Nové číslo časopisu SLOVENSKÁ FILATELIA 2024/1

Informácia o vydaní a prehľad obsahu nového čísla filatelistického časopisu SLOVENSKÁ FILATELIA, ktorý prináša aktuálne informácie a odborné články z oblasti filatelie a zbierania poštových známok.

15. 04. 2024

Známkové územia a teritoriálna filatelia:
Známkové územia - SCADTA

Známkové územia - SCADTA
Autor: Ing. Peter Valdner
Publikované: 28. 01. 2010 01:36

Článok venovaný známkam dopravnej spoločnosti SCADTA.


Skutočnosť, že známky popri štátoch a medzinárodných organizáciách (viď FAZZ) vydávali i mestá, armády, či dopravné spoločnosti pozná každý zberateľ ZZ. Niektoré sa do svetových katalógov dostali, iné nie. Dnes sa zastavme u dopravných spoločností.

Dopravné spoločnosti (obdobne ako štátne pošty) prevádzkovali dopravu rôznymi spôsobmi. Na dostavníkoch (napr. Diligencia, zaradené v katalógoch v Uruguaji), loďami (napr. PSNC v katalógoch v Peru), autobusmi (napr. Kolumbijčania Julio Ribon, Antonio Puerto, Ignacio Rojas a ďalší v kolumbijských katalógoch), vlakmi (napr. Orient Expess, britské lokálky), lietadlami (napr. ETA, Varig v Brazíliii, Avianca, Lansa v Kolumbii). Známe sú balónové pošty, doprava vzducholoďami, raketami, v plechovkách... Samostatnú kapitolu vo svetových katalógoch dostala však len SCADTA. Prečo?

SCADTA, Sociedad Colombo-Alemana de Transportes Aéreos, bola založená 5. decembra 1919 v Barranquille. Začala s 2 hydroplánmi Junkers, ktorými dopravovala poštu z kolumbijských námorných prístavov do hlavného mesta Bogoty. Rýchlosť doručovania sa tak zvýšila o celé 2 týždne, čo bolo dôležité najmä v zahraničnom obchode. Pošta sa do prístavov zo zahraničia dostala loďami, známky SCADTA sa v prvom období, do roku 1922, predávali v Barranquille, odkiaľ sa distribuovali do krajín odosielateľov pošty. V roku 1923 vytvorila SCADTA sieť agentúr, ktoré ich predávali v zahraničí – USA, Paname, Holandsku, Francúzsku, Veľkej Británii a Nemecku. Keďže dochádzalo k špekulácii v dôsledku zmeny kurzov (bolo to obdobie slávnej inflácie v Nemecku), rozhodla SCADTA o pretlačiach známok i pre jednotlivé ďalšie krajiny. Takže dôvodom zaradenia známok do svetových katalógov bola skutočnosť, že známky SCADTA slúžili na frankovanie zásielok v zahraničí. A racionalizácia ich prikázala spojiť v katalógoch do jednej kapitoly. Známky SCADTA sa postupne predávali i na konzulátoch Kolumbie v zahraničí a boli pretlačené pre nasledovné územia:


Znamkove zeme/krajiny

Znamkove zeme/krajiny

Znamkove zeme/krajiny

Tieto známky sa v niektorých krajinách používali až do roku 1934, hoci už v roku 1929 bola vydaná jednotná emisia s 12 + 1 známkami s nadtitulom Servicio Bolivariano de Transportes Aéreos v mene o/m, čo znamenalo oro americano, čiže americký dolár. Nástupcom SCADTY sa v roku 1939 stala spoločnosť AVIANCA.

Zberateľov ZZ upozorňujem, aby si ich nemýlili so spoločnosťou Compaňía Colombiana de Navegación Aérea, ktorá bola založená 16. 9. 1919 v Medelline a požívala vlastné známky. Do roku 1922 prepravovala poštu medzi Medellinom a Cartagenou.

Problémom pri získaní jednotlivých národných pretlačí známok SCADTA do zbierky ZZ po jednom kuse je skutočnosť, že zväčša boli vydané v sériách s 11 - 12 známkami, pričom kompletné série majú veľmi vysoký katalógový záznam. A takto sa objavujú na svetových aukciách. Pečiatkované známky zase všetky končili v Kolumbii a nie je ľahké ich odtiaľ získať. Riešením je spolupráca zberateľov ZZ. Ak máte prebytky alebo naopak dopyty, ozvite sa mi prosím na valdpete@yahoo.com.
Viac informácií o zbieraní podľa známkových území nájdete v odbornej sekcii Známkové územia.


Kontakt na autora článku: Peter Valdner

Autor: Peter Valdner

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov