Neformálne priateľské stretnutie filatelistov a filokartistov v Bratislave

Pozvanie na neformálne priateľské stretnutie filatelistov a filokartistov organizované klubom filatelistov KF 51–34 v Bratislave v spolupráci so Zväzom slovenských filatelistov (ZSF) a informačným filatelistickým portálom www.postoveznamky.sk.

22. 05. 2024

Poštová známka:
Vianočná pošta 2021

Vianočná pošta 2021
Deň vydania: 12. 11. 2021
Nominálna hodnota: T2 50g €
Rozmery známky: 26,5 x 33,9 mm
Forma tlačového listu: TL
Počet známok na tlačovom liste: 50
Počet známok v sérii: 1
Tlačiareň: Tiskárna Hradištko, s.r.o., Česká republika
Technika tlače: Ofset
Náklad: 1000000

Poštová známka pre Vianočnú poštu 2021 s námetom detskej kresby.


Textový motív: nie je

Obrazový motív: Detská kresba K. Gubieňovej - Dve postavy v zimnom oblečení a čiapkach pozerajú na padajúcu kométu, ktorá symbolizuje príchod Vianoc.

Výtvarný návrh známky: Boris Meluš

Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka Vianočná pošta 2021 (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Tematický popis a súvislosti:

Aj tento rok Slovenská pošta v spolupráci s partnerom organizuje výnimočný projekt Vianočná pošta pre Ježiška, ktorý sa stal neodmysliteľnou súčasťou vianočného obdobia. Je to už dvasiatytretíkrát, čo deti môžu posielať svoje tajné želania, predstavy o vysnívaných darčekoch, kresbičky či pozdravy Ježiškovi na adresu „Ježiško 999 99“.

Od vzniku projektu Ježiško dostal a odpovedal na viac ako 2 milióny listov od detí z celého sveta. Spolu s odpoveďou sa každé dieťa môže tešiť aj na malé vianočné prekvapenie.

Slovenská pošta každý rok ocení detského autora výnimočnej kresby venovanej Vianociam. Detská kresba sa stane predlohou vianočnej poštovej známky v nasledujúcom roku. Všetky informácie o Vianočnej pošte možno nájsť na stránke www.vianocnaposta.sk.

Námetom tohtoročnej príležitostnej poštovej známky z emisného radu „Vianočná pošta“ je kresba od Kristíny Gubienovej z Komárna. Dve zimne oblečené postavy pozorujú kométu, ktorá symbolizuje príchod Vianoc. Autorkou motívu FDC je Radka Ptáková z Turian. Jej farebný, veselý snehuliak s vianočnými ozdobami nás vyzýva k dobrej nálade a tešeniu sa na najkrajšie sviatky roka. Predlohou vianočnej pečiatky FDC je anjelik, tiež symbol Vianoc a čistej detskej úprimnosti. Autorkou kresby je Nelka Šoučíková z Banskej Štiavnice. Všetky kresby vybrala Realizačná komisia známkovej tvorby z obrázkov, ktoré boli poslané spolu s vianočnými listami v roku 2020. Grafickú úpravu výtvarných návrhov zhotovil grafický dizajnér Boris Meluš.


Autor (zdroj) popisu: Odbor komunikácie, SP, a.s.


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov