Signovaný grafický list Rudolfa Cigánika - 600. výročie úmrtia Jána Žižku z Trocnova

Mimoriadna ponuka autorského vlastnoručne signovaného grafického listu akademického maliara Rudolfa Cigánika pod názvom 600. výročie úmrtia Jána Žižku z Trocnova - ktož jsú boží bojovníci.

19. 04. 2024

Poštový lístok s prítlačou:
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 1995 - Skupina B

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 1995 - Skupina B
Deň vydania: 29. 05. 1995
Nominálna hodnota: 2 Sk

Poštový (korešpondenčný) lístok s natlačenou známkou Devín s prítlačou k Majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji - Skupina B v Bratislave.


Textový motív: 12.-21.4. 1995 / BRATISLAVA / SLOVENSKO / MAJSTROVSTVÁ SVETA V ĽADOVOM HOKEJI SKUPINY "B"

Obrazový motív: Imitácia hokejového brankára s brankárskou hokejkou, betónmi a lapačkou s pukom, miesto hlavy vrch Kriváň; okolo vlajky zúčastnených krajín so skratkami štátov: Dánsko (DEN), Holandsko (NED), Japonsko (JPN), Lotyšsko (LAT), Veľká Británia (GBR), Slovensko (SVK), Rumunsko (ROM), Poľsko (POL). Nesprávna vlajka Holandska - uvedená je vlajka Luxemburska.

Výtvarný návrh natlačenej známky: akad. mal. Martin Činovský

Výtvarný návrh prítlače: Svetozár Mydlo

Poznámka: Nesprávna vlajka Holandska - namiesto správnej vlajky s tmavým odtieňom modrej (belasej) farby je uvedená vlajka so svetlejším odtieňom modrej farby, čo je vlajka Luxemburska, pozri Omyly, chyby a nepresnosti na slovenských poštových známkach a iných poštových materiáloch.


Tematický popis a súvislosti:

"Kanadský" ľadový hokej prenikol na Slovensko v polovici 20-tych rokov a vytlačil málo populárny bandyhokej. Už v r. 1925 sa Štrbské Pleso a Starý Smokovec stali náhradným dejiskom jubilejných 10. Majstrovstiev Európy, keď ich v Čechách prenasledovala nepriazeň počasia. Významným medzníkom bol turnaj o Tatranský pohár (1927) a Majstrovstvá Slovenska (1930), ktoré prispeli k popularizácii hokeja u nás. V reprezentačnom drese Československa sa slovenskí hokejisti začali častejšie presadzovať až v 60-tych rokoch, no mená priekopníkov (Ladislav Troják, tréner Matej Buckna) sa do histórie československého hokeja zapísali zlatými písmenami už predtým. Ich nástupcovia sa podieľali na zisku viacerých titulov Majstrov sveta i Európy. Po vzniku Slovenskej republiky čakala slovenský hokej kvalifikácia a turnaj C-skupiny MS. Víťazstvo v oboch i pekné 6. miesto na ZOH v Lillehammeri zvýšilo prestíž nášho hokeja. Na MS skupiny B sa naše mužstvo na domácom ľade uchádza o účasť medzi svetovou hokejovou elitou.


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov