80. výročie Karpatsko-duklianskej operácie

Príležitostná poštová známka vydaná pri príležitosti 80. výročia Karpatsko-duklianskej operácie.

28. 08. 2024

Výstavy a exponáty:
Úspešná 1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011

Úspešná 1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011
Autor: Vojtech Jankovič (fotografie Martin Jurkovič a OV)
Publikované: 26. 10. 2011 14:05

Dojmy a stručné zhodnotenie priekopníckej 1. česko-slovenskej filatelistickej výstavy VYSOKÉ MÝTO 2011 vo Vysokom Mýte (Česká republika).


1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011 1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011


Kategória výstavy: Všeobecná filatelistická výstava národná (I. stupeň) a premiéra (III. stupeň)
(Výstava mala štatút národnej výstavy, t.j. výstavy I. stupňa, pričom česká strana súbežne organizovala aj výstavu III. stupňa pre začínajúce exponáty.)

Miesto konania: Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě, Vysoké Mýto, Česká republika.

Dátum konania: 12. - 16. októbra 2011

Členovia medzinárodnej poroty:
Predseda: Walter Müller (SČF), tajomník: Zdeněk Okáč (SČF), členovia: Miroslav Bachratý (ZSF), Július Cacka (SČF), Bedřich Helm (SČF), Vojtech Jankovič (ZSF), Václav Kopecký (SČF), Jiří Sedlák (SČF), Vít Vaníček (SČF).


"Tak a máme to za sebou!" Mohol by som si povedať ako spoluautor myšlienky zorganizovať takýto typ výstavy. Veru nebolo to ľahké, ako sa však zdá: "Dobrá vec sa podarila!". Vďaka patrí v prvom rade organizačnému výboru v čele s Petrom Fenclom a všadeprítomným Lubošom Sodomkom, ktorí do toho šli s obrovskou vervou, nadšením a skúsenosťami z organizácie predchádzajúcich výstav vo Vysokom Mýte. O ich nasadení svedčí najmä to, že výstava nemala prakticky žiadne nedostatky a pritom sa im podarilo vymyslieť a pripraviť viacero novátorských počinov:

Prvým je nepochybne netradičný formát spoločnej výstavy, kde boli vybraté reprezentatívne exponáty z oboch našich krajín, v prvom rade exponáty zamerané na našu spoločnú československú minulosť a prítomnosť – Československo a s ním súvisiace územné celky, štátne útvary a ďalšie známkové územia: Československo 1918- 1939, protektorát Čechy a Morava, Slovenský štát, Zakarpatská Ukrajina, Plebiscitné územia Tešínsko, Orava a Spiš, okupované Sudety, zábory južných hraníc Slovenska, Československo po roku 1945 a samozrejme moderná Česká republika a Slovenská republika. K výberu exponátov patrila aj voľba spoločnej medzinárodnej poroty, ktorá okrem hodnotenia všetkých exponátov vyhlásila tri exponáty v špeciálnych kategóriách:

 • Najlepší exponát výstavy venovaný Československu a súvisiacim územiam (hlasovali všetci porotcovia):
  Zdeněk Filípek – Silesia Orientale.
 • Najlepší český exponát (hlasovali slovenskí porotcovia):
  Petr Bláha – Ázerbájdžan 1919-1923.
 • Najlepší slovenský exponát (hlasovali českí porotcovia):
  František Divok – Poštovníctvo na Spiši do roku 1920.

Druhou veľmi významnou novinkou celej výstavy (a to aj v celosvetovom meradle!) bol spôsob hodnotenia. Po prvýkrát na filatelistickej výstave vystavovatelia dodali svoje exponáty nielen „naživo“ ale aj naskenované, čo umožnilo výstavnej porote vopred sa s nimi detailne oboznámiť a dôkladne sa pripraviť na živé hodnotenie. Keďže išlo o celosvetový experiment sledovaný svetovou filatelistickou federáciou FIP, skúsenosti s takýmto spôsobom hodnotenia sa vyhodnotia a pripraví sa odporúčanie pre ďalšie výstavy. Nech už bude záver akýkoľvek, takýto spôsob hodnotenia výrazne pomohol porotcom oboznámiť sa s hodnotenými exponátmi a tým znížiť riziko vzniku omylov alebo prehliadnutia významných materiálov v jednotlivých exponátoch. Zostáva ešte uviesť, že naskenované exponáty boli pre porotcov k dispozícii na neverejnej časti virtuálnej filatelistickej výstavy Exponet a exponáty tých vystavovateľov, ktorý dali súhlas boli po výstave preradené do verejnej časti Exponetu a sú k dispozícii všetkým jej návštevníkom.

Ďalšou zaujímavou novinkou bola úzka súvislosť medzi Českom a Slovenskom priamo vo Vysokom Mýte – musím povedať, že ma to veľmi príjemne prekvapilo a v pozitívnom zmysle vyrazilo dych. Vo Vysokom Mýte totižto sídlil 30. peší pluk zložený z československých legionárov, ktorý sa v rokoch 1919 a 1920 podieľal na oslobodzovaní východnej časti Slovenska - pluk má priamo vo Vysokom Mýte mohylu, na ktorej svietia názvy miest, kde padlo najviac príslušníkov pluku: Kysak a Spišská Belá. Bol by hriech nevyužiť takúto mimoriadnu zhodu okolností a tak organizačný výbor spolu s Českou poštou pripravili k výstave oficiálny poštový lístok s logami výstavy, SČF a ZSF a vyobrazením časti mohyly. A tak sme na milej inaugurácii poštového lístka priamo pri pomníku, nielen lístok slávnostne pokrstili, ale z úst riaditeľa Regionálneho múzea vo Vysokom Mýte sme sa dozvedeli aj mnoho historických faktov o bojoch pluku a jeho hrdinstve na východe Slovenska (on tam snáď bojoval osobne...).


1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011 1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011
 
Úvodné slová pri mohyle 30. pešieho pluku. Zľava: Mgr. Jiří Junek - riaditeľ Regionálneho múzea vo Vysokom Mýte, Ing. Petr Fencl - predseda organizačného výboru, Ing. Miloslav Soušek - starosta Vysokého Mýta.1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011 1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011
 
Slávnostná inaugurácia oficiálneho poštového lístka a príležitostnej pečiatky s portrétom veliteľa 30. pešieho pluku plk. Beranom priamo pri mohyle v podaní Ing. Břetislava Janíka - riaditeľa odboru známková tvorba Česká pošta, s.p.
(skromný a s úsmevom na perách ako vždy...).1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011 1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011
 
Slávnostné otvorenie výstavy v priestoroch Regionálneho múzea vo Vysokom Mýte.
Vľavo: predseda SČF Walter Müller (úplne vľavo) a predseda ZSF Miroslav Ňaršík (úplne vpravo) a medzi nimi dvaja hlavní "páchatelia": Petr Fencl a Vojtech Jankovič.
Vpravo: Úvodné slová riaditeľa Poštového múzea v Prahe Ing. PhDr. Jana Galušku, ktorý okrem iného poďakoval organizátorom za možnosť vystaviť exponáty literatúry v Poštovom múzeu.


Vo výpočte zaujímavých počinov by sme mohli pokračovať (napr. výstavný katalóg ako monotematické číslo časopisu FILATELIE, internetový blog k výstave, vystavenie exponátov literatúry aj v Poštovnom múzeu v Prahe), zastavme sa však aspoň pri jednom, ktorý sa ukázal ako veľmi prínosný a mohol by založiť peknú tradíciu do budúcnosti. V sobotu 15. októbra, keď bolo na výstave najviac hostí, sa konal odborný seminár zameraný na poštovú históriu našich území a na námetovú filateliu. Počiatočné obavy, či prídu aspoň nejakí diváci, sa vytratili pri zháňaní stoličiek, ktorých aj tak nebolo dosť a dokonca na námetovom seminári sa tiesnilo v sále aj niekoľko stojacich poslucháčov. A to veru nás organizátorov, ktorí sme tiež len ľudia, poteší...


1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011 1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011
 
Špičkoví slovenskí odborníci a zberatelia prednášajú na odbornom seminári:
Ondrej Földes a Miroslav Bachratý - Slovenská republika 1939-45 a jej miesto v československej filatelii
(a poslucháči sa nestačia diviť...).1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011 1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011
 
Prednáška o námetovej filatelii bola z  iného súdka, ale tiež zaujala:
Vojtech Jankovič - Aktuálne trendy v námetovej filatelii (tematické exponáty IV. generácie)
(a poslucháči sa stále divia, divia, až sa zdivia...).Zoznam a hodnotenie exponátov členov ZSF


 • Piszton Otto - Perfiny Maďarska - Trieda tradičnej filatelie
  80 bodov – Veľká pozlátená medaila
 • Píša Július - Perfiny na československých známkach 1919 - 1939, 1945 - 1954 - Trieda tradičnej filatelie
  80 bodov – Veľká pozlátená medaila
 • Rakovský Rudolf - SLOVENSKO 1939 - Výplatné známky s portrétom Andreja Hlinku - Trieda tradičnej filatelie
  80 bodov – Veľká pozlátená medaila
 • Divok František - Poštovníctvo na Spiši do roku 1920 - Trieda poštovej histórie
  86 bodov – Zlatá medaila + vecná cena
 • Fekete Ladislav - Na modrých vlnách - Trieda poštovej histórie
  70 bodov – Veľká strieborná medaila
 • Jurkovič Martin - Poštová história Podkarpatskej Rusi - Trieda poštovej histórie
  76 bodov – Pozlátená medaila
 • Kosztolányi Gabriel - Poštová história Levíc - Trieda poštovej histórie
  82 bodov – Veľká pozlátená medaila
 • Csicsay Peter - Recepisy z Horného Uhorska - Trieda poštovej histórie (jednorámový exponát)
  77 bodov – Pozlátená medaila
 • Csicsay Peter - Komárom - Komárno - Poštová história jedného rozdeleného mesta 1919 - 1938 - Trieda poštovej histórie (jednorámový exponát)
  75 bodov – Pozlátená medaila
 • Sobihard Jozef - Poštové lístky so známkou T. G. Masaryk - Trieda celín
  84 bodov – Veľká pozlátená medaila
 • Jurkovič Martin - Celiny Podkarpatskej Rusi 1944 - 1945 - Trieda celín (jednorámový exponát)
  63 bodov – Strieborná medaila
 • Sobihard Jozef - Celiny s pretlačou "ČESKOSLOVENSKO" - Trieda celín (jednorámový exponát)
  75 bodov – Pozlátená medaila
 • Fekete Ladislav - Medzi nebom a zemou - Trieda aerofilatelie
  87 bodov – Zlatá medaila + vecná cena
 • Lužák Ivan - Cesty nahor - Trieda tematickej filatelie
  78 bodov – Pozlátená medaila
 • Piszton Otto - Kôň v poštovníctve - Trieda tematickej filatelie
  67 bodov – Strieborná medaila
 • Schiller David (ČR) - Výživa lidstva - Trieda tematickej filatelie
  72 bodov – Veľká strieborná medaila
 • Sopko František - Hry staré ako Matuzalem - Trieda tematickej filatelie
  74 bodov – Veľká strieborná medaila
 • Evinic Dušan - Dobytčie pasy - Trieda fiškálnej filatelie (jednorámový exponát)
  78 – bodov Pozlátená medaila
 • Floch Ľubomír a kolektív - Zväz slovenských filatelistov v zrkadle času - Pamätnica rokov 1993 - 2008 - Trieda filatelistickej literatúry
  50 bodov – Bronzová medaila
 • Slovenská pošta, a.s. - Ako začať zbierať známky - Príručka mladého filatelistu - Trieda filatelistickej literatúry
  78 bodov – Pozlátená medaila
 • Redakcia Spravodajcu ZSF - Spravodajca ZSF (ročníky 2009 + 2010) - 2008 - Trieda filatelistickej literatúry
  72 bodov – Veľká strieborná medaila
 • Kollár Štefan - Dejiny grafického dizajnu známkovej tvorby a Slovensko - Trieda filatelistickej literatúry
  73 bodov – Veľká strieborná medaila
 • Ovšonka Rastislav - Tatranské motívy na poštových známkach - Trieda filatelistickej literatúry
  76 bodov – Pozlátená medaila

Poznámka: D. Schiller je členom SČF aj ZSF - uvedený exponát vystavoval ako člen ZSF.


1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011 1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011
 
Vysmiati úspešní slovenskí vystavovatelia pred svojimi exponátmi. Vľavo Jozef Sobihard s porotcom Miroslavom Bachratým, vpravo Rudolf Rakovský s porotcom Vojtechom Jankovičom.1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011 1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011
 
Ďalší vysmiaty úspešný slovenský vystavovateľ Martin Jurkovič s porotcom Miroslavom Bachratým pred svojimi dvomi exponátmi.PDF logo  Kompletný prehľad výsledkov (palmares) výstavy VYSOKÉ MÝTO 2011


Všetkým vystavovateľom a prednášateľom na odbornom seminári gratulujeme a ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu Slovenska a  Zväzu slovenských filatelistov.
Súvisiace články:
Súvisiace podujatia:
Ďalšie informácie, dojmy a fotografie z výstavy:

A nás teší, že portál www.postoveznamky.sk patril medzi podporovateľov tohto vskutku vydareného podujatia...


1. česko-slovenská filatelistická výstava VYSOKÉ MÝTO 2011
Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov