Záujem o celistvosti a obálky zvolenských firiem

Mám záujem o kúpu poštového materiálu - celiny, celistvosti, obálky zvolenských firiem...

15. 05. 2023

Celinová pohľadnica:
Vianoce 2019: Tradičné slovenské drotárstvo (kométa a anjel)

Vianoce 2019: Tradičné slovenské drotárstvo (kométa a anjel)
Deň vydania: 08. 11. 2019
Nominálna hodnota: T2 50g 

Celinová pohľadnica s natlačenou známkou Vianoce 2019: Tradičné slovenské drotárstvo s motívom drôteného vešiaka v tvare srdca


Textový motív:
Adresná strana: Vianoce 2019: Tradičné slovenské drotárstvo / Autorka drôtených diel: Ing. arch Mária Krajčová / Dielo na známke zo zbierok Považského múzea v Žiline
Obrazová strana: nie je

Obrazový motív:
Natlačená známka: drôtený vešiak v tvare srdca ako známka Vianoce 2019: Tradičné slovenské drotárstvo;
Obrazová strana: motívy kométy a anjela s píšťalou

Obrazová strana:

Celinová pohľadnica Vianoce 2019: Tradičné slovenské drotárstvo


Tematický popis a súvislosti:

Drotárstvo predstavuje unikátny výrobno-technický i umelecký fenomén, ktorému v dejinách svetovej materiálnej kultúry patrí jedinečné miesto. Hoci drôt ako polotovar využívali remeselníci v mnohých výrobných odvetviach na celom svete, slovenskí drotári k jeho spracovaniu pristúpili originálnym spôsobom a posunuli ho do oblasti úžitkovej výroby. Vyvinuli špecifické, zdanlivo primitívne, ale dômyselné a efektívne spôsoby práce, nenáročné na pracovné podmienky, nástroje a vybavenie. Drôt tvarovali a viazali ručne aj v období vyspelej dielenskej výroby, len pomocou niekoľkých druhov klieští, nepoužívali spájkované alebo zvárané spoje. Unikátna technológia im umožnila vykonávať remeslo kdekoľvek a v akýchkoľvek podmienkach a univerzálne variabilné pracovné postupy takmer neobmedzene rozširovali možnosti kovového vlákna. Drotárski majstri z neho dokázali vyrobiť takmer čokoľvek a bez problémov sa prispôsobovali trhu i požiadavkám zákazníka.

V závislosti od krajiny, v ktorej slovenskí drotári pôsobili, produkovali neuveriteľne široký sortiment tovaru od kuchynského náradia, cez potreby pre vinárov, poľnohospodárov, kvetinárov, včelárov a rybárov, doplnky do bytov, reštaurácií, obchodov i výrobných prevádzok, až po detské hračky a záhradný nábytok. Drôtené výrobky sa stali v druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia mimoriadne obľúbeným obchodným artiklom. Predstavovali nový typ predmetov dennej potreby. Boli lacné, praktické, často aj viacúčelové, pôsobili ľahko, vzdušne a veľmi dekoratívne. Drôt umožňoval použitie množstva ozdobných prvkov, ktoré vychádzali nielen z archaických foriem, ale aj zo slovenskej ornamentiky, a ručná výroba im vtlačila pečať individuality i insitný pôvab. Dnes patria k najtypickejším slovenským remeselným a umeleckým produktom a sú inšpiráciou pre súčasné umenie, remeslo a dizajn vychádzajúce z národných prvkov.

Dielo zobrazené na celinovej pohľadnici pochádza zo zbierok Považského múzea v Žiline, zhotovila ho Ing. arch Mária Krajčová.


Autor (zdroj) popisu: Katarína Hallonová


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov