Aktuálne novinky a nové materiály v odbornej sekcii SLOVACIKÁ - 3/2023

Prehľad aktuálnych noviniek a nových materiálov v sekcii SLOVACIKÁ.

29. 12. 2023

Poštová známka:
101. Svetový kongres esperanta

101. Svetový kongres esperanta
Deň vydania: 23. 07. 2016
Nominálna hodnota: 1.20 €
Rozmery známky: 44,1 x 26,5 mm
Forma tlačového listu: TL
Počet známok na tlačovom liste: 50
Počet známok v sérii: 1
Tlačiareň: Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Česká republika
Technika tlače: Ofset
Náklad: 300000

Príležitostná poštová známka vydaná pri príležitosti konania 101. Svetového kongresu esperanta v Nitre.


Textový motív: 101. SVETOVÝ KONGRES ESPERANTA

Obrazový motív: Ľudské tváre a šípky znázorňujúce vzájomnú komunikáciu.

Výtvarný návrh známky: akad. mal. Igor Benca

Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka 101. Svetový kongres esperanta  (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Tematický popis a súvislosti:

V roku 2016 bude Slovensko prvýkrát v histórii hostiť prestížny Svetový kongres esperanta. Ten sa uskutoční v historickom meste Nitra koncom júla 2016, čiže v prvom mesiaci slovenského predsedníctva Európskej únie. Prezident SR Andrej Kiska nad podujatím už prebral záštitu a Slovenská pošta pripravuje špeciálnu emisiu poštových známok.

Svetový kongres esperanta (v esperante Universala Kongreso de Esperanto, skratka UK) je medzinárodné esperantské stretnutie s najdlhšou tradíciou. Je označovaný za najväčšiu ročnú manifestáciu esperantského h

Kongresy sa organizujú každý rok na inom mieste a navštevuje ich v priemere 2000 účastníkov. Priemerný počet zastúpených krajín je 60. V rámci svetových kongresov i nezávisle na nich sa tiež organizujú výročné stretnutia niektorých odborných organizácií esperantistov, ktoré navštevujú rádovo stovky účastníkov. Svetový kongres sa zvyčajne koná v poslednom júlovom alebo prvom augustovom týždni a začína aj končí v sobotu (celkom teda trvá 8 dní). V Nitre sa kongres uskutoční 23.-30.júla 2016.

Svojou históriou UK siaha do roku 1905, keď sa vo francúzskom meste Boulogne-sur-Mer stretlo 688 esperantistov „nie ako Francúzi s Angličanmi, nie ako Rusi s Poliakmi ale ako ľudia s ľuďmi.“ Počas tohto významného stretnutia bola okrem iného prijatá Deklarácia podstaty esperanta („Boulonská deklarácia“) aj Základy esperanta, ktoré dodali jazyku potrebnú stabilitu do ďalšieho vývoja.

Svetový kongres je prestížnou udalosťou roka. Okrem Ukrajiny všetky susedné štáty Slovenska už UK hostili, dokonca viackrát. Plány na organizovanie Svetového kongresu na Slovensku sa rodili dlhšie ale konkrétne obrysy nabrali až na prelome rokov 2013 a 2014. Hostiteľské mesto pre kongres v 2016 už bolo skoro vybrané keď sa ozvalo Slovensko so svojou kandidatúrou. Vo finále sa rozhodovalo medzi Nitrou na Slovensku a Lisabonom v Portugalsku. Obe mestá sa ukázali ako brilantné a ani jedna z týchto krajín Svetový kongres ešte nehostila. Obe mestá mali svojich podporovateľov, napríklad za Nitru sa postavila vo svojej deklarácii aj Európska esperantská únia. Nakoniec však 1. augusta Svetový esperantský zväz ohlásil svoje rozhodnutie o výbere práve Nitry ako hostiteľského mesta.


Autor (zdroj) popisu: Čo je to: Svetový kongres esperanta


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov