Ponuka známok rôznych európskych krajín emisie EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno!

Výhodná ponuka väčšinou samostatných známok viacerých európskych krajín vydaných v rámci spoločnej emisie EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno!

01. 02. 2024

Tematická filatelia:
Nečakane bohatý cyklistický rok v slovenskej filatelii

Nečakane bohatý cyklistický rok v slovenskej filatelii
Autor: Vojtech Jankovič
Zdroj: www.postoveznamky.sk
Publikované: 02. 07. 2017 08:30

Tematický pohľad na nečakane cyklisticky bohaté obdobie roku 2016 v slovenskej filatelii


Obdobie roku 2016* bolo v slovenskej filatelii pre zberateľov námetu bicykel a cyklistika nečakane bohaté. Stalo sa tak nielen vďaka slovenskému cyklistickému fenoménovi, Petrovi Saganovi, no aj vďaka ďalším vynikajúcim slovenským športovcom svetového formátu, spoločnému vydaniu EUROPA a aktívnym cyklistom v našom najkúpeľnejšom a snáď aj najcyklistickejšom mestečku Piešťany, ktorí vzdali cyklistike hold dokonca dvojakým spôsobom. Tam všade môžeme nájsť zobrazený alebo trochu skrytý súvis so športovým i civilným bicyklom.

* Nie presne kalendárny rok 2016, ale trochu dlhšie obdobie, ktoré začalo otvorením Vianočnej pošty v roku 2015 (6. 11. 2015) a skončilo vydaním poslednej známky v roku 2016 (2. 12. 2016).


Peter Sagan otvára Vianočnú poštu 2015


Prvý bicyklový motív sa objavuje pri Vianočnej pošte 2015, ktorú slávnostne otvoril slovenský cyklista Peter Sagan. Vďaka autorovi príležitostnej pečiatky Adrianovi Ferdovi sa táto skutočnosť dá doložiť aj filatelsiticky. Autor zakomponoval do pečiatky nielen snehovú vločku ako symbol zimy, resp. Vianoc ale na počesť Petra Sagana aj bicyklové koleso.

 • Príležitostná pečiatka Peter Sagan otvára Vianočnú poštu 2015
Príležitostná pečiatka Peter Sagan otvára Vianočnú poštu 2015Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter Sagan


Ďalšie materiály, ktoré tentokrát už priamo súvisia so športovou cyklistikou, boli odozvou na vynikajúci výsledok, ktorý Peter Sagan dosiahol, keď sa v roku 2015 v americkom Richmonde stal profesionálnym majstrom sveta v cestnej cyklistike. Slovenská pošta, a.s. vydala ku tomuto úspechu príležitostnú poštovú známku, obálku prvého dňa (FDC) a nálepný list, ktorých autorom je nezameniteľný slovenský výtvarník, tvorca slovenských komiksov, Jozef Gertli Danglár. Ku tejto aktivite sa pridal aj POFIS a vydal personaliziovaný UTL "Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike - Peter Sagan" s dvoma rôznymi kupónmi a prítlačou vo forme pečiatky FDC, opäť podľa kresieb známky Jozefa Gertliho Danglára.

 • Poštová známka Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter Sagan
 • Obálka prvého dňa (FDC) k poštovej známke Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter Sagan
 • Nálepný list k poštovej známke Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter Sagan
 • Príležitostná pečiatka Inaugurácia poštovej známky Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter Sagan
 • Personalizovaný upravený tlačový list (PersUTL) Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter Sagan
Poštová známka Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter Sagan   Príležitostná pečiatka Inaugurácia poštovej známky Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter Sagan

Obálka prvého dňa (FDC) k poštovej známke Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter Sagan

Nálepný list k poštovej známke Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter Sagan

Personalizovaný upravený tlačový list (PersUTL) Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter Sagan


Pretože na personalizovanom UTL bolo cielene vynechané miesto pre príležitostnú pečiatku, kompletný PersUTL aj s pečiatkou vyzerá nasledovne:

 • Personalizovaný upravený tlačový list (PersUTL) Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter Sagan s príležitostnou pečiatkou Inaugurácia poštovej známky Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter Sagan
Personalizovaný upravený tlačový list (PersUTL) Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter SaganPeter Sagan - najbojovnejší cyklista Tour de France 2016


Ďalší krásny filatelistický doklad bol odozvou na opätovne vynikajúce počínanie Petra Sagana na najväčších a najstarších etapových cyklistických pretekoch Tour de France. Okrem toho, že sa mu podarilo po piaty raz získať zelený dres pre najaktívnejšieho pretekára, získal aj ocenenie "Najbojovnejší cyklista" celých pretekov. A práve trofej v súťaži PRIX DE LA COMBATIVE 2016 je zobrazená na príležitostnej pečiatke, ktorej autorom je opäť dvorný grafik POFISu Adrian Ferda. POFIS využil túto pečiatku aj na pamätný list, ktorý je rovnaký ako nálepný list k poštovej známke Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter Sagan avšak s pečiatkou Peter Sagan - najbojovnejší cyklista Tour de France 2016. Zaujímavé riešenie, ktoré si nie každý zberateľ hneď všimne.

 • Príležitostná pečiatka Peter Sagan - najbojovnejší cyklista Tour de France 2016
 • Pamätný list k poštovej známke Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter Sagan s príležitostnou pečiatkou Peter Sagan - najbojovnejší cyklista Tour de France 2016
Príležitostná pečiatka Peter Sagan - najbojovnejší cyklista Tour de France 2016

Pamätný list k poštovej známke Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 - Peter Sagan s príležitostnou pečiatkou Peter Sagan - najbojovnejší cyklista Tour de France 2016
XV. Letné paralympijské hry Rio de Janeiro 2016


Ďalšie filatelistické materiály sú trochu nepriame, ale správny tematický zberateľ by mal ísť aj trochu pod povrch. Ide o dve pečiatky k Paralympijským hrám Rio de Janiero 2016, na ktorých sa zúčastnili aj slovenskí paralympijskí cyklisti. Prvá pečiatka je skutočne trochu všeobecná, lebo pripomína XV. Letné paralympijské hry Rio de Janeiro 2016 (a odlet celej slovenskej výpravy), no druhá je už priamym dokladom úspešného účinkovania paralympijských cyklistov. Pripomína privítanie úspešných slovenských paralympionikov s uvedením počtu zlatých, strieborných a bronzových medailí, z ktorých až 4 získali práve slovenskí paracyklisti: Jozef Metelka 2 zlaté (časovka jednotlivcov a stíhacie preteky jednotlivcov) a jednu striebornú (1 km s pevným štartom) a Patrik Kuril jednu bronzovú (časovka jednotlivcov).

 • Príležitostná pečiatka XV. Letné paralympijské hry Rio de Janeiro 2016
 • Príležitostná pečiatka Privítanie úspešných slovenských paralympionikov - Rio 2016
Príležitostná pečiatka XV. Letné paralympijské hry Rio de Janeiro 2016   Príležitostná pečiatka Privítanie úspešných slovenských paralympionikov - Rio 2016EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno!


Emisia EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno! venovaná ekológii potešila aj zberateľov bicykla-cyklistiky, lebo na kresbe, ktorá bola vybratá pre spoločný motív známok (autorka Doxia Sergidou) je ako symbol ekológie zobrazený okrem iných aj "zelený cyklista". Keďže Slovenská pošta sa ku spoločnému motívu s radosťou pridala, vydala nielen štandardnú známku s lepom v špeciálnom 10-kusovom tlačovom liste ale aj známkový zošitok so známkou s totožným motívom ale v samolepkovej forme - pre špecialistov dva varianty známky. Známky doplnila tradične obálka prvého dňa (FDC) a nálepný list.

 • Poštová známka EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno!
 • Známkovy zošitok so známkou EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno!
 • Obálka prvého dňa (FDC) k poštovej známke EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno!
 • Nálepný list k poštovej známke EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno!
Poštová známka EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno!

Poštová známka EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno!

Poštová známka EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno!

Poštová známka EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno!

Obálka prvého dňa (FDC) k poštovej známke EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno!

Nálepný list k poštovej známke EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno!Piešťany - Fenomén cyklistiky


Čo poteší zberateľa viac ako krásny materiál venovaný jeho téme, ktorý je výsledkom spontánneho záujmu bežných ľudí, a v tomto prípade, denno-denných fanúšikov cyklistiky? Krásna pečiatka a prítlač na poštovom lístku je síce dielom profesionálnych grafikov, no ich iniciátormi sú cyklisti z Piešťan v čele s Alexom Urminským, ktorý sa snaží o dušu bicyklovať a túto záľubu aj propagovať. A vďaka tomu všetci vieme, že Piešťany sú Fenomén cyklistiky.

 • Príležitostná pečiatka Fenomén cyklistiky
 • Poštový lístok s prítlačou Piešťany - Fenomén cyklistiky
Príležitostná pečiatka Fenomén cyklistiky

Poštový lístok s prítlačou Piešťany - Fenomén cyklistikyDeň poštovej známky: Budova pošty Piešťany 1


Posledný materiál, ktorý dopĺňa bicyklovú zbierku je známka z emisného radu Deň poštovej známky zobrazujúca Budovu pošty Piešťany 1, pred ktorou je opretý, miniatúrny, ale predsa len bicykel. Nie je asi prekvapením, že aj za týmto počinom je propagátor Piešťan Alex Urminský, ktorý mi ku príprave známky napísal: "...na začiatku tejto akcie som bol aj ja. Pán Česla prišiel s otcom, profesionálnym fotografom, v jednu sobotu, aby si nafotili, čo potrebujú a oboznámili sa s interiérom a exteriérom budovy. Ak by to nebola sobota, boli by oba stojany na bicykle plné. Vtedy tam bol iba jeden a ten patril predavačke Nota Bene, ktorá je tiež trochu viditeľná na známke."

 • Poštová známka Deň poštovej známky: Budova pošty Piešťany 1
 • Obálka prvého dňa (FDC) k poštovej známke Deň poštovej známky: Budova pošty Piešťany 1
 • Nálepný list k poštovej známke Deň poštovej známky: Budova pošty Piešťany 1
Poštová známka Deň poštovej známky: Budova pošty Piešťany 1

Obálka prvého dňa (FDC) k poštovej známke Deň poštovej známky: Budova pošty Piešťany 1

Nálepný list k poštovej známke Deň poštovej známky: Budova pošty Piešťany 1Záverečné zhrnutie


Prehľad ukazuje, že pri hlbšom poznaní, môžeme svoje zbierky obohatiť aj o na prvý pohľad tematicky nesúvisiace materiály. Netvrdím, že všetci musia zbierať úplne všetko, len chcem naznačiť, že zbieranie ponúka viacvrstvové možnosti tematickej realizácie. Ani ja nemám vo svojej cyklistickej zbierke známku Deň poštovej známky: Budova pošty Piešťany 1 alebo pečiatky k Paralympijským hrám Rio de Janeiro 2016. No registrujem ich a v prípade potreby bližšie dokumentovať konkrétne tematické súvislosti ich viem do zbierky zaradiť a vhodne využiť.
Kontakt na autora článku: Vojtech Jankovic
Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov