Veľká zberateľská burza (filatelia, filokartia, numizmatika) v Žiline

Pozvanie na veľkú zberateľskú burzu pre oblasti filatelia, filokartia a numizmatika Ingeo v Žiline.

17. 09. 2023

Príležitostná pečiatka:
50. výročie pristátia Apollo 17 na Mesiaci

50. výročie pristátia Apollo 17 na Mesiaci
Deň používania: 24. 11. 2022
 
Pošta: VYSOKÁ NAD KYSUCOU
Farba: čierna

Príležitostná poštová pečiatka používaná vo Vysokej nad Kysucou pri príležitosti 50. výročia pristátia Apollo 17 na Mesiaci.


Textový motív: 50. VÝROČIE PRISTÁTIA APOLLO 17 NA MESIACI

Obrazový motív: Oficiálny emblém misie Apollo 17.

Tematický popis a súvislosti:

Apollo 17 bolo posledným americkým pilotovaným kozmickým letom v rámci programu Apollo a šiestym, pri ktorom ľudia pristáli na Mesiaci. Výprava Apollo 17 mierila do údolia Taurus-Littrow na východnej pologuli Mesiaca, pričom posádka vykonala tri výstupy na jeho povrch. Posledným človekom na Mesiaci v 20. storočí sa stal Eugene Andrew Cernan, astronaut so slovenskými a českými koreňmi. Apollo 17 bolo zároveň jedinou misiou programu Apollo, ktorej sa zúčastnil profesionálny vedecký pracovník, geológ Harrison Schmitt. Astronauti doviezli späť na Zem 110,52 kg mesačných vzoriek.

Príležitostná poštová pečiatka - 50. výročie pristátia Apollo 17 na Mesiaci

Oficiálny emblém lunárnej pristávacej misie Apollo 17, ktorú leteli astronauti Eugene A. Cernan, Ronald E. Evans a Harrison H. Schmitt. Na insígniách dominuje obraz Apolóna, gréckeho boha slnka. V priestore za hlavou Apolla je zavesený americký orol súčasného dizajnu, červené pruhy orlieho krídla predstavujú pruhy na vlajke Spojených štátov; tri biele hviezdy symbolizujú troch členov posádky astronautov. Pozadie je tmavomodrý priestor a v ňom je mesiac, planéta Saturn a špirálová galaxia alebo hmlovina. Mesiac čiastočne prekrýva orlie krídlo, čo naznačuje, že ide o nebeské teleso, ktoré človek navštívil a v tomto zmysle dobyl. Let orla a pohľad Apolla doprava a smerom k Saturnu a galaxii má naznačovať, že ciele človeka vo vesmíre budú jedného dňa zahŕňať planéty a možno aj hviezdy. Farby znaku sú červená, biela a modrá, farby americkej a zhodou okolností aj slovenskej, či českej - vtedy československej - vlajky; s prídavkom zlata, aby symbolizoval zlatý vek vesmírnych letov, ktorý sa začne týmto pristátím Apolla 17 na Mesiaci. Obraz Apolla použitý v tomto znaku bola slávna socha Apolóna z Belvederu, ktorá sa teraz nachádza vo Vatikánskej galérii v Ríme. Tento emblém navrhol umelec Robert T. McCall v spolupráci s astronautmi.


Autor (zdroj) popisu: Wikipedia - slobodná encyklopédia


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov