The World Postage Stamps Exhibition EFIRO 2024 - The golden campaign of Slovak philately continues

Evaluation of the world exhibition EFIRO 2024 in Bucharest by a long-time successful exhibitor, but not a juror, Jaromír Petřík.

17. 07. 2024

Postage Stamp:
Sport: European Youth Olympic Festival (EYOF)

Sport: European Youth Olympic Festival (EYOF)
Date of Issue: 23. 07. 2022
Face value: 0,75 €
Postage stamp dimensions: 33,9 x 26,5 mm
Printing sheet form: TL
Stamps in printing sheet: 50
Stamps in set: 1
Printing company: Tiskárna Hradištko, s.r.o., Czech Republic
Printing technique: Offset
Amount printed: 1000000

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Commemorative postage stamp to the European Youth Olympic Festival (EYOF) in Slovakia.


Text motifs: EYOF

Pictorial motifs: Skokanka do výšky.

Postage stamp artwork: Juliana Matiová

Original artwork(s):

Postage Stamp Sport: European Youth Olympic Festival (EYOF) (Original artwork(s))


Thematic description and context:

V poradí 16. letná edícia Európskeho olympijského festivalu mládeže sa uskutoční na Slovensku, ktorému pridelili organizáciu v októbri 2016 na valnom zhromaždení Európskych olympijských výborov (EOV) v bieloruskom Minsku. Pôvodne mali byť hostiteľom najväčšieho kontinentálneho multišportového podujatia pre mládež vo veku od 14 do 18 rokov Košice, ale metropola východu sa v marci 2019 pre finančné problémy organizácie vzdala. Šancu podieľať sa na EYOF 2021 dostala Banská Bystrica, ktorú EOV schválili 18. mája 2019 za usporiadateľa. Napokon prišlo aj k zmene termínu. Ročný posun na rok 2022 spôsobila kolízia s olympijskými hrami v japonskom Tokiu, ktoré pre pandémiu COVID-19 preložili na rok 2021.

Prestížne mládežnícke podujatie sa na Slovensko vracia po vyše dvoch desaťročiach. V roku 1999 organizoval zimnú verziu rovnakého podujatia ešte pod názvom Európske olympijské dni mládeže Poprad a jeho okolie. Letná verzia bude premiérou. SR sa stane 15. krajinou, v ktorej sa zídu športovci na európskej mládežníckej olympiáde.

„Srdcom EYOF Banská Bystrica 2022, ktorý sa za účasti vyše troch tisícok športovcov, členov realizačných tímov a funkcionárov z 48 európskych krajín uskutoční 24. –30. júla, bude Šport park na Štiavničkách, kde nájde svoj domov polovica športov,“ opisuje Peter Hamaj riaditeľ organizačného výboru EYOF Banská Bystrica 2022. Okrem Banskej Bystrice sa bude súťažiť aj vo Zvolene, Detve, Slovenskej Ľupči a Badíne. Pod Urpínom sa mala mládež predstaviť v 11 športoch, z programu napokon vypadol triatlon, a tak sa na EYOF 2022 bude súťažiť v atletike, bedmintone, basketbale, cestnej cyklistike, džude, hádzanej, plávaní, športovej gymnastike, tenise a volejbale. Otvárací ceremoniál bude 24. júla 2022 na priestranstve pri Pamätníku Slovenského národného povstania. „Naším cieľom je pripraviť podujatie na medzinárodnej úrovni, ktoré zviditeľní Slovensko i Banskú Bystricu na športovej mape Európy,“ uviedol prezident organizačného výboru a zároveň banskobystrický primátor Ján Nosko.


Author (source) of the description: Elena Smrigová


Specialized sections

Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists