Joint EUROPA 2016 stamp issues - Ecology in Europe - Think Green!

Overview of postage stamps, miniature sheets and other stamp products issued within the joint EUROPA 2016 stamp issues - Ecology in Europe - Think Green!

13. 02. 2024

Stamp Territories and Territorial Philately:
Postage stamp territories - Padania and Italia Stato Federale

Postage stamp territories - Padania and Italia Stato Federale
Author: Ing. Peter Valdner
Published: 11. 07. 2009 21:12

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Článok o talianskych známkových územiach Padania a Italia Stato Federale.


Známky s názvom štátu Italia sú bežnou súčasťou zbierok zberateľov ZZ, ale Italia Stato Federale je vidno veľmi zriedka. Jedná sa totiž o známky, vydávané ako propaganda pre taliansku Ligu Severu.

Prvé známky sa na trhu objavili v roku 1993, ich mena je LEGA, ktorej kurz je 1 LEGA = 1000 LIT. Meno „štátu“ je Italia Stato Federale. V roku 1993 boli vydané 4 emisie (25 známok) a emisná činnosť je i naďalej striedma. V roku 1994 boli opäť vydané 4 emisie (22 známok), v roku 1995 emisií 5 (21 známok), v roku 1996 už len 3 emisie (10 známok). Týmto Italia Stato Federale svoju emisnú činnosť skončila, nástupcom je Padania.

Znamkove zeme

Padania v roku 1996 vydala jedinú známku k nezávislosti ľudu Padanie s rovnakým názvom „štátu“. V roku 1997 boli vydané 4 emisie (9 známok), v roku 1998 len 2 hárčeky (12 známok), v roku 1999 tiež len 2 hárčeky, ale už len so 4 známkami. V roku 2000 som zaregistroval len 1 hárček s 2 známkami.

Znamkove zeme

Poznámka po 9 rokoch: Edičná činnosť Padanie Padania pokračuje i naďalej vydávaním hárčekov pod menom Padania Stato Federale. Súčasťou Padanie sú dnes talianske oblasti:
Emilia Padania, Friuli Padania, Liguria Padania, Lombardia Padania, Marche Padania, Piemonte Padania, Romagna Padania, Sudtirol-Alto Adige Padania, Toscana Padania, Trentino Padania, Umbria Padania, Valle d"Aosta Padania, Veneto Padania a Venezia Giulia Padania.

Znamkove zemeViac informácií o zbieraní podľa známkových území nájdete v odbornej sekcii Známkové územia.


Kontakt na autora článku: Peter Valdner

Author: Peter Valdner

Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists