Anketa o najkrajšiu slovenskú poštovú známku za rok 2023

Oznámenie o usporiadaní ankety o najkrajšiu slovenskú poštovú známku a najkrajšiu obálku prvého dňa (FDC) vydanú v roku 2023.

25. 04. 2024

Známkové územia a teritoriálna filatelia:
Známkové územia - Post-sovietske Moldavsko

Známkové územia - Post-sovietske Moldavsko
Autor: Ing. Peter Valdner
Publikované: 03. 08. 2009 21:34

Článok venovaný známkovým územiam post-sovietskeho Moldavska.


Po rozpade Sovietskeho zväzu zostalo na poštách v nástupníckych štátoch množstvo sovietskych známok a celín. Nové orgány stáli pred otázkou čo s nimi. Niekde boli rozkradnuté, niekde sa používali i naďalej, v niektorých štátoch bolo prijaté rozhodnutie o ich pretlačení a ďalšom využití.

Moldavsko, ktoré sa z večera na ráno v dôsledku straty trhov na víno a zbrojárske výrobky stalo z najbohatšieho štátu temer najchudobnejším, sa rozhodlo pre pretlače. V auguste 1992 boli dané do obehu 4 nominálne hodnoty s pretlačou Moldova, v októbri dostali ďalšie známky pretlač v tvare strapca hrozna. Hneď sa však ukázalo, že zo susediacej Ukrajiny začalo prúdiť do krajiny množstvo tam nepoužiteľných sovietskych známok a celín, takže moldavské úrady rozhodli, že každý poštový obvod dostane inú pretlač, čím malo byť zneužívanie pretlačí zo strany tlačiarenských i poštových úradníkov obmedzené. Spočiatku sa to týkalo len celín, takže ak zbierate celinové zeme, treba do zbierky získať nemenej ako 44 položiek: Anenii No, Balti, Basarabeasca, Bender, Briceni, Cahul, Cainari, Calarasi, Camenca, Cantemir, Causeni, Chadir Lunga, Chisinau, Cimislia, Comrat, Criuleni, Donduseni, Drochia, Dubesar, Edinet, Falesti, Floresti, Glodeni, Grigoriopol, Hincesti, Ialoveni, Leova, Nisporeni, Ocnita, Orhei, Rezina, Ribnita, Riscani, Singerei, Slobozia, Soldanesti, Soroca, Stefan Voda, Straseni, Telenesti, Ungheni, Taraclia, Tiraspol a Vulcanesti.


V rozháraných post-sovietskych pomeroch, keď prevažne slovanské Podnestersko (kedysi súčasť Ukrajiny) sa snažilo o odčlenenie sa od rumunsky hovoriaceho Moldavska, sa na poštách bežne prijímali i listy, na ktorých boli celiny dopĺňané najprv pretlačenými sovietskymi známkami a neskôr i provizóriami. Otázkou zostáva, v koľkých zo 44 poštových obvodov k tomu došlo.

Oficiálne údaje zrejme neexistujú, takže ak zbierame zeme známkové, musíme si dať odpoveď sami. Napríklad mne sa za 15 rokov podarilo zozbierať 34 provizórií, takže zostáva zdokumentovať nasledovných 10 - Chisinau, Dubesar, Edinet, Falesti, Floresti, Grigoriopol, Ialoveni, Leova, Sodanesti a Telenesti, a 26 pretlačí na známkach, pričom nemám 18 - Anenii No, Basarabeasca, Briceni, Camenca, Dubesar, Falesti, Floresti, Grigoriopol, Leova, Ocnita, Orhei, Ribnita, Singerei, Slobozia, Soldanesti, Stefan Voda, Telenesti a Ungheni. Vychádzajúc z predpokladu, že provizória boli vytlačené pre tie isté obvody ako pretlače na známkach, chýba zdokumentovať 7 obvodov - Dubesar, Falesti, Floresti, Grigoriopol, Leova, Soldanesti a Telenesti.

Obraciam sa preto na vás. Ak z týchto 7 území máte známku alebo provizórium, pošlite mi prosím informáciu na valdpete@yahoo.com. Ak máte dokonca kus navyše, rád vymením za niektoré z mojich prebytkov. Obdobná ponuka platí pre všetkých 18 teoreticky mi chýbajúcich pretlačí a 10 provizórií.


Znamkove zemeViac informácií o zbieraní podľa známkových území nájdete v odbornej sekcii Známkové územia.


Kontakt na autora článku: Peter Valdner

Autor: Peter Valdner

Odborné sekcie

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov