Signovaný grafický list Rudolfa Cigánika - 600. výročie úmrtia Jána Žižku z Trocnova

Mimoriadna ponuka autorského vlastnoručne signovaného grafického listu akademického maliara Rudolfa Cigánika pod názvom 600. výročie úmrtia Jána Žižku z Trocnova - ktož jsú boží bojovníci.

19. 04. 2024

Praktické rady nielen pre začínajúcich zberateľov ZZ

Praktické rady nielen pre začínajúcich zberateľov ZZ
Autor: Ing. Peter Valdner
Publikované: 27. 07. 2011 14:05

Známkové územia (ZZ) - dobre mienené praktické rady pre začínajúcich i mierne pokročilých zberateľov známkových území (česky známkových zemí - ZZ; anglicky A stamp From Everywhere - ASFE).


Obmedzíme sa na niekoľko základných praktických rád

  1. Rozhodnite sa, čo budete zbierať. Väčšina zberateľov ZZ akceptuje v zbierke ktorúkoľvek známku z príslušného územia. Ak vychádzate z teritorialistickej praxe, môžte zvoliť známku č.1, známku z prvej série, celú prvú sériu, celistvosť, známku len čistú, alebo naopak len použitú, bývalí námetári niekedy pokračujú vo svojom zameraní, napr. známka musí mať námet prírody, politickej osobnosti a pod. Obľúbené sú spoločné vzory. Buďte si však vedomí skutočnosti, že čím prísnejšie kritéria na zbierané známky si stanovíte, tým ťažšie budete v kompletizovaní zbierky napredovať.
  2. Vytvorte si svoju chýbenku, teda zoznam ZZ, ktoré ešte nemáte. Vyhnete sa zbytočnému nákupu známok, ktoré už máte, len si to nepamätáte.
  3. Zverejnite svoju chýbenku. Skúsenosť hovorí, že kontakt s jediným pokročilým zberateľom ZZ vám môže dať viac, ako mnohoročné hľadanie známok na internete či po burzách. Aktualizovaný zoznam ZZ nájdete na stránke Slovenskej spoločnosti zberateľov známkových území (SSZZÚ) – ASFE Slovakia.
  4. Nerobte si ilúzie, že v krátkej dobe zozbierate všetky ZZ podľa aktualizovaného zoznamu ZZ alebo dokonca aj všetky miestne vydania. Aj celoživotní zberatelia ZZ si väčšinou pomáhajú tzv. spacefillers, viď rovnomenný článok: Spacefillers od Petra Valdnera. Cieľom je samozrejme zbierka čo najkompletnejšia, ale zberateľov s kompletnou zbierkou všetkých ZZ, vrátane miestnych a podobných vydaní, už viac ako 100 rokov na svete niet. 780 ZZ podľa FAZZu, s pomocou spacefillers, však zozbierateľných je.
  5. Spolupracujte s ďalšími zberateľmi ZZ. Vo filatelistických obchodoch a na aukciách sa neraz ZZ dajú získať len v kompletnej sérii, u zberateľov ZZ väčšinou jednotlivo. Ak už ste sériu kúpili, máte možnosť zbaviť sa nepotrebných kusov.


V prípade, že máte akékoľvek pripomienky k obsahu tejto sekcie, máte nápady na jej ďalšie rozšírenie a doplnenie alebo máte zaujímavé známkové územia, ktoré chcete prezentovať na našich stránkach, neváhajte kontaktovať správcu obsahu sekcie. Taktiež ho môžete kontaktovať, ak potrebujete poradiť alebo máte známkové územia, o ktorých chcete vedieť viac.
Správca obsahu sekcie Známkové územia: Peter Valdner
Autor: Ing. Peter Valdner

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov