Osobnosti: Alexander Dubček (1921 – 1992) - 100. výročie narodenia

Poštová známka z emisného radu Osobnosti pripomínajúca 100. výročie narodenia komunistického politika - hlavnej osobnosti Pražskej jari 1968 Alexandra Dubčeka.

26. 11. 2021

Filatelistické časopisy a periodiká:
Nové číslo časopisu Zberateľ 7/2008

Nové číslo časopisu Zberateľ 7/2008
Autor: Vojtech Jankovič
Publikované: 01. 07. 2008 18:59

Prehľad obsahu najnovšieho čísla časopisu Zberateľ 7/2008.


Prehľad obsahu najnovšieho čísla časopisu Zberateľ 7/2008

Zberateľ opäť prináša množstvo zaujímavých informácií a odborných článkov pre zberateľov.

Hlavné témy a príspevky:

 • Nové slovenské poštové známky a iné zberateľské materiály - prehľad najnovších vydaní poštových známok, FDC, poštových lístkov, celinových obálok, pamätných listov, známkových zošitkov, analogických pohľadníc a príležitostných pečiatok. Druhú časť tvoria známkové novinky zo susedných krajín: Česká republika, Rakúsko, Poľsko a Maďarsko.
 • Košický hárček - rozlíšenie hárčekových polí podľa skutočného umiestnenia na tlačovej doske (IV) - štvrtá časť odborného príspevku o rozlíšení hárčekových polí pri špecializácii Košického hárčeka.
 • Malé okienko telekartistu - 123. pokračovanie rubriky pre zberateľov telefónnych kariet tento krát venovanej TK, ktoré plnia aj iný účel ako umožniť telefonovanie.
 • Podacie lístky z 19. storočia - zaujímavý poštovo-historický príspevok o podacích lístkoch používaných na našom území v 19. storočí.
 • Jazdecká medaila cisára Ferdinanda I. Habsburského - krátka informácia o vzácnej medaile z unikátneho hromadného, tzv. košického pokladu zlatých minc.
 • Spoločné vydania (2) - druhá časť príspevku o novom zberateľskom odbore, ktorým je zbieranie známok spoločných vydaní.
 • Operence - spoločníci človeka KUVIK OBYČAJNÝ - pokračovanie voľného cyklu námetového pohľadu na poštové známky.
 • Slováci v misii OSN UNTAES vo východnom Slavónsku - zaujímavé informácie o pôsobení slovenských príslušníkov v misii OSN UNTAES doplnené ukážkami poštových dokladov.
 • WIPA 2008 KLOPE NA DVERE - informačný článok o blížiacej sa FEPA filatelistickej výstave WIPA 2008 vo Viedni a niektorých jej unikátnych exponátoch.
 • Známka a známková tvorba (18) - osemnáste pokračovanie seriálu o grafike a grafikoch v československej a slovenskej známkovej tvorbe.
 • Malebná cesta dolu Váhom v sprievode baróna Alojza Medňanského (VIII. časť) - ôsme pokračovanie pohľadnicami ilustrovaného rozprávania približujúceho knihu A. Medňanského s názvom Malebná cesta dolu Váhom.
 • Aké boli Bratislavské zberateľské dni? - poohliadnutie za najzaujímavejšími momentmi najväčšieho zberateľského podujatia na Slovensku v roku 2008.
 • Príloha:
  ZBERATEĽSKÉ STATE: ADOLF HOFFMEISTER sběratel a tvurce známek, světoběžník a nebezpečný živel - pútavé rozprávanie o jednom z "neznámych" tvorcov československých poštových známok.

...a mnohé ďalšie informácie, krátke správy, pravidelné rubriky (Súťaž o kvet Zberateľa, Spoločenská kronika, Aukcie burzy stretnutia, a pod.) a bohatá inzercia.
Odborné sekcie

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov