Signovaný grafický list Rudolfa Cigánika - Prezidentské voľby Slovensko 2024

Mimoriadna ponuka autorského vlastnoručne signovaného grafického listu akademického maliara Rudolfa Cigánika pod názvom Prezidentské voľby Slovensko 2024i.

20. 06. 2024

Známkové územia a teritoriálna filatelia:
Známkové územia - Padania a Italia Stato Federale

Známkové územia - Padania a Italia Stato Federale
Autor: Ing. Peter Valdner
Publikované: 11. 07. 2009 21:12

Článok o talianskych známkových územiach Padania a Italia Stato Federale.


Známky s názvom štátu Italia sú bežnou súčasťou zbierok zberateľov ZZ, ale Italia Stato Federale je vidno veľmi zriedka. Jedná sa totiž o známky, vydávané ako propaganda pre taliansku Ligu Severu.

Prvé známky sa na trhu objavili v roku 1993, ich mena je LEGA, ktorej kurz je 1 LEGA = 1000 LIT. Meno „štátu“ je Italia Stato Federale. V roku 1993 boli vydané 4 emisie (25 známok) a emisná činnosť je i naďalej striedma. V roku 1994 boli opäť vydané 4 emisie (22 známok), v roku 1995 emisií 5 (21 známok), v roku 1996 už len 3 emisie (10 známok). Týmto Italia Stato Federale svoju emisnú činnosť skončila, nástupcom je Padania.

Znamkove zeme

Padania v roku 1996 vydala jedinú známku k nezávislosti ľudu Padanie s rovnakým názvom „štátu“. V roku 1997 boli vydané 4 emisie (9 známok), v roku 1998 len 2 hárčeky (12 známok), v roku 1999 tiež len 2 hárčeky, ale už len so 4 známkami. V roku 2000 som zaregistroval len 1 hárček s 2 známkami.

Znamkove zeme

Poznámka po 9 rokoch: Edičná činnosť Padanie Padania pokračuje i naďalej vydávaním hárčekov pod menom Padania Stato Federale. Súčasťou Padanie sú dnes talianske oblasti:
Emilia Padania, Friuli Padania, Liguria Padania, Lombardia Padania, Marche Padania, Piemonte Padania, Romagna Padania, Sudtirol-Alto Adige Padania, Toscana Padania, Trentino Padania, Umbria Padania, Valle d"Aosta Padania, Veneto Padania a Venezia Giulia Padania.

Znamkove zemeViac informácií o zbieraní podľa známkových území nájdete v odbornej sekcii Známkové územia.


Kontakt na autora článku: Peter Valdner

Autor: Peter Valdner

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov