Monografie československých a českých známok

Prehľad doteraz vydaných a plánovaných zväzkov MONOGRAFIE ČESKOSLOVENSKÝCH ZNÁMEK a MONOGRAFIE ČESKOSLOVENSKÝCH A ČESKÝCH ZNÁMEK a POŠTOVNÍ HISTORIE.

10. 11. 2021

Poštová známka:
Tenis

Tenis
Deň vydania: 21. 03. 2007
Koniec platnosti: 31. 12. 2009
Nominálna hodnota: 16 Sk
Rozmery známky: 34 x 27 mm
Forma tlačového listu: TL
Počet známok na tlačovom liste: 50
Počet známok v sérii: 1
Tlačiareň: Állami Nyomda Nyrt., Maďarsko
Technika tlače: Ofset
Náklad: 500000

Poštová známka vydaná na popularizáciu tenisu.


Textový motív: SLOVENSKÁPOŠTA2007 (5x - mikrotext)

Obrazový motív: Dve tenistky v plnom tenisovom nasadení (tenistka v popredí pripomína Martinu Hingisovú, tenistka v pozadí pripomína Danielu Hantuchovú).

Výtvarný návrh známky: akad. mal. Igor Piačka

Tematický popis a súvislosti:

Prvé tenisové dvorce na území Slovenska vznikli v 80-tych rokoch XIX. storočia – v parku Grasalkovičovho (dnes Prezidentského) paláca v Bratislave a na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch. Po vzniku I. ČSR pribúdajú nové tenisové kurty a vznikajú tenisové kluby (Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Piešťany, Trenčianske Teplice). V roku 1931 sa na čelo celoštátneho rebríčka dostáva Žilinčan Ladislav Hecht, ktorý do roku 1938 odohral 36 daviscupových zápasov. Po útlme, ktorý nastal po prevzatí moci komunistami, ktorých ideológovia považovali tenis za „panský šport“, sa koncom päťdesiatych rokov čs. tenis postupne vracia na výslnie. Slovenskí dorastenci (medzi nimi i  Jozef Golonka) víťazia na tradičnom turnaji v Pardubiciach a Milan Tajcnár je členom víťazného čs. družstva v King´s cupe (1969). V roku 1988 sa v Soule tenis vrátil po 64 rokoch do programu olympijských hier a Miroslav Mečíř, najvýznamnejšia osobnosť slovenskej tenisovej histórie, vybojoval zlato v dvojhre. Roky patril k svetovej špičke, stal sa (s Helenou Sukovou) víťazom Hopmanovho pohára a spolu s Tomášom Šmídom majstrom sveta vo štvorhre. Ako tréner Karola Kučeru a ako nehrajúci kapitán mužstva, ktoré bojovalo v roku 2005 vo finále Davisovho pohára, sa podieľal na najväčšom úspechu nášho mužského tenisu ostatných rokov. Ziskom Pohára federácie v roku 2005 vyvrcholil vzostup slovenského ženského tenisu. Dominik Hrbatý a Martin Kližan, Daniela Hantuchová a Dominika Cibulková – to je prítomnosť a budúcnosť „bieleho“ športu, ktorý diktátom módy už dávno prestal byť „čistobielym“, ale neprestal fascinovať milióny svojich priaznivcov.


Autor (zdroj) popisu: Dr. Peter Osuský


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov