Osobnosti: Mních Cyprián (1724 - 1775) - 300. výročie narodenia

Poštová známka v hárčekovej úprave z emisného radu Osobnosti pripomínajúca 300. výročie narodenia vzdelaného cestovateľa, ľudového liečiteľa, zberateľa, mnícha Cypriána (1724 - 1775).

26. 07. 2024

Známkové územia a teritoriálna filatelia:
Príbeh zajateckej kartočky

Príbeh zajateckej kartočky
Autor: Simon Horecký
Zdroj: www.postoveznamky.sk
Publikované: 29. 09. 2012 22:54

Zajatecký poštový lístok z roku 1916 od zaujímavého odosielateľa.


Minulý rok sa mi do rúk dostal jeden lístok z ruského zajatia počas prvej svetovej vojny, na prvý pohľad sa zdal byť celkom obyčajný, ale keď som zistil, kto bol odosielateľom tohto lístku bol som veľmi milo prekvapený, bol to – Dušan Makovický.


Kto bol Dušan Makovický?


Dr. Dušan Makovický (* 10. december 1866, Ružomberok - † 12. marec 1921, Ružomberok), bol slovenský lekár, publicista, spisovateľ a prekladateľ. Pochádzal zo zámožnej rodiny. Vzdelanie získaval v Ružomberku a v maďarských mestách Nagykőrösi a Šopron. Medicínu začal študovať na lekárskej fakulte v Prahe, avšak po roku a pol po neúspešných skúškach pokračoval v štúdiu v rakúskom Innsbrucku a od 29. apríla 1889 do 15. marca 1890 v Berlíne, a krátky čas študoval aj v Moskve, kde sa spriatelil s viacerými spisovateľmi a intelektuálmi. Nakoniec však promoval v júli 1891 v Prahe, kde bol aj členom spolku Slovenských študentov Detvan, ktorého členmi boli napríklad aj Milan Rastislav Štefánik, Vavro Šrobar a ďalší. Ako lekár pracoval v Innsbrucku, v Budapešti a v Žiline. Avšak v roku 1904 znova odišiel do Ruska, kde sa stal osobným lekárom ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstoja v Jasnej Poľane, a bol ako jediný pri tom ako tento velikán svetovej literatúry zomrel. Nebol iba jeho osobným lekárom ale aj blízkym priateľom a dôverníkom. Ani po jeho smrti neodišiel z Ruska a žil ďalej s rodinou Tolstojovcov v Jasnej Poľane. V rokoch 1915 - 1916 bol internovaný za odpor voči vojne a ako cudzinca ho ruské orgány umiestnili do zajateckého tábora v Moskve, kde bol internovaný spolu zo zajatými vojakmi a občanmi krajín Centrálnych mocnosti. A práve z tohto obdobia pochádza tento lístok. Neskôr sa pripojil k česko-slovenským légiám v Rusku. Z Ruska odišiel až v roku 1920, spolu zo svojou ruskou manželkou sa vrátil do rodného Ružomberka, kde v roku 1921 spáchal samovraždu.


Dušan Makovický (vpravo) a Lev Nikolajevič Tolstoj
 
Dušan Makovický (vpravo) a Lev Nikolajevič Tolstoj.

Lístok ktorý poslal Dr. Dušan Makovický zo zajateckého tábora v Moskve je adresovaný na jeho mamu Elenu Makovickú do Ružomberka. Na lístku je adresát písany len po maďarsky: Hungaria Lipto Rózsahegy. Dr. Makovický použil celinu, ktorá bola vytlačená pre potreby zajatcov tábora, usudzujem tak z ruského aj francúzskeho textu na lístku a z poučenia na lícnej strane. Lístok je opečiatkovaný denným razítkom Moskva s dátumom 18. 8. 1916. Ďalej je na lístku dvojriadková fialová pečiatka s francúzskym textom „Correspondance des prisonniers de guerre“, čo je v preklade z francúzštiny korešpodencia vojenských zajatcov. Na lístku je ešte tiež okrúhla fialová pečiatka moskovskej cenzúry s číslom 117.


Poštový lístok odoslaný Dušanom Makovickým
 
Poštový lístok odoslaný Dušanom MakovickýmViac informácií o zbieraní známkových území Ruska nájdete na stránke Sekcia známkových zemí Ruska pri SČF.


Kontakt na autora článku: Simon Horecky
Odborné sekcie

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov