Aktuálne novinky a nové materiály v odbornej sekcii SLOVACIKÁ - 1/2024

Prehľad aktuálnych noviniek a nových materiálov v sekcii SLOVACIKÁ.

01. 07. 2024

Tematická filatelia:
Neobvyklé nočné motýle

Neobvyklé nočné motýle
Autor: Vladimir Kachan
Zdroj: www.postoveznamky.sk
Publikované: 10. 01. 2017 23:02

Tematicky vysoko špecializovaný článok o nočných motýľoch, ktoré inšpirovali (bio)inžinierov pri tvorbe lietadiel a iných dopravných strojov.


V prírode je známych asi 150 000 rôznych druhov nočných motýľov. Nočné motýle majú nevýrazné farby, keď prestanú mávať krídlami, ich predné krídla sa zasunú a vytvoria "strechu" nad zadnými krídlami. Väčšina môr je aktívnych v noci.

Moth (anglicky nočný motýľ) je mesto v okrese Jhansi v indickom štáte Uttarpradéš (Obrázok 1). Mesto sa predtým volalo "Kláštor" (v hindčine) a počas britskej nadvlády v Indii sa zmenilo na "Moth".

Neobvyklé nočné motýle
 
Obrázok 1: Poštový lístok Indie s pečiatkou mesta Moth z roku 1929.


Niektoré vlastnosti môr boli použité v bioinžinierstve.

Britský letecký konštruktér Geoffrey de Havilland bol zanietený lepidopterista a popísal spôsob, akým by sa krídla lietadla mohli sklopiť dozadu proti trupu pre lepšie skladovanie podobne ako to robia nočné motýle. Tie, keď sú v pokoji, zložia krídla a pritiahnu ich k telu; de Havilland skonštruoval rovnako svoje DH.60, takže ho mohol ťahať po ceste za autom a uskladniť v obyčajnej garáži. V roku 1920 de Havilland Aircraft Company vyvinuli rad ľahkých cenovo dostupných a ľahko lietajúcich lietadiel pre civilný povojnový trh. Tieto lietadlá boli pomenované podľa rôznych druhov nočných motýľov: Cirrus Moth, Hermes Moth, Genet Moth, Gipsy Moth (Obrázok 2) a neskôr Gypsy Moth (Obrázok 3), Giant Moth Tiger Moth (Obrázok 4), Hawk Moth (Obrazok 5), Puss Moth (Obrázok 6), Swallow Moth, Fox Moth (Obrázok 7), Leopard Moth (Obrázok 8), Hornet Moth (Obrázok 9), Moth Minor, Moth Major.

Neobvyklé nočné motýle   Neobvyklé nočné motýle
 
Obrázok 2: Známka Rumunska z roku 1964 s mníškou veľkohlavou (Lymantria dispar) = Gipsy Moth a známka Maďarska z roku 1978 s dvojplošníkom DH.60 Gipsy Moth.


Neobvyklé nočné motýle
 
Obrázok 3: Známka Norfolk Island z roku 1980 s hydroplánom DH.60 Gypsy Moth.


Neobvyklé nočné motýle   Neobvyklé nočné motýle

Neobvyklé nočné motýle
 
Obrázok 4: Známka Fidži z roku 1969 s nočným motýľom (Asota woodfordi) = Tiger Moth, známka Džibutska z roku 1978 s lietadlom Tiger Moth a príležitostná pečiatka Veľkej Británie z roku 1976 s lietadlom Tiger Moth DH.82.


Neobvyklé nočné motýle   Neobvyklé nočné motýle
 
Obrázok 5: Známka Samoa z roku 1972 s lišajom (Chromis erotus) = Hawk Moth a známka Indie z roku 1979 s lietadlom DH.75 Hawk Moth.


Neobvyklé nočné motýle   Neobvyklé nočné motýle
 
Obrázok 6: Známka Guinea z roku 2002 s hranostajníkom vŕbovým (Cerura vinula) = Puss Moth a známka Ostrova Man z roku 2003 s lietadlom Puss Moth.


Neobvyklé nočné motýle   Neobvyklé nočné motýle
 
Obrázok 7: Priadkovec černicový (Macrothylacia rubi) = Fox Moth a známka Australian Antarctic Territory z roku 1973 s lietadlom DH Fox Moth.


Neobvyklé nočné motýle   Neobvyklé nočné motýle
 
Obrázok 8: Hárček Grenada z roku 2000 so spriadačom (Hypercompe scribonia) = Giant Leopard Moth a známka Cejlónu (Srí Lanka) 1963 s lietadlom DH.85 Leopard Moth.


Neobvyklé nočné motýle   Neobvyklé nočné motýle
 
Obrázok 9: Podobník šršňovitý (Sesia apiformis) = Hornet Moth a známka Mozambiku z roku 1987 s lietadlom DH.87 Hornet Moth.


V USA sa používal špeciálny kašet počas prvého suchozemského letu sira Alana J. Cobhama a lady Gladys Cobhamovej v lietadle DH Moth z New Yorku do Washingtonu 2. - 3. decembra 1926 (Obrázok 10).

Neobvyklé nočné motýle
 
Obrázok 10: Celinová obálka USA so špeciálnym kašetom Cobham First United States Overland Flight dopravená pomocou lietadla D. H. "MOTH" Airplane podaná v deň štartu 2. decembra 1926.


V Indii sa používal fialový letecký kašet so štylizovaným nočným motýľom v júni 1927 pre let Ft. Lt. W. H. Vika na De Havilland Moth ponad Kalkatu (Obrázok 11). Kašet s čiernym nočným motýľom používala Indická pošta na listy prepravované na palube lietadla De Havilland Gipsy Moth, ktoré pilotoval Hubert Standford Brood, víťaz výročných britských leteckých pretekov King’s Cup v roku 1926 (Obrázok 12). V júli 1927 Indická pošta používala kašet pre let DH Moth Kalkata - Shillong (Obrázok 13).

Neobvyklé nočné motýle
 
Obrázok 11: Poštový lístok Indie prepravený letom DH. Moth v roku 1927.


Neobvyklé nočné motýle
 
Obrázok 12: Obálka Indie z roku 1927 s kašetom s čiernym nočným motýľom.


Neobvyklé nočné motýle
 
Obrázok 13: Obálka Indie odoslaná 17. júla 1927 s kašetom letu DH. Moth.


Na počesť prvej leteckej pošty zo St. John’s na Newfoundlande do North Sydney v New South Wales v Austrálii lietadlom Gypsy Moth s auguste 1931 sa v Newfoundlande používala špeciálna pečiatka (Obrázok 14).

Neobvyklé nočné motýle
 
Obrázok 14: Doporučená obálka letu Gypsy Moth z augusta 1931.


Gipsy Moth je plavidlo, ktoré si sir Francis Chichester objednal na plavbu osamelých jachtárov okolo zemegule - preteky na čas založené plachetnicami v 19. storočí. Meno pochádza z lietadla de Havilland Gipsy Moth, v ktorom Chichester vytvoril priekopnícku prácu v oblasti leteckých navigačných techník (Obrázok 15).

Neobvyklé nočné motýle
 
Obrázok 15: Známka Veľkej Británie z roku 1967 s jachtou Gipsy Moth.


Let na Mars je snom ľudstva už dlhú dobu. V 70-tych rokoch začali vedci prvý raz rozvíjať koncepty lietajúcich strojov, ktoré by mohli lietať na Marse v záujme vyriešenia problému ako navigovať lietajúci stroj na povrch planéty. Skupina výskumníkov v Ohio Aerospace Institute skúmala letové techniky vyvinuté pozemnými hmyzom s cieľom vyriešiť problémy spojené s letom na Mars. Ťažiskom ich výskumu je Entomopter - robot, ktorý vzlietne napodobňovaním pohybu krídel hmyzu, nie pomocou pevných krídel.
Nočný motýľ (Manduca sexta) (Obrázok 16) je vynikajúci letec, ktorý má schopnosť sa vznášať, s frekvenciou krídel viac ako 180. Preto bol použitý ako model pre tvorbu Entomoptera (Obrázok 17) a budúcich letov na Mars.

Neobvyklé nočné motýle
 
Obrázok 16: Známka Salvádora z roku 2003 s nočným motýľom (Manduca sexta).


Neobvyklé nočné motýle
 
Obrázok 17: Belgická strojová pečiatka z roku 1981 s modelom Entomoptera vo forme nočného motýľa.



Záverečné poznámky


Autor použil najzaujímavejšie fakty o nočných motýľoch v bioinžinierstve a v článku ilustroval rôznymi druhmi filatelistického materiálu na preukázanie významu nočných motýľov v našich životoch. V prípade zájmu rád pomôže ďalším filatelistom pri tvorbe ich filatelistického exponátov venovaných denným a nočným motýľom.

Vladimir Kachan (Bielorusko)

Vladimir Kachan - podpredseda Zväzu filatelistov Bieloruska - je dlhoročný tematický zberateľ a úspešný vystavovateľ tematického exponátu venovaného denným a nočným motýľom "World of Butterflies and Moths" ("Svet denných a nočných motýľov"), ktorý získal veľkú pozlátenú medailu na svetových filatelistických výstavách PORTUGAL 2010 a PHILANIPPON 2011. Venuje sa vyhľadávaniu informácií a tematických súvislostí a štúdiu filatelistický materiálov. Svoje poznatky a tematický výskum pretlmočil do takmer 50 článkov venovaných motýľom vo filatelii uverejnených v tematických filatelistických časopisoch vo svete. V roku 2011 publikoval knižnú publikáciu "World of Butterflies and Moths", ktorá reprodukuje jeho úspešný tematický exponát. Viac informácií o nájdete v článku pre FEPA News 2014: Book on the Philatelic Exhibit "WORLD OF BUTTERFLIES and MOTHS".

Vladimir Kachan hľadá kolegov filatelistov so záujmom o výmenu filatelistických znalostí a filatelistického materiálu s námetom motýľov a môr. Ponúka veľa duplikátov filatelistických materiálov s tematikou motýľov a iného hmyzu - celiny, FDC, príležitostné pečiatky, odtlačky výplatných strojov (OVS), čisté známky a tiež veľa informácií.


Neobvyklé nočné motýle



Kontakt na autora článku: Vladimir Kachan (Bielorusko)



Preklad z angličtiny: Vojtech Jankovič

Ďakujem kolegovi Danielovi Ozdínovi za upresnenie odbornej terminológie a doplnenie niektorých informácií.




Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov