často preceňované a neraz boli podrobované kritike zberateľmi iných filatelistických odborov. Treba povedať, že často oprávnene, lebo nezriedka to boli exponáty so súhrnom potrebného počtu leteckých celistvostí bez minimálneho odborného spracovania a zvládnutia problematiky. Exponátov vytvorených z nesúrodých celistvostí alebo metodikou motívovej filatelie zostavených leteckých známok bolo na AERO-BRATISLAVA 1967 viac, ako by na výstavu takéhoto rangu patrilo.

Tieto poznatky a skúsenosti slovenskí aerofilatelisti veľmi starostlivo analyzovali a prišli k záveru, že na rozvoj aerofilatelie na Slovensku je potrebná širšia základňa zberateľov a tých bude najvhodnejšie začať získavať predovšetkým organizovaním aerofilatelistických podujatí. Tak sa začala rysovať činnosť slovenskej komisie aerofilatelie, ktorá sa v roku 1968 začala aktívne zúčastňovať na práci KAF ZČSF a na jeseň zorganizovala už aj svoje prvé podujatie (stala sa prvou fungujúcou komisiou ZSF ešte pred jej znovuobnovením na Sliači v roku 1969).

Činnosť Komisie aerofilatelie ZSF sa začala úspešne rozvíjať a v rokoch 1969 - 1970 dosahovala veľmi sľubné výsledky. Organizovali sa aerofilatelistické podujatia, zlepšila sa informovanosť o nových letoch, pribúdalo nových členov i záujemcov zo zahraničia. Oživenie však nemalo dlhé trvanie. Letecké linky sa opäť centralizovali, aerofilatelia bola tŕňom v oku aj niektorým činovníkom vo zväze a zo strany pošty namiesto podpory nasledovali len striktné obmedzenia a zákazy. Zakazovať a všetko zrušiť, s čím bolo trochu starosti, to bola aj v tom čase najlepšia metóda úspešného napredovania.


Filatelisti, výstava a doba


Napriek spoločenským podmienkam, rôznym okolnostiam a vecným možnostiam, sú to vždy ľudia, ktorí sa najväčšou mierou pričiňujú o úspech výstavy a pečaťou svojej osobnosti dodajú jej punc. Aj na organizovaní výstavy v roku 1967 sa podieľal kolektív bratislavských filatelistov, počtom síce nie veľký, ale zvučných mien. Pomaly, čo meno, to osobnosť, medzi ktorými iba sem tam objavíte menej známe meno. Pre niektoré osobnosti bratislavskej filatelie zo staršej generácie, AERO-BRATISLAVA 1967 bola rozlúčkou s organizačnou prácou v oblasti výstavnej činnosti.
Výstavu navštívilo mnoho domácich, ale aj niekoľko zahraničných návštevníkov. Napríklad výstavu svojou návštevou poctil aj László Steiner, člen prezídia medzinárodnej aerofilatelistickej organizácie FISA. S výstavou je spojených rad krásnych dojmov i príhod. Na jednu z nich predseda organizačného výboru Severín Zrubec, spomína takto: Blížila sa chvíľa slávnostného otvorenia výstavy, návštevníci sa už zhromažďovali vo vestibule, keď sa zrazu zistilo, že v jednej vitrinke sú vystavené filatelistické časopisy z obdobia Slovenského štátu. V tom čase z toho mohol vzniknúť veľmi nepríjemný incident s neblahými následkami, preto časopisy boli z vitrínky rýchlo odstránené. Ale ako sa tam tie časopisy dostali? Nakoniec sa prišlo na to, kto toto „vyparatil“ - bol to jeho dobrý priateľ, člen organizačného výboru Štefan Malinovský. Na margo svojej iniciatívy pokojne poznamenal: „Veď hádam môžeme ukázať, že aj v Bratislave vychádzal filatelistický časopis“.
Rád by som pri tejto príležitosti spomenul Gejzu Stroma (čítaj Štróma), tajomníka výstavného výboru a predsedu Aerofilatelistického klubu 08-66 Bratislava, ktorý sa svojim zanietením a nesmiernou obetavosťou výrazne podieľal na úspechu výstavy. Bol iniciátorom celej výstavy, hnacím motorom výstavného výboru a významnou mierou sa podieľal na úspechu výstavy nielen po odbornej, organizačnej a spoločenskej stránke, ale aj z hľadiska hospodárenia. Bol majstrom hľadania najefektívnejšieho riešenia. Napríklad, aby sa výstavné rámy prepravili z výstavy v Pardubiciach do Bratislavy, našiel spiatočné vyťaženie nákladného auta vracajúceho sa z Dečína a výstava hradila len jednu cestu Pardubice-Bratislava. Sklo zabezpečil tak, že sklenári priamo na výstave narezávali sklo do výstavných rámov a potom si po výstave sklo aj sami zobrali - a účtovali iba náklady za odrezky okrajov (cca 10% materiálu) a za prácu! O takom „husárskom kúsku“ som nikdy odvtedy už nepočul.
Vďaka mnohým podobným riešeniam a obetavej dobrovoľnej práce celého organizačného výboru, výstava skončila s mimoriadne veľkou úsporou. Nerozpakujem sa tvrdiť, že napriek tomu AERO-BRATISLAVA 1967 bola nadovšetkým výstavou Gejzu Stroma.




Použité zdroje a poďakovanie


Spracované na základe osobných skúseností a spomienok člena organizačného výboru Vilama Kučeru publikovaných v článku 'Výstava AERO-BRATISLAVA 1967 po 35 rokoch' v časopise Zberateľ, 2002, č.10, str. 7 - 9. Ďakujeme autorovi za povolenie uverejniť jeho text a sprievodný dokumentačný obrazový materiál.




Späť na úvodnú stránku História a súčasnosť slovenskej filatelie




Pridať komentár k tomuto článku




Autor: Vojtech Jankovič

Odborné sekcie

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov