Ponuka známok rôznych európskych krajín emisie EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno!

Výhodná ponuka väčšinou samostatných známok viacerých európskych krajín vydaných v rámci spoločnej emisie EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno!

01. 02. 2024

Rôzne:
Horí ešte ohník, horí? Na Kráľovej holi? (Filatelistický výstup 2012)

Horí ešte ohník, horí? Na Kráľovej holi? (Filatelistický výstup 2012)
Autor: Alexander Urminský
Publikované: 20. 09. 2012 16:36

Reportáž z tradičného filatelistického výstupu na vrchy Slovenska, tentokrát na Kráľovu hoľu.


A veruže horí! Desiatky, možno aj stovky turistov v sobotu 15. septembra kráčali či stúpali po strmých kamenistých turistických chodníkoch smerom na vrchol Kráľovej hole (1946 m.n.m). Medzi nimi aj poznateľná 11-členná skupina filatelistov a ich priateľov. Dvanásty účastník, Vova (Vladimír) nás už čakal hore, celkom hore. Štart a cieľ po nevyhnutných zmenách programu bol v Telgárte.

Filatelistický výstup na Kráľovu hoľu
 
Na štarte v Telgárte.
 

Po studených a daždivých dňoch sa počasie v sobotu akoby zázrakom zmenilo na pekný slnečný deň s pofukujúcim vetríkom (na vrchole mohol byť aj slabší). Výborná viditeľnosť, ktorú ohodnotili všetci, zvlášť fotografi. Strmé svahy však krátili dych a záujem o fotenie, ktoré znamenalo, že fotograf zostal na „chvoste“. Deklarovaný čas výstupu bol nad naše sily, čo sme aj predpokladali a keď sme sa na vrchole Kráľovej hole poschádzali, bolo už po poludní. Po zaslúženom odpočinku, zasýtení žalúdkov a fotoaparátov, prišiel na rad program. Peter ako vždy bodoval naplno, keď spamäti zarecitoval celú básnickú skladbu Jána Bottu od „Horí ohník horí“.... až po skon Juraja Jánošíka. Ak by sme neboli tak uťahaní, získal by aj „standing ovation“. Išli sme však vraj najťažšou traťou, po zelenej značke cez Kráľovu skalu, tak zostalo len pri potlesku. Potom sme si pripomenuli Vladimíra Priputena, ktorý bol vlani s nami naposledy (Poludnica). Nováčikom sme o ňom čo to povedali a všetci sme sa podpísali na poštový lístok s prítlačou, ktorý sme adresovali jeho synovi do Bratislavy a Vovovi priamo tam hore.

Filatelistický výstup na Kráľovu hoľu
 
Na Kráľovej holi 2012.
 

Filatelistický výstup na Kráľovu hoľu
 
Poštový lístok s prítlačou k Filatelistickému výstupu 2012 na Kráľovu hoľu.
 

Filatelistický výstup na Kráľovu hoľu
 
Ďaleké horizonty.
 

Voľba programu pre výstup filatelistov v roku 2013 bola jednoduchá: Výstup na ZOBOR v termíne konania Slovensko – českej filatelistickej výstavy. V roku 2013 si na Slovensku pripomenieme 1150. výročie príchodu Cyrila a Metoda a preto výstup na ZOBOR nad Nitrou je viac ako len symbolický. Predpokladá sa na výstupe aj účasť filatelistov z Českej republiky. Po prijatí tohto programu nasledoval zostup. Zmenili sme síce trasu, išli sme najskôr po červenej značke, ktorá obchádza Kráľovu skalu a neskôr chodníkom pod vysokým napätím. Prudké klesanie bez jedinej rovinky alebo stúpania bolo veľmi náročné na unavené nohy. S dychom starosti neboli, ale nohy boli ťažké, došľapy na skaly tvrdé a kolená i "koxy" dávali o sebe vedieť. Vidina sadnúť si v Telgárte za stôl a dať si pohár piva či šálku kávy, či len jednoducho sa posadiť a vyzuť, bola príjemná, ale dlho iba vzdialená. Ale dočkali sme sa jej a tešili sme sa, skoro ako malé deti, že sme tam hore boli. Pri rozlúčke padali predsavzatia o spoločných výstupoch aj v ďalších rokoch. A to je dobré!

Filatelistický výstup na Kráľovu hoľu
 
Unavení ale spokojní.
 

Účastníci boli traja zo Spiša, jeden z Liptova a ostatní zo Západného Slovenska (TN, TO, NR, PN, BA).

Filatelistický výstup na Kráľovu hoľu
 
..krátke reči, dlhé klobásky...
 

Záverom mi patrí veľmi, veľmi sa poďakovať Spišiakom, ktorí nezištne zabezpečili dopravnú obsluhu medzi Popradom a Telgártom, a boli dobrí parťáci. Všetkým účastníkom patrí vďaka za účasť, pozitívnu energiu ktorú si priniesli so sebou a nevyhnutnú disciplínu.

Dovidenia na ZOBORE v roku 2013, a nezabudnite že na hory treba chodiť častejšie, nie len raz do roka.Foto: P. Katina, D. Mlynárik a M. Ňaršík (ďalšie fotografie z filatelistického výstupu 2012 na Kráľovu hoľu nájdete v reportáži na blogu jedného z účastníkov Jána Urdu: Na Kráľovej holi...).


Súvisiace články:


Kontakt na autora článku: Alexander Urminský
Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov