Deň poštovej známky a filatelie 2023 v Bratislave

Pozvanie na slávnostné stretnutie ku Dňu poštovej známky a filatelie spojené s odovzdávaním ceny Ministra dopravy Slovenskej republiky a ceny Generálneho riaditeľa Slovenskej pošty v podobe krištáľovej známky.

18. 12. 2023

Slovenská, česká a československá známka:
Zaujímavosti výplatných známok Kultúrne dedičstvo Slovenska (VI.)

Zaujímavosti výplatných známok Kultúrne dedičstvo Slovenska (VI.)
Autor: Ing. Miroslav Gerec
Publikované: 28. 02. 2013 21:29

Šiesta časť špecializovaného článku Zaujímavosti výplatných známok Kultúrne dedičstvo Slovenska.Známka „Empírové divadlo v Hlohovci“


25. januára 2013 bola vydaná ďalšia známka tejto emisie, hodnota 90 c „Empírové divadlo v Hlohovci” s vyobrazením dieťatka „putti” so symbolmi divadelného umenia. Rovnako ako ostatné výplatné známky, aj táto bola vytlačená kombináciou rotačnej oceľotlače s hĺbkotlačou na stroji Wifag. Základná tlač prebehla v decembri 2012 (známe sú dátumy tlače 10. a 11. decembra) s použitím perforačnej zostavy so stredným priemerom perforačných otvorov.

V Poštovej tlačiarni cenín Praha bola výroba hĺbkotlačových valcov klasickým fotochemickým postupom (leptaním) ukončená. Valec pre modrozelenú farbu bol zhotovený v externej firme novým postupom – strojovým rytím. Kresba v modrozelenej farbe nemá poltóny, navyše, na vytlačených známkach je táto farba zliata, takže nie je možné pozorovať raster. Iridescentná žltá podtlač bola tlačená z nového valca s väčšími rozmermi podtlače.

Na známkach neboli zistené žiadne doskové chyby. Zatiaľ jedinou zaujímavosťou je malý posun farieb, ktorý našiel p. Vladimír Chovanec z Dolného Kubína.

Poštové známky Kultúrne dedičstvo Slovenska   Poštové známky Kultúrne dedičstvo Slovenska


Ďalšie dotlače


Od predošlej informácie sa na poštách do začiatku februára 2013 objavili ďalšie dotlače známok:

  • Známka 5 c „Šivetice”: 6. dotlač z 18. a 19. decembra 2012 (MO) s novou podtlačou.
  • Známka 10 c „Pominovce”: 7. dotlač z 12., 13. a 14. júna 2012 (SO) s novou podtlačou.
  • Známka 1 € „Bíňa”: 7. dotlač z 28. a 29. júna 2012 (SO) s novou podtlačou a 8. dotlač z 18. a 19. júla 2012 (SO) s novou podtlačou.

Tabuľka dátumov tlače a dotlačí známok „Kultúrne dedičstvo Slovenska”


Retuš doskovej chyby


V 7. dotlači známky 10 c „Pominovce” bola retušovaná dosková chyba – prerušených sedem oranžových liniek vľavo od druhého písmena „O“ názvu „SLOVENSKO“ na ZP 2/97 (viď obrázky). Podľa doterajších poznatkov bol valec pre oranžovú farbu upravený buď 12. júna popoludní alebo 13. júna dopoludnia, pretože listy s dátumom 12. júna 2012 majú ešte doskovú chybu a listy s dátumom 13. júna 2012 už majú retuš doskovej chyby.

Poštové známky Kultúrne dedičstvo Slovenska   Poštové známky Kultúrne dedičstvo Slovenska
Súvisiace články:
Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov