Slávnostné uvedenie poštovej známky Osobnosti: Mních Cyprián (1724 - 1775)

Pozvanie na slávnostné uvedenie poštovej známky Osobnosti: Mních Cyprián (1724 - 1775) - 300. výročie narodenia v Červenom Kláštore.

26. 07. 2024

Príležitostná pečiatka:
Eugene Andrew Cernan - Slovenská stopa na Mesiaci

Eugene Andrew Cernan - Slovenská stopa na Mesiaci
Deň používania: 11. 03. 2022
 
Pošta: MOČENOK
Farba: čierna

Príležitostná poštová pečiatka používaná v Močenku pri príležitosti 88. výročia narodenia amerického astronauta slovenského a českého pôvodu Eugena Andrew Cernana.


Textový motív: E. A. CERNAN - SLOVENSKÁ STOPA NA MESIACI

Obrazový motív: Portrét E. A. Cernana v skafandri, v pozadí povrch Mesiaca s krátermi.

Tematický popis a súvislosti:

Eugene Andrew „Gene“ Cernan (14. marca 1934 Chicago – 16. januára 2017 Houston) bol americký astronaut, ktorý bol trikrát vo vesmíre. Zapísal sa taktiež ako posledný človek, ktorý stál na mesačnom povrchu. Po otcovi bol slovenského a po matke českého pôvodu.

Prvý let z mysu Canaveral absolvoval ako druhý pilot v roku 1966 na palube Gemini 9. Spolu s ním letel veliteľ letu Thomas Stafford. Na obežnej dráhe sa priblížili k cieľovému telesu Agena 9, plánované spojenie sa však kvôli poruche Ageny nepodarilo uskutočniť. Cernan tu vystúpil pripútaný lanom na povrch stanice (výstup EVA). Pristáli po troch dňoch letu na hladine Atlantického oceánu.

Druhýkrát vyletel na kozmickej lodi Apollo 10 v máji 1969. Na lodi s ním letel opäť Stafford a ako tretí člen posádky John Young. Bola to posledná previerka pred pristátím ľudí na Mesiaci, okolo Mesiaca prekonali 31 obletov, vyskúšali mesačný modul až na pár km nad povrch, potom sa po 8 dňoch letu vrátili na Zem.

Tretí let bol s Apollom 17, štartovali opäť na myse Canaveral, v šiestej expedícii boli spolu s ním Ronald Evans a Harrison Schmitt. Zatiaľ čo Evans zostal na obežnej dráhe Mesiaca, Cernan so Schmittom na Mesiaci pristáli a vystúpili naň, Cernan ako 11., Schmitt ako 12. človek na Mesiaci. Cernan bol zatiaľ posledným človekom na povrchu Mesiaca. V poriadku sa všetci vrátili na Zem, pristátie prebehlo po 12 dňoch strávených vo vesmíre na hladine Tichého oceánu.

Gemini 9 (3. júna 1966 – 6. júna 1966)

Apollo 10 (18. mája 1969 – 26. mája 1969)

Apollo 17 (7. decembra 1972 – 19. decembra 1972).

Na oba lety Apollo so sebou vzal československú vlajku, ktorú pri svojej neoficiálnej a utajovanej návšteve Československa v roku 1974 odovzdal riaditeľovi Astronomického ústavu v Ondřejove doc. Ľubošovi Perekovi.

Eugene Andrew Cernan bol zapísaný v Ohiu do National Aviation Hall of Fame (Národná letecká sieň slávy).


Autor (zdroj) popisu: Wikipedia - slobodná encyklopédia


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov