Recent news and new materials in the section SLOVACICAS/SLOVAKIANA - 2/2022

Overview of current news and new materials in the SLOVACICAS/SLOVAKIANA section.

19. 12. 2022

Postal Card with imprint:
Ice Hockey World Championship 1995 - Group B

Ice Hockey World Championship 1995 - Group B
Date of Issue: 29. 05. 1995
Face value: 2 Sk

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Postal (correspondence) card with embossed stamp Devin with imprint to the Ice Hockey World Championship - Group B in Bratislava.


Text motifs: 12.-21.4. 1995 / BRATISLAVA / SLOVENSKO / MAJSTROVSTVÁ SVETA V ĽADOVOM HOKEJI SKUPINY "B"

Pictorial motifs: Imitácia hokejového brankára s brankárskou hokejkou, betónmi a lapačkou s pukom, miesto hlavy vrch Kriváň; okolo vlajky zúčastnených krajín so skratkami štátov: Dánsko (DEN), Holandsko (NED), Japonsko (JPN), Lotyšsko (LAT), Veľká Británia (GBR), Slovensko (SVK), Rumunsko (ROM), Poľsko (POL). Nesprávna vlajka Holandska - uvedená je vlajka Luxemburska.

Embossed stamp artwork: akad. mal. Martin Činovský

Imprint artwork: Svetozár Mydlo

Poznámka: Nesprávna vlajka Holandska - namiesto správnej vlajky s tmavým odtieňom modrej (belasej) farby je uvedená vlajka so svetlejším odtieňom modrej farby, čo je vlajka Luxemburska, pozri Omyly, chyby a nepresnosti na slovenských poštových známkach a iných poštových materiáloch.


Thematic description and context:

"Kanadský" ľadový hokej prenikol na Slovensko v polovici 20-tych rokov a vytlačil málo populárny bandyhokej. Už v r. 1925 sa Štrbské Pleso a Starý Smokovec stali náhradným dejiskom jubilejných 10. Majstrovstiev Európy, keď ich v Čechách prenasledovala nepriazeň počasia. Významným medzníkom bol turnaj o Tatranský pohár (1927) a Majstrovstvá Slovenska (1930), ktoré prispeli k popularizácii hokeja u nás. V reprezentačnom drese Československa sa slovenskí hokejisti začali častejšie presadzovať až v 60-tych rokoch, no mená priekopníkov (Ladislav Troják, tréner Matej Buckna) sa do histórie československého hokeja zapísali zlatými písmenami už predtým. Ich nástupcovia sa podieľali na zisku viacerých titulov Majstrov sveta i Európy. Po vzniku Slovenskej republiky čakala slovenský hokej kvalifikácia a turnaj C-skupiny MS. Víťazstvo v oboch i pekné 6. miesto na ZOH v Lillehammeri zvýšilo prestíž nášho hokeja. Na MS skupiny B sa naše mužstvo na domácom ľade uchádza o účasť medzi svetovou hokejovou elitou.


Specialized sections

Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists