Joint EUROPA 2016 stamp issues - Ecology in Europe - Think Green!

Overview of postage stamps, miniature sheets and other stamp products issued within the joint EUROPA 2016 stamp issues - Ecology in Europe - Think Green!

13. 02. 2024

Commemorative Postmark:
100th anniversary of the JAMES climbing club

100th anniversary of the JAMES climbing club
Day of use: 13. 08. 2021
 
Post office: ŠTRBSKÉ PLESO
Colour: blue

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Commemorative postmark used in Popradske Pleso (STRBSKE PLESO) on the occasion of the inauguration of the postage stamp 100th anniversary of the JAMES climbing club.


Text motifs: 100. / VÝROČIE / HOROLEZECKÉHO / SPOLKU / JAMES

Pictorial motifs: Horolezec na lane pri výstupe na skalnú stenu.

Thematic description and context:

Slovenský horolezecký spolok JAMES združuje záujemcov o všetky druhy horolezeckých aktivít, od halového lezenia a boulderingu po zdolávanie najvyšších hôr planéty. Podporuje členov, školí a vzdeláva mladých a začínajúcich lezcov a cvičiteľov, zaisťuje lezecké cesty, v spolupráci s ochranármi reguluje lezecké aktivity v jednotlivých oblastiach, vedie členov k ochrane prírody, organizuje spolkové podujatia, vyhodnocuje celkovú činnosť spolku i výsledky súťaží v jednotlivých disciplínach. Vydáva časopis Horolezec a s Klubom slovenských turistov obhospodaruje 4 chaty vo Vysokých Tatrách. SHS JAMES je členom medzinárodných horolezeckých asociácií UIAA, IFSC, EUMA a IFSC Europe.

Spolok založili v roku 1921 traja horolezci zo Spišskej Novej Vsi. Názov zvolili podľa ich obľúbeného broskyňového kompótu „james“ a neskôr písmenám priradili významy: Idealizmus, Alpinizmus, Mortalita (v súčasnosti Moralita), Eugenika (v súčasnosti Entuziazmus) a Solidarita. Do Druhej svetovej vojny sa Slováci na špičkových výkonoch v Tatrách veľmi nepodieľali. Potom začali liezť na Kaukaze a v Alpách. Koncom 60. rokov 20. storočia už predstavovali tatranskú avantgardu a začali sa presadzovať aj v kolíske alpinizmu ťažkými výstupmi na najvyššie hory Európy. Po úspechoch v Tatrách, Alpách, Kaukaze a nórskych horách nasledovali expedície na Pamír a do Hindúkušu.

V roku 1971 vystúpili Jamesáci ako prví občania Východnej Európy na osemtisícku Nanga Parbat a o 13 rokov dosiahli aj strechu sveta Mount Everest. V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch sa dostali do svetovej špičky v pretekárskom skialpinizme. V posledných rokoch sa zapísali do dejín horolezectva výstupmi v ťažkých vysokých stenách Západných Álp, kirgizských hôr, Karakoramu alebo Patagónie ale aj v pretekárskom lezení.


Author (source) of the description: Martin Šperka


Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists