Signovaný grafický list Rudolfa Cigánika - Zvolenie Petra Pavla za prezidenta Českej republiky

Mimoriadna ponuka autorského vlastnoručne signovaného grafického listu akademického maliara Rudolfa Cigánika pod názvom Zvolenie Petra Pavla za prezidenta Českej republiky.

10. 11. 2023

Známkové územia a teritoriálna filatelia:
Príbeh zajateckej kartočky

Príbeh zajateckej kartočky
Autor: Simon Horecký
Zdroj: www.postoveznamky.sk
Publikované: 29. 09. 2012 22:54

Zajatecký poštový lístok z roku 1916 od zaujímavého odosielateľa.


Minulý rok sa mi do rúk dostal jeden lístok z ruského zajatia počas prvej svetovej vojny, na prvý pohľad sa zdal byť celkom obyčajný, ale keď som zistil, kto bol odosielateľom tohto lístku bol som veľmi milo prekvapený, bol to – Dušan Makovický.


Kto bol Dušan Makovický?


Dr. Dušan Makovický (* 10. december 1866, Ružomberok - † 12. marec 1921, Ružomberok), bol slovenský lekár, publicista, spisovateľ a prekladateľ. Pochádzal zo zámožnej rodiny. Vzdelanie získaval v Ružomberku a v maďarských mestách Nagykőrösi a Šopron. Medicínu začal študovať na lekárskej fakulte v Prahe, avšak po roku a pol po neúspešných skúškach pokračoval v štúdiu v rakúskom Innsbrucku a od 29. apríla 1889 do 15. marca 1890 v Berlíne, a krátky čas študoval aj v Moskve, kde sa spriatelil s viacerými spisovateľmi a intelektuálmi. Nakoniec však promoval v júli 1891 v Prahe, kde bol aj členom spolku Slovenských študentov Detvan, ktorého členmi boli napríklad aj Milan Rastislav Štefánik, Vavro Šrobar a ďalší. Ako lekár pracoval v Innsbrucku, v Budapešti a v Žiline. Avšak v roku 1904 znova odišiel do Ruska, kde sa stal osobným lekárom ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstoja v Jasnej Poľane, a bol ako jediný pri tom ako tento velikán svetovej literatúry zomrel. Nebol iba jeho osobným lekárom ale aj blízkym priateľom a dôverníkom. Ani po jeho smrti neodišiel z Ruska a žil ďalej s rodinou Tolstojovcov v Jasnej Poľane. V rokoch 1915 - 1916 bol internovaný za odpor voči vojne a ako cudzinca ho ruské orgány umiestnili do zajateckého tábora v Moskve, kde bol internovaný spolu zo zajatými vojakmi a občanmi krajín Centrálnych mocnosti. A práve z tohto obdobia pochádza tento lístok. Neskôr sa pripojil k česko-slovenským légiám v Rusku. Z Ruska odišiel až v roku 1920, spolu zo svojou ruskou manželkou sa vrátil do rodného Ružomberka, kde v roku 1921 spáchal samovraždu.


Dušan Makovický (vpravo) a Lev Nikolajevič Tolstoj
 
Dušan Makovický (vpravo) a Lev Nikolajevič Tolstoj.

Lístok ktorý poslal Dr. Dušan Makovický zo zajateckého tábora v Moskve je adresovaný na jeho mamu Elenu Makovickú do Ružomberka. Na lístku je adresát písany len po maďarsky: Hungaria Lipto Rózsahegy. Dr. Makovický použil celinu, ktorá bola vytlačená pre potreby zajatcov tábora, usudzujem tak z ruského aj francúzskeho textu na lístku a z poučenia na lícnej strane. Lístok je opečiatkovaný denným razítkom Moskva s dátumom 18. 8. 1916. Ďalej je na lístku dvojriadková fialová pečiatka s francúzskym textom „Correspondance des prisonniers de guerre“, čo je v preklade z francúzštiny korešpodencia vojenských zajatcov. Na lístku je ešte tiež okrúhla fialová pečiatka moskovskej cenzúry s číslom 117.


Poštový lístok odoslaný Dušanom Makovickým
 
Poštový lístok odoslaný Dušanom MakovickýmViac informácií o zbieraní známkových území Ruska nájdete na stránke Sekcia známkových zemí Ruska pri SČF.


Kontakt na autora článku: Simon Horecky
Odborné sekcie

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov