Ochrana prírody: Vihorlatské vrchy – Hadiar krátkoprstý (Circaetus gallicus)

Príležitostná poštová známka z emisného radu Ochrana prírody venovaná pohoriu Vihorlatské vrchy a zástupcovi ich fauny – hadiarovi krátkoprstému (Circaetus gallicus).

07. 06. 2024

Celinová pohľadnica:
Veľká noc 2020: Tradičná slovenská modrotlač (kvetovaná látka)

Veľká noc 2020: Tradičná slovenská modrotlač (kvetovaná látka)
Deň vydania: 13. 03. 2020
Nominálna hodnota: T2 50g 

Celinová pohľadnica s natlačenou známkou Veľká noc 2020: Tradičná slovenská modrotlač s motívom potlačenej látky


Textový motív:
Adresná strana: Veľká noc 2020: Tradičná slovenská modrotlač
Obrazová strana: nie je

Obrazový motív:
Natlačená známka: Kvetinový modrotlačový vzor (jar) ako známka Veľká noc 2020: Tradičná slovenská modrotlač
Obrazová strana: kvetový vzor

Obrazová strana:

Celinová pohľadnica Veľká noc 2020: Tradičná slovenská modrotlač


Tematický popis a súvislosti:

Historický vývin i technologické zákutia modrotlače opísal už v roku 1954 erudovaný etnograf a pracovník Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) Josef Vydra v knihe Ľudová modrotlač na Slovensku. Hovorí v nej o historickom vývine farbenia látok indigom vo svete, v Európe i na Slovensku. Modrotlač sa na našom území uchytila medzi širšími vrstvami obyvateľstva koncom 18. storočia v malých mestách, odkiaľ prenikala aj na vidiek, kde sa modrotlačiari začali usádzať od polovice 19. storočia. Špecifikom vidieckych modrotlačiarov bolo prispôsobovanie produkcie vkusu nositeľov z konkrétnych oblastí, vďaka čomu dnes môžeme obdivovať vzácne regionálne varianty modrotlačových vzorov.

Práve vzory dávajú modrotlačovej látke charakter. V tradičnej výrobe sa na ňu nanášali ručne za pomoci drevených foriem, ktoré boli buď celodrevené (najčastejšie z hruškového dreva) alebo s vtĺkanými drôtikmi a mosadznými plieškami. Ich výrobou sa zaoberali špecializovaní rezbári alebo aj samotní modrotlačiari.

Formy sa natierali krycou hlinkou, nazývanou rezerva alebo pap, ktorá zabránila prieniku farby na ňou prekrytú plochu. Intenzita modrej, ako aj rôznofarebnosť vzorov sa dosahovala viacnásobným ponáraním látky do studeného indigového roztoku, nazývaného kypa.

Technologické postupy modrotlačového farbenia sú, samozrejme, omnoho zložitejšie a majster modrotlačiar sa poznal najmä podľa jednoliatosti odtieňa zafarbenej látky. Viac sa možno dozvedieť v spomínanom diele Josefa Vydru, hoci dnes je už vzácnym knižným artefaktom. Dostupná záujemcom o túto oblasť našej tradičnej výtvarnej kultúry je však stále publikácia Modrotlač na Slovensku významnej etnologičky Oľgy Danglovej. V roku 2014 ju vydal ÚĽUV, ktorý tento rok oslavuje 75 rokov.


Autor (zdroj) popisu: Mgr. Tomáš Mikolaj, Ústredie ľudovej umeleckej výroby


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov