Spoločný emisný rad EUROPA 2016 - Ekológia v Európe - mysli zeleno!

Prehľad poštových známok, hárčekov a ďalších známkových produktov vydaných v rámci spoločného emisného radu EUROPA 2016 - Ekológia v Európe - mysli zeleno!

13. 02. 2024

Poštová známka:
Ochrana prírody: Národná prírodná rezervácia Šúr pri Svätom Jure – Krušina jelšová

Ochrana prírody: Národná prírodná rezervácia Šúr pri Svätom Jure – Krušina jelšová
Deň vydania: 07. 10. 2016
Nominálna hodnota: 0,60 €
Rozmery známky: 27,2 x 44,4 mm
Forma tlačového listu: HA
Počet známok na tlačovom liste: 1
Počet známok v sérii: 3
Tlačiareň: Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
Technika tlače: Ocelotlač z plochej platne v kombinácii s ofsetom
Náklad: 60000

Príležitostná poštová známka z emisného radu Ochrana prírody venovaná Národnej prírodnej rezervácii Šúr pri Svätom Jure a zástupcovi jej fauny krušiny jelšovej (Frangula alnus).
Výtvarný návrh známky: akad. mal. Rudolf Cigánik

Výtvarný návrh hárčeka: akad. mal. Rudolf Cigánik

Rytina známky: akad. mal. Rudolf Cigánik

Rytina hárčeka: akad. mal. Rudolf Cigánik

Hárčeková úprava:

Poštová známka Ochrana prírody: Národná prírodná rezervácia Šúr pri Svätom Jure – Krušina jelšová (Hárčeková úprava)


Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka Ochrana prírody: Národná prírodná rezervácia Šúr pri Svätom Jure – Krušina jelšová (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Tematický popis a súvislosti:

Krušina jelšová je typickým krom vyskytujúcim sa v slatinnom jelšovom lese NPR Šúr. Krovinné poschodie tu býva doplnené o vŕbu popolavú, kalinu obyčajnú, brest väzový alebo čremchu strapcovitú. Krušina dosahuje najbujnejší rast na vlhkých a dobre presvetlených miestach, opačne je tomu v miestach s väčšími jelšami a hustým zápojom korún. Dorastá do výšky 5 m, zriedkavo až 9 m, preto býva niekedy chybne označovaná ako strom. Kôra je čiernohnedá s bielo bodkovanou a hladkou kôrou. Tento vzhľad kôry spôsobujú početné belavé, šošovkovité dýchacie otvory, tzv. lenticely. Z kôry krušiny jelšovej sa získava červené farbivo ramnatoxín, okrem toho obsahuje glykozidovo viazané aj voľné antrachinóny. Kôra slúži na liečebné účely a po úprave pôsobí ako preháňadlo, tiež má antihelmintické, antimikrobiálne a antioxidatívne účinky. Listy na ľahko sa lámucich konároch rastú striedavo. Sú elipsovité, celistvo-okrajové, na báze zúžené do stopky, k vrcholu sa rozširujúce, na hrote krátko končisté s chĺpkami len na žilnatine. Kvety sú drobné, zelené s ružovými škvrnami rastúce v súkvetiach v pazuchách listov. Plod je kôstkovica, v zrelom stave fialovo-čierna, nezrelé sú zelené až červené. Konzumáciou plodov vtákmi ako sojky, škorce, drozdy, červienky dochádza k pomerne účinnej distribúcii do okolia. Zaujímavý je spôsob distribúcie prostredníctvom tečúcich vôd, nakoľko plody dokážu plávať na hladine 7-19 dní. Táto metóda je významná najmä v oblastiach s výskytom jesenných až zimných povodní. Kým Európa, Ázia a Severná Afrika sú miesta pôvodného výskytu krušiny jelšovej, v Severnej Amerike patrí medzi introdukované, invázne druhy ohrozujúce pôvodné mokrade a močiare.


Autor (zdroj) popisu: Igor Kokavec


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov