Anketa o najkrajšiu slovenskú poštovú známku za rok 2023

Oznámenie o usporiadaní ankety o najkrajšiu slovenskú poštovú známku a najkrajšiu obálku prvého dňa (FDC) vydanú v roku 2023.

25. 04. 2024

Poštová známka:
Šport: Európsky olympijský festival mládeže (EYOF)

Šport: Európsky olympijský festival mládeže (EYOF)
Deň vydania: 23. 07. 2022
Nominálna hodnota: 0,75 €
Rozmery známky: 33,9 x 26,5 mm
Forma tlačového listu: TL
Počet známok na tlačovom liste: 50
Počet známok v sérii: 1
Tlačiareň: Tiskárna Hradištko, s.r.o., Česká republika
Technika tlače: Ofset
Náklad: 1000000

Príležitostná poštová známka k Európskemu olympijskému festivalu mládeže (EYOF) na Slovensku.


Textový motív: EYOF

Obrazový motív: Skokanka do výšky.

Výtvarný návrh známky: Juliana Matiová

Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka Šport: Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Tematický popis a súvislosti:

V poradí 16. letná edícia Európskeho olympijského festivalu mládeže sa uskutoční na Slovensku, ktorému pridelili organizáciu v októbri 2016 na valnom zhromaždení Európskych olympijských výborov (EOV) v bieloruskom Minsku. Pôvodne mali byť hostiteľom najväčšieho kontinentálneho multišportového podujatia pre mládež vo veku od 14 do 18 rokov Košice, ale metropola východu sa v marci 2019 pre finančné problémy organizácie vzdala. Šancu podieľať sa na EYOF 2021 dostala Banská Bystrica, ktorú EOV schválili 18. mája 2019 za usporiadateľa. Napokon prišlo aj k zmene termínu. Ročný posun na rok 2022 spôsobila kolízia s olympijskými hrami v japonskom Tokiu, ktoré pre pandémiu COVID-19 preložili na rok 2021.

Prestížne mládežnícke podujatie sa na Slovensko vracia po vyše dvoch desaťročiach. V roku 1999 organizoval zimnú verziu rovnakého podujatia ešte pod názvom Európske olympijské dni mládeže Poprad a jeho okolie. Letná verzia bude premiérou. SR sa stane 15. krajinou, v ktorej sa zídu športovci na európskej mládežníckej olympiáde.

„Srdcom EYOF Banská Bystrica 2022, ktorý sa za účasti vyše troch tisícok športovcov, členov realizačných tímov a funkcionárov z 48 európskych krajín uskutoční 24. –30. júla, bude Šport park na Štiavničkách, kde nájde svoj domov polovica športov,“ opisuje Peter Hamaj riaditeľ organizačného výboru EYOF Banská Bystrica 2022. Okrem Banskej Bystrice sa bude súťažiť aj vo Zvolene, Detve, Slovenskej Ľupči a Badíne. Pod Urpínom sa mala mládež predstaviť v 11 športoch, z programu napokon vypadol triatlon, a tak sa na EYOF 2022 bude súťažiť v atletike, bedmintone, basketbale, cestnej cyklistike, džude, hádzanej, plávaní, športovej gymnastike, tenise a volejbale. Otvárací ceremoniál bude 24. júla 2022 na priestranstve pri Pamätníku Slovenského národného povstania. „Naším cieľom je pripraviť podujatie na medzinárodnej úrovni, ktoré zviditeľní Slovensko i Banskú Bystricu na športovej mape Európy,“ uviedol prezident organizačného výboru a zároveň banskobystrický primátor Ján Nosko.


Autor (zdroj) popisu: Elena Smrigová


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov