Anketa o najkrajšiu slovenskú poštovú známku za rok 2023

Oznámenie o usporiadaní ankety o najkrajšiu slovenskú poštovú známku a najkrajšiu obálku prvého dňa (FDC) vydanú v roku 2023.

25. 04. 2024

Poštová známka:
Farma čínsko-česko-slovenského priateľstva

Farma čínsko-česko-slovenského priateľstva
Deň vydania: 31. 05. 2024
Nominálna hodnota: 2,10 €
Rozmery známky: 44,1 x 26,5 mm
Forma tlačového listu: TL
Počet známok na tlačovom liste: 50
Počet známok v sérii: 1
Tlačiareň: Tiskárna Hradištko, s.r.o., Česká republika
Technika tlače: Ofset
Náklad: 250000

Príležitostná poštová známka venovaná založeniu farmy čínsko-česko-slovenského priateľstva v roku 1956 v okrese Cangzhou v provincii Hebei (Čina).


Textový motív: FARMA ČÍNSKO-ČESKO-SLOVENSKÉHO PRIATEĽSTVA

Obrazový motív: Fragment z pamätníka čínsko-česko-slovenského priateľstva z roku 2006.

Výtvarný návrh známky: Adrian Ferda

Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka Farma čínsko-česko-slovenského priateľstva (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Tematický popis a súvislosti:

Farma čínsko-československého priateľstva bola založená v júni 1956 po tom, ako Československá vláda darovala Čínskej ľudovej republike 670 kusov poľnohospodárskej techniky. Stalo sa tak na základe iniciatívy čínskeho premiéra Zhou Enlaia, ktorý na jar 1956 navštívil Československo. Vtedajší predseda vlády Viliam Široký prezentoval čínskej delegácii techniku československej výroby, prevažne traktorov z produkcie Zetor Brno, ktorá by Číne pomohla s rozvojom extenzívneho poľnohospodárstva. Preto bola 200 km od Pekingu v okrese Cangzhou v provincii Hebei na ploche 268 km2 založená „Farma čínsko-československého priateľstva“, ktorej skrátený tvar sa v čínštine uvádza ako „Zhongjie“. Keďže čínski poľnohospodári nevedeli so strojmi pracovať, bola do Číny poslaná aj skupina 7 odborníkov pod vedením automechanika Václava Nádraského, ktorá tu vyškolila potrebných pracovníkov na ich obsluhu a údržbu.

Pri príležitosti 50. výročia založenia „Farmy čínsko-československého priateľstva“ bol v roku 2006 v Zhongjie postavený pamätník na základe návrhu bývalého prezidenta industriálneho parku Lv Zhenhua, ktorý sa stal predmetom vizuálneho stvárnenia tejto emisie poštovej známky. Na bočnej strane podesty je vytesaný prepis ďakovného listu premiéra Zhou Enlaia v čínštine a angličtine.

V roku 2007 bola „Zhongjie Friendship Farm“ premenovaná na „Zhongjie Industrial Park“, kde bolo prednedávnom založené aj vinárstvo „Zhongjie Nitra Winery“. Jedným z posledných výsledkov dlhoročnej spolupráce so Slovenskom je aj najnovšie ohlásená investícia do sériovej výroby lietajúceho auta AirCar, ktorého licenciu zakúpil čínsky investor od dizajnéra a konštruktéra Štefana Kleina.


Autor (zdroj) popisu: Slovenská pošta / POFIS - Ma Liping, Zhongjie


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov