Celoslovenská zberateľská burza v Košiciach

Pozvanie na celoslovenskú zberateľskú burzu v Košiciach.

25. 08. 2024

Organizovaná filatelia:
X. turistický výstup filatelistov: Veľký Rozsutec 1609 m. - Reportáž a foto

X. turistický výstup filatelistov: Veľký Rozsutec 1609 m. - Reportáž a foto
Autor: Alexander Urminský, Dušan Mlynárik (fotografie Ján Urda)
Publikované: 25. 08. 2014 11:27

Reportáž a fotografie z tradičného filatelistického výstupu na vrchy Slovenska, tentokrát na Veľký Rozsutec v Malej Fatre

Rozsutec, Rozsutec, ty vysoká skala....


Pokračovanie slov tejto ľudovej piesne sa v žiadnom prípade nevzťahuje na tri dámy, ktoré sa zúčastnili X. výstupu filatelistov a priateľov filatelie v sobotu 23. augusta na jeden z najkrajších vrchov v Malej Fatre, ktorým je Veľký Rozsutec (1610 m.). Keď som už začal dámami, veľmi rád konštatujem, že po prvý raz boli až tri, kým v doterajších deviatich akciách bola pravidelne jedna a jedenkrát dve. S číslicami skončím tým, že účastníkov celkom bolo jedenásť, ako hôrnych chlapcov v Jánošíkovej družine. Veď sme prechádzali Terchovou i Jánošíkovými dierami, ku ktorým sme sa dostali cez živelnou katastrofou postihnutú Vrátnu dolinu. Zišli sme sa na parkovisku v Štefanovej a vyrazili podľa plánu o 9.00. Meškajúca dvojica sa nám ohlásila, keď sme už boli na trati, ale statočne sa vydala za nami.

Filatelistický výstup na Rozsutec

Filatelistický výstup na Rozsutec

Filatelistický výstup na Rozsutec

Filatelistický výstup na Rozsutec

Naša trasa bola Štefanová, Podždiar, Medzirozsutce, Veľký Rozsutec, Medziholie a naspäť do Štefanovej, pričom celkové prevýšenie činilo skoro 1000 m. To, čo oznamoval turistický sprievodca, že túra je „náročná a ťažká s veľkým výškovým rozdielom“, sa potvrdilo. Vzhľadom na to, že išlo o predposledný víkend pred koncom školských prázdnin a počasie bolo priam nádherné, trasa smerom hore bola riadne frekventovaná a na miestach dlhých rebríkov, lávok a pomocných reťazí občas preplnená turistami všetkých vekových kategórií, mnohých národností a niektorých dokonca aj so psíkmi. Krátke vynútené prestávky každý využil podľa svojho. Bolo čo obzerať. Vnímať valiacu sa a hučiacu vodu, trochu sa vydýchať, či napiť vody, ale aj fotografovať. Ak sme si mysleli, to sú najťažšie úseky, mýlili sme sa! Ťažšie nás čakalo, keď sme z príjemnej čistiny Medzirozsutce nabrali smer Veľký Rozsutec. Kopec a jeho vrcholy sú naozaj riadne "porozsúvané" a za každým vrcholkom, o ktorom sme si mysleli, že je to náš cieľový, sa ukázal ďalší a potom zas ďalší. Teda po skalách sme sa naliezli dosýta, a dolu to bolo ešte náročnejšie a nebezpečnejšie.

Filatelistický výstup na Rozsutec

Filatelistický výstup na Rozsutec

Na vrchole boli prví Adam a Gitka a postupne sme sa následne navzájom vítali na vrchole. Všetci a bez úrazu. Priateľov Topoľčancov, ktorí vyrazili neskôr, sme privítali potleskom. Predtým nám Gitka zarecitovala básničku Ľ. Podjavorinskéj „Svrčky“ a v druhej etape Peter báseň Sama Chalupku „Likavský väzeň“. Tieto kultúrne vložky sú už tradíciou našich výstupov a hlavne Petrov precítený prejav vždy zapôsobí priam slávnostne! Medzi poslucháčov a tlieskajúcich sa pridali aj viacerí, ktorí v tom čase boli na Veľkom Rozsutci. Veľké prekvapenie zažil Dušan, ktorý tam od účastníkov nášho výstupu dostal poštovú zásielku na svoje meno s udaním adresy Veľký Rozsutec. Jej obsahom bolo blahoprianie k narodeninám s podpisom všetkých účastníkov. Rozhovory cestou tam i späť sa viedli na rôzne témy, vrátane filatelie. Ferko dokonca na vrchole vytiahol k všeobecnej veselosti aj najnovší aukčný katalóg fy Majer& a Peter predložil aktuálnu poštovú zásielku z ČR na Slovensko, ako hlavolam.

Filatelistický výstup na Rozsutec

Cesta dolu nás vytrápila hneď na začiatku, keď sme - skoro prilepení na skalách - využívajúc pomocné reťaze, stupienok po stupienku, zliezali dolu. V cieli sme sa schádzali postupne, ale všetci prišli v poriadku, bez úrazu, ukonaní, ba aj usmiatí. Ba aj s otázkou, či tušiac náročnosť tejto túry, nebolo by lepšie zostať doma... Na spoločné posedenie pri pivku či káve už nebolo času, iba tak postojačky pri bufete. Rozlúčka bola priateľská, úprimná, s opakovanou otázkou, kam a či nabudúce? Narýchlo napísané pohľadnice, vzájomné podpisovanie a cestou domov spomienky na uplynulý deň.

Filatelistický výstup na Rozsutec

Filatelistický výstup na Rozsutec

Filatelii a turistike zdar! Slovenské hory ponúkajú nepreberné množstvo nádherných scenérií, prechádzok, túr a poznatkov. A upevňujú priateľstvo!

Filatelistický výstup na Rozsutec

Za účastníkov: Alex Urminský, Dušan Mlynárik

Pre kroniku: František Divok, Helenka Katinová, Peter Katina, Gitka Knapová, Gabika Martáková s manželom, Dušan Mlynárik, Pavol Rusnačko, Ján Urda, Adam Urminský, Alex Urminský.

Písané pre spravodajcu ZSF a pre www.postoveznamky.sk. Reportáž doplnenú množstvom kvalitných fotografií a stručných komentárov od Janka Urdu nájdete trochu neskôr na stránke www. urda.blog.sme.sk


Autor: Alexander Urminský, Dušan Mlynárik (fotografie Ján Urda)

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov