Ponuka známok rôznych európskych krajín emisie EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno!

Výhodná ponuka väčšinou samostatných známok viacerých európskych krajín vydaných v rámci spoločnej emisie EUROPA 2016: Ekológia v Európe - mysli zeleno!

01. 02. 2024

Známkové územia a teritoriálna filatelia:
Známkové územia - Nga Khe

Známkové územia - Nga Khe
Autor: Ing. Peter Valdner
Publikované: 28. 01. 2010 00:49

Článok venovaný známkovému územiu Nga Khe vo Vietname.


Popri exporte pracovnej sily boli jedným z najdôležitejších vývozných artiklov z Vietnamu do Československa poštové známky. Žiaľ práve tie, ktoré by zaujímali zberateľov ZZ, pochádzajú z obdobia, kedy filatelia ešte bola vo Vietname na vedľajšej kolaji a preto miestne a oblastné vydania sú dodnes na prakticky každej chybenke zberateľov ZZ.

Oblastné vydania pre sever a juh stredného Vietnamu sú dobre zdokumentované vo svetových katalógoch, miestne vydanie z Nga Khe je však len v katalógu Michel, aj to s vyobrazením, ktoré je mätúce.

Známky Nga Khe sú pretlače z 20. apríla 1946 na známkach Francúzskej Indočíny, ktorej bol Vietnam pôvodne súčasťou. Po oddelení sa od Laosu a Kambodže používal Vietnam indočínske známky s pretlačou Viet - Nam Dan - Chu Cong - Hoa, čo je Vietnamská demokratická republika. Nga Khe je pretlač práve na takýchto známkach, hoci Michel zobrazuje známky len s pretlačou VDR. Aby teda známka bola Nga Khe, musí mať ešte ďalšiu pretlač (pečiatku), v ktorej je aj Nga Khe. Táto bola použitá na všetkých disponibilných známkach, ktoré poštmajster zabudol vrátiť, nielen na tých 9, ktoré sú uvádzané v Michli.


Znamkove zeme/krajinyViac informácií o zbieraní podľa známkových území nájdete v odbornej sekcii Známkové územia.


Kontakt na autora článku: Peter Valdner

Autor: Peter Valdner

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov