Celoslovenská zberateľská burza v Košiciach

Pozvanie na celoslovenskú zberateľskú burzu v Košiciach.

14. 04. 2024

Známkové územia a teritoriálna filatelia:
Známkové územia - Drvar, Berane, Lastovo - partizánske známky

Známkové územia - Drvar, Berane, Lastovo - partizánske známky
Autor: Ing. Peter Valdner
Publikované: 01. 07. 2016 23:40
Aktualizované: 26. 09. 2016 21:40

Príspevok z oblasti známkových území zameraný na partizánske známky Drvar, Berane a Lastovo používané na území bývalej Juhoslávie počas II. svetovej vojny.


Drvar bol sídlom štábu juhoslovanských partizánov maršala Tita vo vojnovom Chorvátsku v roku 1944. Dnes je na území Bosny a Hercegoviny.

Definitívne červené partizánske známky, vydané bez lepu, tu boli používané začiatkom mája 1944 (viď Filatelistický atlas Balkán, str. 113). Ich autorom bol maliar Dorde Andrejevič Kun (1904-1964). Bojoval v Španielsku, od roku 1941 v Juhoslávii. Po vojne bol autorom štátneho znaku Srbska.

Známkové územia - Drvar a Berane - partizánske známky


Väčšina nákladu známky bola zničená počas operácie Rösselsprung. To bol letecký výsadok a pozemný nemecký útok na Drvar v dňoch 25. mája - 6. júna 1944. Iné zdroje hovoria len o vytlačení 20 kusov… Titovi sa podaril útek z jaskyne, kde sa ukrýval. Po vojne sa stal prezidentom Juhoslávie.

Partizánske známky vo svetových katalógoch nenájdeme, podrobne sú však spracované v talianskom Catalogo enciclopedico italiano. Dočítame sa tam napríklad, že známky s menom autora sú “imitácia”. Niektorí autori však údaje z CEI spochybňujú.

Známkové územia - Drvar a Berane - partizánske známky


Počas II. svetovej vojny ovládali partizáni postupne rôzne územia Juhoslávie, od októbra do decembra 1941 vytvorili na 44 dní (ZZ) Užickú republiku, od novembra 1942 do januára 1943 Bihačskú republiku.

Známkové územia - Drvar a Berane - partizánske známky


Po kapitulácii Talianska ovládli v roku 1944 už väčšinu územia Juhoslávie.

Známkové územia - Drvar a Berane - partizánske známky


Filatelistická verejnosť pozná provizórne juhoslovanské partizánske známky väčšinou pod menom Berane. To je okres a mesto v Čiernej Hore, v rokoch 1949 - 1992 sa volalo Ivangrad (na počesť Ivan Milutinoviča, veliteľa partizánov v Čiernej Hore). Občas sa preto s nimi stretávame aj pod nezmyselným názvom Ivangrad.

Známkové územia - Drvar a Berane - partizánske známky   Známkové územia - Drvar a Berane - partizánske známky


Partizánske známky boli väčšinou s pretlačou hviezdy (Užice čierna, Berane červená a fialová), v Čiernej hore 3 známky Lovčenski odred. Lovčen je pohorie pri Boke Kotorskej. Pretlače boli urobené na ukoristených známkach – talianskych, juhoslovanských, čiernohorských… pošta bola doručovaná kuriérmi.

Známkové územia - Drvar a Berane - partizánske známky   Známkové územia - Drvar a Berane - partizánske známky   Známkové územia - Drvar a Berane - partizánske známky   Známkové územia - Drvar a Berane - partizánske známky   Známkové územia - Drvar a Berane - partizánske známky Známkové územia - Drvar a Berane - partizánske známky


Ďalšia partizánska emisia je údajne zo septembra 1943 - ostrov Lastovo (Lagosta). V známkových katalógoch som ju však nenašiel.

Známkové územia - Drvar a Berane - partizánske známky

Známkové územia - Drvar a Berane - partizánske známkyViac informácií o zbieraní podľa známkových území nájdete v odbornej sekcii Známkové územia.


Kontakt na autora článku: Peter Valdner

Autor: Peter Valdner

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov