Osobnosti: Alexander Dubček (1921 – 1992) - 100. výročie narodenia

Poštová známka z emisného radu Osobnosti pripomínajúca 100. výročie narodenia komunistického politika - hlavnej osobnosti Pražskej jari 1968 Alexandra Dubčeka.

26. 11. 2021

Organizovaná filatelia:
X. turistický výstup filatelistov: Veľký Rozsutec 1609 m. - Pozvánka

X. turistický výstup filatelistov: Veľký Rozsutec 1609 m. - Pozvánka
Autor: Alexander Urminský
Publikované: 31. 07. 2014 23:30

Pozvánka na tradičný filatelistický výstupu na vrchy Slovenska, tentokrát na Veľký Rozsutec v Malej Fatre.

Vážení priatelia filatelisti a turisti.


Na podnet predsedu ZSF pána Miroslava Ňaršíka, pripravuje pre Vás skupinka turistov, filatelistov a priateľov filatelie už X. ročník spoločného výstupu na ďalší známy vrch Slovenska. Ako IX. bol označený výstup na Zobor v rámci 1. slovensko-českej výstavy v Nitre v roku 2013.

Veľký Rozsutec (1 609,7 m. n. m.) je vrch v Krivánskej Malej Fatre. Je považovaný za jeden z najkrajších vrchov na Slovensku. Veľký Rozsutec sa stal symbolom pohoria. V minulosti sa tradovalo, že v okolí vrcholu sa nachádza zlato a legenda o ukrytom Jánošíkovom poklade.


Termín a program akcie.


Termín akcie je stanovený na sobotu 23. augusta a miesto stretnutia je pri autobusovej zástavke Jednota v Terchovej, miestna časť Vrátna-Štefanová.

Stretnutie, prezencia a oboznámenie s programom: 8.00 – 9.00

Začiatok túry: 9.00

Trasa: Štefanová – Podždiar – Medziroszutce – Veľký Rozsutec – Medziholie – Štefanová.

Na vrchole spoločné fotografovanie, vyhliadky, obed z batohu, kultúrna vložka.

Dĺžka trasy cca 10 km, prevýšenie cca 1000 m, predpokladaná doba výstupu a zostupu s pobytom na vrchole 7 hodín.

Po zostupe spoločné posedenie pri jedle, káve či pive od 16,00 do odchodu spoja 16,51 do Žiliny. Uvádzame niekoľko miest a času odchodov spojov tak aby zo všetkých smerov prišli do Štefanovej zo Žiliny autobusom o 8,50 hod.

Odchody: Piešťany 5,25 h, Martin 7,00 h Nitra 4,45 h Topoľčany 4,46 h, Spišská Nová Ves 5,04 h.

Príchody domov: PN 21,06 – MT 18,00 – NR 22,12 – TO 23,29 – SNV 22,12. Prípoje z ďalších miest možno odvodiť od vyššie uvedených.

Túra je dosť náročná ale nie nebezpečná. Napriek tomu odporúčame účastníkom vhodnú obuv a oblečenie aj pre nepriaznivé počasie, trekingové paličky, dostatok tekutín a zvážiť aj uzavretie poistky na turistiku (poisťovne ponúkajú minimálne na tri dni v sume 4 - 8 €).

Veľký Rozsutec je charakteristický rozorvaný skalnatý vrch v severnej časti hlavného hrebeňa Krivánskej Malej Fatry. Typický dolomitový reliéf pozostáva z najrozmanitejších skalných foriem. Na jeho úpätí vznikajú sutinové kužele. Rozsutec svojou formou a výškou dominuje celému okoliu, najmä jeho 160 metrov vysoká západná stena. Vyniká svojráznosťou a bohatstvom rastlinnej pokrývky. Patrí k najbohatším botanickým lokalitám u nás. Do povedomia sa dostal v roku 1862 keď vo viedenskom časopise publikoval článok MUDr. Karol Brančík. Nájdu sa tu viaceré slovenské endemity. Veľký Rozsutec je centrom národnej prírodnej rezervácie Rozsutec. Je výborným vyhliadkovým bodom so širokým kruhovým výhľadom. Susedí s vrchmi Malý Rozsutec (1 343,5 m. n. m.) a Stoh (1 607,4 m. n. m.). Červeno-značkovaný turistický chodník v je na úseku Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutce.


Vážení priatelia,

Tešíme sa opäť na stretnutie s tými, ktorí sa už na predošlých akciách zúčastnili, ale radi privítame medzi sebou aj nových účastníkov. Každý z Vás filatelistov si môže pozvať aj niekoho z rodiny, či priateľov. Vítané sú všetky vekové kategórie!

Za organizátorov J. Urda, A. Urminský a D. Mlynárik                           Piešťany, Nitra 25.7.2014.
Za ZSF a KF Nitra M. Ňaršík

Užitočné kontakty: A. Urminský - mobil 0903/406 500, email alexurminsky@gmail.com


Autor: Alexander Urminský

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov