Personalities: Jozef Gregor Tajovský (1874 - 1940) - 150th birth anniversary

Postage stamp from the Personalities series commemorating the 150th anniversary of the birth of the Slovak novelist, playwright, poet, editor, teacher, official and politician Jozef Gregor Tajovský (1874 - 1940).

18. 10. 2024

Commemorative Postmark:
Eugene Andrew Cernan - Slovak Footprint on the Moon

Eugene Andrew Cernan - Slovak Footprint on the Moon
Day of use: 11. 03. 2022
 
Post office: MOČENOK
Colour: black

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Commemorative postmark used in Močenok on the occasion of the 88th anniversary of the birth of the American astronaut of Slovak and Czech origin Eugen Andrew Cernan.


Text motifs: E. A. CERNAN - SLOVENSKÁ STOPA NA MESIACI

Pictorial motifs: Portrét E. A. Cernana v skafandri, v pozadí povrch Mesiaca s krátermi.

Thematic description and context:

Eugene Andrew „Gene“ Cernan (14. marca 1934 Chicago – 16. januára 2017 Houston) bol americký astronaut, ktorý bol trikrát vo vesmíre. Zapísal sa taktiež ako posledný človek, ktorý stál na mesačnom povrchu. Po otcovi bol slovenského a po matke českého pôvodu.

Prvý let z mysu Canaveral absolvoval ako druhý pilot v roku 1966 na palube Gemini 9. Spolu s ním letel veliteľ letu Thomas Stafford. Na obežnej dráhe sa priblížili k cieľovému telesu Agena 9, plánované spojenie sa však kvôli poruche Ageny nepodarilo uskutočniť. Cernan tu vystúpil pripútaný lanom na povrch stanice (výstup EVA). Pristáli po troch dňoch letu na hladine Atlantického oceánu.

Druhýkrát vyletel na kozmickej lodi Apollo 10 v máji 1969. Na lodi s ním letel opäť Stafford a ako tretí člen posádky John Young. Bola to posledná previerka pred pristátím ľudí na Mesiaci, okolo Mesiaca prekonali 31 obletov, vyskúšali mesačný modul až na pár km nad povrch, potom sa po 8 dňoch letu vrátili na Zem.

Tretí let bol s Apollom 17, štartovali opäť na myse Canaveral, v šiestej expedícii boli spolu s ním Ronald Evans a Harrison Schmitt. Zatiaľ čo Evans zostal na obežnej dráhe Mesiaca, Cernan so Schmittom na Mesiaci pristáli a vystúpili naň, Cernan ako 11., Schmitt ako 12. človek na Mesiaci. Cernan bol zatiaľ posledným človekom na povrchu Mesiaca. V poriadku sa všetci vrátili na Zem, pristátie prebehlo po 12 dňoch strávených vo vesmíre na hladine Tichého oceánu.

Gemini 9 (3. júna 1966 – 6. júna 1966)

Apollo 10 (18. mája 1969 – 26. mája 1969)

Apollo 17 (7. decembra 1972 – 19. decembra 1972).

Na oba lety Apollo so sebou vzal československú vlajku, ktorú pri svojej neoficiálnej a utajovanej návšteve Československa v roku 1974 odovzdal riaditeľovi Astronomického ústavu v Ondřejove doc. Ľubošovi Perekovi.

Eugene Andrew Cernan bol zapísaný v Ohiu do National Aviation Hall of Fame (Národná letecká sieň slávy).


Author (source) of the description: Wikipedia - slobodná encyklopédia


Specialized sections

Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists