Prednáška (KF 00-15): Modré digitálne odtlačky výplatných strojov

Odborná prednáška v rámci pravidelného cyklu prednášok, ktoré poriada KF 00-15 zberateľov špecializovaných odborov v Prahe (Česká republika)

03. 06. 2021

Filatelistické výstavy:
Národná mládežnícka filatelistická výstava JUNIORFILA 2010 v Nitre

Národná mládežnícka filatelistická výstava JUNIORFILA 2010 v Nitre
Miesto: Ponitrianske múzeum , Nitra
Vstup: Voľný (bezplatný)
Dátum: 12. 11. 2010 - 21. 11. 2010

Národná mládežnícka filatelistická výstava JUNIORFILA 2010 v Nitre.

Národná mládežnícka filatelistická výstava


JUNIORFILA 2010Organizátori:
 • Zväz slovenských filatelistov
 • Slovenská pošta, a. s.
Spoluorganizátori:
 • Nitriansky samosprávny kraj
 • Mesto Nitra
 • Ponitrianske múzeum
 • Dom Matice slovenskej v Nitre
 • Nitrianska teplárenská spoločnosť
 • SOS Nitra
 • InsData
 • Biskupský úrad Nitra
Otváracie hodiny výstavy:
 • 12. novembra (piatok) o 17:00 slávnostné otvorenie.
 • 13. a 14. novembra (sobota a nedeľa): 10:00 - 17:00 hod.
 • 15. novembra (pondelok): 9:00 - 15:00 hod.,
 • 16. až 19. novembra (utorok - piatok): 9:00 - 11:30 hod. a 12:00 – 17:00 hod.
 • 20. a 21. novembra (sobota a nedeľa): 10:00 - 17:00 hod.


Predstavia sa a budú súťažiť: mladí filatelisti všetkých vekových kategórií zo Slovenska a krajín V4.

Čo pripravili mládežníci?

Šport – menovite futbal a jeho vývoj predstavia P. Maniaček (SK), M. Januščák (SK), B. Szendrei (H), majstrovstvám sveta vo futbale sa venuje A. Zöldi (H). Olympijské hry priblíži L. Grman (SK). Živú prírodu prostredníctvom filatelistických materiálov študujú a návštevníkov výstavy oboznámia ďalší vystavujúci, ktorí sa zamerali napríklad na témy o koňoch, motýloch, alebo aj o vinohradníctve. Na výstave sa možno dozvedieť aj o dorozumievaní na diaľku z exponátu V. Hanušiaka (SK), alebo o parných lokomotívach, ktoré priblíži M. Hudec (SK). Typický ženský, resp. dievčenský motív prinesie K. Bečárová (SK) exponátom „Nežná krása kvetov“. Akú tému exponátu si zvolila N. Mlynárová (SK), ktorá nazvala svoj exponát „Prečo?“ To sa dozvedia návštevníci, ktorí prídu do Ponitrianskeho múzea.

Starší nitrianski filatelisti združení v klube filatelistov KF 52-51, ktorí sa pravidelne stretávajú v Dome Matice Slovenskej v Nitre na Čermáni, pripravili pre mladých, začínajúcich i pokročilejších filatelistov aj anketu a milé prekvapenia. Návštevníci výstavy zistia, že zbieranie poštových známok je ušľachtilou zábavou, pri ktorej sa hravou formou dá oboznámiť s históriou, zemepisom, prírodou, národnými pamiatkami, osobnosťami, umením, či technikou, športom – prakticky so všetkými oblasťami ľudskej činnosti a záujmov človeka.

Olympiáda v Nitre

Mladí filatelisti na medzinárodnej filatelistickej výstave JUNIORFILA 2010 predstavia nielen svoje filatelistické exponáty ale v záverečných dňoch v priestoroch výstavy zabojujú o medaily a vecné ceny na filatelistickej olympiáde. 19. novembra o 14. hodine začne kongres mladých filatelistov a finále filatelistickej olympiády. Na 18. hodinu je plánovaná beseda a autogramiáda so známym tvorcom slovenských poštových známok. 20. novembra už od 8. hodiny začne finále FO, testy a tvorba miniexponátov. O 13. hodine palmáre výstavy a beseda porotcov s vystavovateľmi pred exponátmi. O 19. hodine seminár vedúcich KMF.

Víťazný exponát zo svetovej výstavy uvidíme v Nitre

Na mládežníckej filatelistickej výstave JUNIORFILA 2010 si budeme môcť pozrieť aj víťazný exponát z nedávno konanej svetovej filatelistickej výstavy Portugal 2010 v Lisabone. V súťaži poštových správ, ktorú organizovala pre poštových operátorov – vydavateľov poštových známok Svetová poštová únia (SPÚ) a zúčastnilo sa jej 16 štátov, získal prvenstvo exponát „The Slovak Stamps Times“, ktorý bol pripravený na spôsob najznámejších novín The New York Times. Víťazným exponátom Slovenská pošta a.s. predstavila emisnú činnosť za roky 2007 až 2009. Slovenská pošta, a. s. vydala k tomuto podujatiu poštový lístok s prítlačou.


Súvisiace materiály:


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov