Prednáška (KF 00-15): Poštová história českých zemí 1850 - 1858, rarity a zaujímavosti

Odborná prednáška v rámci pravidelného cyklu prednášok, ktoré poriada KF 00-15 zberateľov špecializovaných odborov v Prahe (Česká republika)

04. 03. 2021

Príležitostná pečiatka:
80. výročie letu Piešťany - Zlín - Brno - Praha

80. výročie letu Piešťany - Zlín - Brno - Praha
Deň používania: 05. 04. 2017
 
Pošta: PIEŠŤANY 1
Farba: čierna

Príležitostná poštová pečiatka používaná v Piešťanoch pri príležitosti 80. výročia letu Piešťany - Zlín - Brno - Prahach v roku 1937 lietadlom DC-2.


Textový motív: LET PIEŠŤANY - ZLÍN - BRNO - PRAHA / 80. VÝROČIE

Obrazový motív: Silueta lietadla DC-c, mapa vtedajšieho Československa z vyznačením trasy letu.

Tematický popis a súvislosti:

Letisko V. Havla (Praha-Ruzyne) si 5. apríla 2017 pripomína 80. výročie zahájenia svojej prevádzky. Pri tejto príležitosti sa uskutočnil špeciálny jednorázový letecký spoj dopravným lietadlom Airbus A319 (OK-NEP) na trase Praha-Brno-Piešťany.

Letisko Piešťany pri tomto výročí zastáva významnú úlohu, nakoľko prvé dopravné lietadlo pristávajúce na letisku Praha-Ruzyne (od 5. 10. 2012 premenované na Letisko Václava Havla) štartovalo práve z Piešťan. Ráno 5. apríla 1937 lietadlo značky DC-2 patriace Česko-slovenskej leteckej spoločnosti odletelo z Piešťan do Prahy s medzipristátím v Brne a v Zlíne.

Odlet Airbusu A319 z Prahy je plánovaný na 5. apríla o 8:00 s príletom do Piešťan o 8:50 (odlet z PN je plánovaný na 10:15).

Pasažiermi Airbusu A319 budú novinári, VIP hostia a leteckí fanúšikovia. Pre účastníkov letu sú pripravené špeciálne certifikáty s vyobrazením prvého lietadla, ktoré let v roku 1937 absolvovalo, špeciálne razítka a dokonca aj špeciálna poštová známka. Na palube bude k dispozícii špeciálne vydanie novín, ktoré bude pozostávať z výberu z vtedajšej tlače (z 5. resp. 6. 4. 1937). Budú sa premietať dobové dokumenty týkajúce sa zahájenia leteckej dopravy z Ruzyne.

Zdroj: TTSK a Letisko Václava Havla Praha, wiki<-p>


Autor (zdroj) popisu: piestanytv.sk


Možnosť získať túto príležitostnú pečiatku


Ak máte záujem o túto príležitostnú pečiatku na poštovom lístku alebo obálke, prosím, pošlite nám požiadavku emailom: filanotes@gmail.com
Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov