Inaugurácia poštovej známky Osobnosti: Mních Cyprián (1724 - 1775)

Príležitostná poštová pečiatka používaná v Nitre pri príležitosti slávnostnej inaugurácie poštovej známky Osobnosti: Mních Cyprián (1724 - 1775) - 300. výročie narodenia.

26. 07. 2024

Známkové územia a teritoriálna filatelia:
Známkové územia - Mafeking

Známkové územia - Mafeking
Autor: Ing. Peter Valdner
Publikované: 14. 03. 2010 21:48

Článok venovaný známkovému územiu Mafeking v Južnej Afrike.


Obliehanie Mafekingu počas druhej Búrskej vojny (medzi Britániou a juhoafrickými Búrmi 1899-1900) bolo najslávnejšou britskou vojenskou operáciou tejto vojny. Pod vedením plukovníka Roberta Baden-Powella sa dali britské jednotky v počte cca 1600 mužov dobrovoľne obkľúčiť v meste Mafeking cca 8000 búrskymi vojakmi a vzdorovali im 217 dní, kedy Búrovi obliehanie vzdali a odtiahli.

Novinkou v bojovej taktike plukovníka Baden-Powella bola zapojenie chlapčenskej jednotky v počte cca 300 chlapcov vo veku od 11 do 15 rokov, známej ako Mafeking Cadet Corps, čím uvoľnil dospelých vojakov pre obranu mesta. Na ich čele stál len 13 ročný Warner Goodyear. Chlapci slúžili najmä ako doručovatelia správ, špehovia a nosiči zásob. Najprv jazdili na somároch, ale keď sa zásoby míňali a somáre skončili v hrncoch, presedlali na bicykle.

Na definitívnych známkach Mafekingu môžme vidieť neskoršieho generála (a lorda) Baden-Powella a Sergt.-Majora Goodyeara. Tieto známky patrili medzi prvé v britskom impériu, ktoré nezobrazovali britského panovníka.


Znamkove zeme/krajiny

V roku 1907 založil Baden-Powell na britskom ostrove Brownsea skautské hnutie a v roku 1908 vydal príručku pre skautov. Všeobecne sa práve chlapci z mafekingskej jednotky pokladajú za predchodcov skautov. Jediným rozdielom bolo, že vtedy ešte neskladali skautskú prísahu. Skautské hnutie dosiahlo svoj vrchol v období medzi svetovými vojnami.

Tienistou stránkou skautskej histórie je ich spolupráca s nemeckým Hitlerjugend. Baden-Powell bol známy aj ako obdivovateľ Mussoliniho a staršie skautské odznaky neraz obsahovali swastiku. Nemecko na britské ostrovy vysielalo na výmenné pobyty skupiny chlapcov, ktorých úlohou bolo na bicykloch navštevovať vytipované oblasti a dodávať fotografie nemeckej rozviedke. Na druhej strane však sami Nemci považovali skautské hnutie za špionážnu organizáciu a Lord Baden-Powell bol na zozname ľudí, ktorí mali byť po invázii do Británie zatknutí.

Nech už je pravda o skautskom hnutí akákoľvek, pre nás zberateľov známok sa stali Baden-Powell (1857-1941) aj Goodyear (1886-1912) vďaka 2 modrým mafekingským známkam nesmrteľnými.
Viac informácií o zbieraní podľa známkových území nájdete v odbornej sekcii Známkové územia.


Kontakt na autora článku: Peter Valdner

Autor: Peter Valdner

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov