New issue of the journal SLOVENSKÁ FILATELIA 2022/1

Information on the publication of a new issue of the philatelic magazine SLOVENSKA FILATELIA, which brings current philatelic information and specialized articles in the field of philately and postage stamp collecting.

02. 06. 2022

Stamp Territories and Territorial Philately:
Postage stamp territories - Padania and Italia Stato Federale

Postage stamp territories - Padania and Italia Stato Federale
Author: Ing. Peter Valdner
Published: 11. 07. 2009 21:12

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Článok o talianskych známkových územiach Padania a Italia Stato Federale.


Známky s názvom štátu Italia sú bežnou súčasťou zbierok zberateľov ZZ, ale Italia Stato Federale je vidno veľmi zriedka. Jedná sa totiž o známky, vydávané ako propaganda pre taliansku Ligu Severu.

Prvé známky sa na trhu objavili v roku 1993, ich mena je LEGA, ktorej kurz je 1 LEGA = 1000 LIT. Meno „štátu“ je Italia Stato Federale. V roku 1993 boli vydané 4 emisie (25 známok) a emisná činnosť je i naďalej striedma. V roku 1994 boli opäť vydané 4 emisie (22 známok), v roku 1995 emisií 5 (21 známok), v roku 1996 už len 3 emisie (10 známok). Týmto Italia Stato Federale svoju emisnú činnosť skončila, nástupcom je Padania.

Znamkove zeme

Padania v roku 1996 vydala jedinú známku k nezávislosti ľudu Padanie s rovnakým názvom „štátu“. V roku 1997 boli vydané 4 emisie (9 známok), v roku 1998 len 2 hárčeky (12 známok), v roku 1999 tiež len 2 hárčeky, ale už len so 4 známkami. V roku 2000 som zaregistroval len 1 hárček s 2 známkami.

Znamkove zeme

Poznámka po 9 rokoch: Edičná činnosť Padanie Padania pokračuje i naďalej vydávaním hárčekov pod menom Padania Stato Federale. Súčasťou Padanie sú dnes talianske oblasti:
Emilia Padania, Friuli Padania, Liguria Padania, Lombardia Padania, Marche Padania, Piemonte Padania, Romagna Padania, Sudtirol-Alto Adige Padania, Toscana Padania, Trentino Padania, Umbria Padania, Valle d"Aosta Padania, Veneto Padania a Venezia Giulia Padania.

Znamkove zemeViac informácií o zbieraní podľa známkových území nájdete v odbornej sekcii Známkové územia.


Kontakt na autora článku: Peter Valdner

Author: Peter Valdner

Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists