Anketa o najkrajšiu slovenskú poštovú známku za rok 2023

Oznámenie o usporiadaní ankety o najkrajšiu slovenskú poštovú známku a najkrajšiu obálku prvého dňa (FDC) vydanú v roku 2023.

25. 04. 2024

Známkové územia a teritoriálna filatelia:
Známkové územia - Tiflis

Známkové územia - Tiflis
Autor: Ing. Peter Valdner
Publikované: 06. 03. 2010 21:45

Článok venovaný známkovému územiu Tiflis (Tbilisi).


Dnešné hlavné mesto Gruzínska Tbilisi sa môže hrdiť skutočnosťou, že tam bola vydaná prvá poštová známka v celom cárskom Rusku. Z pohľadu zberateľov ZZ je však zrejme zaujímavejšia skutočnosť, že práve Tiflis vážne kandiduje na titul najdrahšej ZZ, radiac sa pred Chorezm a Bazilej z FAZZu.

Známka bola vydaná v júni 1857, pol roka skôr ako prvá známka Ruska. Bola predchodcom neskorších zemských známok, lebo slúžila na prepravu korešpondencie v oblasti Tbilisi. Pre miestne zásielky stačila jediná známka, pre prepravu zásielok medzi Tbilisi a niekoľko kilometrov vzdialeným Kodzhory, kde bola letná rezidencia cárskeho miestodržiteľa princa A. I. Buriatinského, ktorý stál za vydaním známky (resp. ním menovaný riaditeľ pôšt kaukazskej a zakaukazskej oblasti N. S. Kohancov), bolo potrebné vylepiť 3 známky.

Známka má nominálnu hodnotu 6 kopejok, z ktorých 5 kopejok bolo poštovné a jednu kopejku stála výroba známky. Vyrobená bola podobnou reliéfnou technikou ako prvý Scind alebo holubička na Bazileji.

Od 1. 3. 1858 sa používali aj v kaukazskej a zakaukazskej oblasti známky cárskeho Ruska, známka Tiflis sa však ďalej používala ako známka zemská, zrejme až do roku 1864.

Zlou správou pre zberateľov ZZ je skutočnosť, že dnes su známe len 3 zachované exempláre tejto známky. Dva sa zrejme podarilo svetoznámemu zberateľovi Agathonovi Fabergé vyviesť v roku 1917 z cárskeho Ruska, tretiu kúpil pri dražbe Ferraryho zbierky. Všetky tri boli potom vydražené v Londýne počas 2. svetovej vojny, neskôr všetky 3 získal najznámejší znalec ruských známok Zbigniew Mikulski a rozpredal ich v roku 1998.

Najzachovalejšiu z nich sme si mohli kúpiť na dražbe Davida Feldmana v Ženeve v októbri 2008. Predala sa za 480.000 Eur, plus 19,5 %, t. j. 573.600 Eur. Ak ste úspešným kupcom práve vy, tak blahoželám.


Znamkove zeme/krajinyViac informácií o zbieraní podľa známkových území nájdete v odbornej sekcii Známkové územia.


Kontakt na autora článku: Peter Valdner

Autor: Peter Valdner

Odborné sekcie

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov