Anketa o najkrajšiu slovenskú poštovú známku za rok 2023

Oznámenie o usporiadaní ankety o najkrajšiu slovenskú poštovú známku a najkrajšiu obálku prvého dňa (FDC) vydanú v roku 2023.

25. 04. 2024

Mládežnícka filatelia:
Objavovanie krásy slovenských poštových známok cez novú mobilnú aplikáciu FILATELISTA

Objavovanie krásy slovenských poštových známok cez novú mobilnú aplikáciu FILATELISTA
Autor: Vojtech Jankovič
Publikované: 12. 05. 2020 14:22

Predstavenie novej mobilnej aplikácie zameranej na propagáciu a zbieranie slovenských poštových známokNa Slovensko prichádza mobilná aplikácia Filatelista


V slovenskom online priestore sa nedávno objavila nová mobilná aplikácia nazvaná jednoducho Filatelista (v anglickej jazykovej mutácii Philatelist), ktorú vyvíja a distribuuje spoločnosti MAPPLE PRESS s.r.o. Aplikácie je dostupná v slovenskom a anglickom jazyku a určená je pre všetky vekové kategórie vrátane detí od 4 rokov.
Hlavné funkcie aplikácie Filatelista


Objavovanie zabudnutej krásu poštových známok


Moderná doba e-mailov nekompromisne vytlačila poštovú známku z nášho každodenného života. Autori aplikácie sa snažia vytvoriť aplikáciu, ktorá priblíži a znovuobjaví krásu poštovej známky mladšej generácií. Zbieranie a spoznávanie poštových známok je vždy malou exkurziou.


Vytvorenie albumu známok


Kolekcie známok si môže užívateľ vyskladať do preddefinovaných albumových listov zo zvolených zásobníkov známok.


Poznávanie grafických a umeleckých detailov poštových známok


Známka má vždy svoj hlavný motív, ktorí autori zachytia v unikátnej výtvarnej a kompozičnej skratke. Každú známku, pečiatku a obálku prvého dňa si je možné v albume elektronicky zväčšiť a priblížiť.
Úplná online kolekcia slovenských poštových známok


Aplikácia Filatelista poskytuje úplnú online kolekciu poštových známok Slovenskej republiky vydaných Slovenskou poštou od roku 1993 dodnes. Vlastné zbierky slovenských známok si môže užívateľ vyskladať do preddefinovaných albumových listov zo zvolených zásobníkov známok. Používateľ si môže každú jednotlivú známku uložiť do albumového listu, pozrieť si jej grafický detail, prečítať si informácie o známke a zoznámiť sa so súvisiacimi produktmi. Okrem známok aplikácia obsahuje aj údaje a obrázky súvisiacich produktov akými sú napríklad obálky prvého dňa FDC a pečiatky. Na svoje si prídu nielen zberatelia, ale aj obdivovatelia známkovej tvorby, pretože prostredníctvom aplikácie si môžu vytvárať vlastné známkové albumy a zakladať do nich elektronické známky podľa vlastného výberu. Aplikácia Filatelista obsahuje úplnú kolekciu poštových známok Slovenskej republiky vydaných Slovenskou poštou od roku 1993 do konca roka 2019.

Používateľ aplikácie si môže jednotlivé známky uložiť do svojho albumového listu, môže si pozrieť ich grafický detail, prečítať informácie o známkach a zoznámiť sa so súvisiacimi produktmi, ako napríklad obálky prvého dňa (FDC) a príležitostné poštové pečiatky. Kolekcie slovenských známok si môže užívateľ vyskladať do preddefinovaných albumových listov zo zvolených zásobníkov známok. Aplikáciu si môžu stiahnuť zatiaľ len používatelia Apple, pripravuje sa aj verzia pre Androidy.Aplikácia Filatelista obsahuje 10 albumov, ktoré zobrazujú všetky slovenské známky a filatelistické produkty vydané od vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 do súčasnosti, resp. do konca roka 2019. Jeden album slovenských známok je dostupný zadarmo a na otvorenie všetkých ostatných 9 albumov je potrebné uhradiť symbolickú sumu 2,30 EUR. Aplikácia obsahuje aj demo - ukážku albumov známok štátu Kanada, ktorá sa ako jedna z prvých krajín na svete zapojila do tohto unikátneho projektu zameraného na rozvoj ušľachtilej zberateľskej disciplíny − filatelie.
Slovenská pošta, a.s. ako partner aplikácie Filatelista


Dôležitou vlastnosťou, ktorou sa mobilná aplikácia Filatelista odlišuje od iných, je oficiálna spolupráca so Slovenskou poštou, a. s. ako vydavateľom slovenských poštových známok. Vďaka tejto spolupráci, aplikácia Filatelista poskytuje vysoko kvalitné vyobrazenia slovenských poštových známok a obsahovo kvalitné vysvetľujúce sprievodné texty ku každej poštovej známke.Slovenská poštová známková tvorba patrí medzi svetové špičky. Práve preto Slovenská pošta prijala príležitosť byť partnerom projektu, ktorý prezentuje poštové známky a podporuje zberateľstvo. Vydané poštové známky často odrážajú historické míľniky v spoločnosti, preto môžu byť použité aj pri výučbe histórie. Tiež majú svoju umeleckú hodnotu. O ocenení ich krásy, či forme spracovanie hovoria aj Slovenskou poštou získané prestížne medzinárodné ocenenia v oblasti filatelie.


Dostupnosť aplikácie Filatelista


V súčasnosti je aplikácia Filatelista (Philatelist) dostupná pre obe zariadenia Apple (iPhone aj Ipad), v blízkej budúcnosti bude portovaná na platformu Android a plánuje sa aj s desktop verziou dostupnou pre stolné počítače.

Záujemcovia si môžu aplikáciu Filatelista (Philatelist) stiahnuť v základnej verzii bezplatne na adresách:

Verzia pre iOS smartfón Iphone: Iphone

Verzia pre iOS tablet (Ipad): Ipad


Základné technické informácie o aplikácií Filatelista


Predajca: MAPLE PRESS s.r.o.
Veľkosť: 25,6 MB
Kategória: Vzdelávanie
Kompatibilita: Vyžaduje sa iOS 11.0 alebo novší. Kompatibilné so zariadením iPad.
Jazyky: Slovenčina, Angličtina
Vek: 4+
Cena: Bezplatné
Nákupy v aplikácii: Odomknutie albumov $1.99
Po nainštalovaní aplikácie bude vydavateľ udržiavať kolekciu poštových známok vždy aktuálnu.


Prezentačné video aplikácie Filatelista


Krátke prezentačno-propagačné video predstavuje aplikáciu Filatelista a jej hlavné vlastnosti obrazom:


Budúcnosť a ďalšie rozšírenia aplikácie Filatelista


Autori aplikácie predpokladajú rozšírenie aplikácie Filatelista v blízkej budúcnosti na mobilnú platformu Android a následne aj na desktopovú verziu pre stolné počítače. Tým by mala aplikácia Filatelista pokryť väčšinu používaných platforiem potenciálnych používateľov.

Z pohľadu obsahu aplikácie Filatelista sa momentálne pracuje na vložení poštových známok Československa 1945 - 1992 a Slovenského štátu 1939 - 1945. V krátkej budúcnosti sa plánuje tiež sprístupnenie poštových známok Českej republiky od roku 1993.

Aplikácia však nezostáva len pri tzv. československých známkových územiach, ale je otvorená známkam celého sveta. Ako príklad môže slúžiť malá ukážka albumov poštových známok Kanady, ktorá je zaradená už v súčasnej verzii aplikácie Filatelista.


Použité zdroje a ďalšie informácie:


© Domovská stránka aplikácie Filatelista: philatelist.online

© Tlačová správa Slovenskej pošty: Objavte krásy poštových známok v novej mobilnej aplikácii Filatelista

© Krátka recenzia aplikácie Filatelista: Na Slovensko prichádza aplikácia Filatelista. Zatiaľ len pre iOS

© Prezentačné video aplikácie Filatelista: Aplikácia Filatelista

© Propagačné info Slovenskej pošty o aplikácii Filatelista: Objavte zabudnutú krásu poštovej známky

© Úvodná správa o príchode aplikácie Filatelista: Slovenské známky vyrazili do digitálneho priestoru...
Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov