03. 12. 2023

Pictorial Postal Card:
Christmas 2019: Traditional Slovak Tinkering (comet and angel)

Christmas 2019: Traditional Slovak Tinkering (comet and angel)
Date of Issue: 08. 11. 2019
Face value: T2 50g 

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Stationary pictorial postal card Christmas 2019: Traditional Slovak Tinkering with the motif of the wire hanger in the shape of heart


Text motifs:
Adresná strana: Vianoce 2019: Tradičné slovenské drotárstvo / Autorka drôtených diel: Ing. arch Mária Krajčová / Dielo na známke zo zbierok Považského múzea v Žiline
Obrazová strana: nie je

Pictorial motifs:
Natlačená známka: drôtený vešiak v tvare srdca ako známka Vianoce 2019: Tradičné slovenské drotárstvo;
Obrazová strana: motívy kométy a anjela s píšťalou

Obrazová strana:

Celinová pohľadnica Vianoce 2019: Tradičné slovenské drotárstvo


Thematic description and context:

Drotárstvo predstavuje unikátny výrobno-technický i umelecký fenomén, ktorému v dejinách svetovej materiálnej kultúry patrí jedinečné miesto. Hoci drôt ako polotovar využívali remeselníci v mnohých výrobných odvetviach na celom svete, slovenskí drotári k jeho spracovaniu pristúpili originálnym spôsobom a posunuli ho do oblasti úžitkovej výroby. Vyvinuli špecifické, zdanlivo primitívne, ale dômyselné a efektívne spôsoby práce, nenáročné na pracovné podmienky, nástroje a vybavenie. Drôt tvarovali a viazali ručne aj v období vyspelej dielenskej výroby, len pomocou niekoľkých druhov klieští, nepoužívali spájkované alebo zvárané spoje. Unikátna technológia im umožnila vykonávať remeslo kdekoľvek a v akýchkoľvek podmienkach a univerzálne variabilné pracovné postupy takmer neobmedzene rozširovali možnosti kovového vlákna. Drotárski majstri z neho dokázali vyrobiť takmer čokoľvek a bez problémov sa prispôsobovali trhu i požiadavkám zákazníka.

V závislosti od krajiny, v ktorej slovenskí drotári pôsobili, produkovali neuveriteľne široký sortiment tovaru od kuchynského náradia, cez potreby pre vinárov, poľnohospodárov, kvetinárov, včelárov a rybárov, doplnky do bytov, reštaurácií, obchodov i výrobných prevádzok, až po detské hračky a záhradný nábytok. Drôtené výrobky sa stali v druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia mimoriadne obľúbeným obchodným artiklom. Predstavovali nový typ predmetov dennej potreby. Boli lacné, praktické, často aj viacúčelové, pôsobili ľahko, vzdušne a veľmi dekoratívne. Drôt umožňoval použitie množstva ozdobných prvkov, ktoré vychádzali nielen z archaických foriem, ale aj zo slovenskej ornamentiky, a ručná výroba im vtlačila pečať individuality i insitný pôvab. Dnes patria k najtypickejším slovenským remeselným a umeleckým produktom a sú inšpiráciou pre súčasné umenie, remeslo a dizajn vychádzajúce z národných prvkov.

Dielo zobrazené na celinovej pohľadnici pochádza zo zbierok Považského múzea v Žiline, zhotovila ho Ing. arch Mária Krajčová.


Author (source) of the description: Katarína Hallonová


Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists