Actual information from the Union of Czech Philatelists

Review of the most recent information from the Union of Czech Philatelists as provided by the journal Informace SČF.

17. 07. 2023

Commemorative Postmark:
50th anniversary of the Apollo 17 moon landing

50th anniversary of the Apollo 17 moon landing
Day of use: 24. 11. 2022
 
Post office: VYSOKÁ NAD KYSUCOU
Colour: black

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Occasional postmark used in Vysoká nad Kysucou on the occasion of the 50th anniversary of the Apollo 17 landing on the moon.


Text motifs: 50. VÝROČIE PRISTÁTIA APOLLO 17 NA MESIACI

Pictorial motifs: Oficiálny emblém misie Apollo 17.

Thematic description and context:

Apollo 17 bolo posledným americkým pilotovaným kozmickým letom v rámci programu Apollo a šiestym, pri ktorom ľudia pristáli na Mesiaci. Výprava Apollo 17 mierila do údolia Taurus-Littrow na východnej pologuli Mesiaca, pričom posádka vykonala tri výstupy na jeho povrch. Posledným človekom na Mesiaci v 20. storočí sa stal Eugene Andrew Cernan, astronaut so slovenskými a českými koreňmi. Apollo 17 bolo zároveň jedinou misiou programu Apollo, ktorej sa zúčastnil profesionálny vedecký pracovník, geológ Harrison Schmitt. Astronauti doviezli späť na Zem 110,52 kg mesačných vzoriek.

Príležitostná poštová pečiatka - 50. výročie pristátia Apollo 17 na Mesiaci

Oficiálny emblém lunárnej pristávacej misie Apollo 17, ktorú leteli astronauti Eugene A. Cernan, Ronald E. Evans a Harrison H. Schmitt. Na insígniách dominuje obraz Apolóna, gréckeho boha slnka. V priestore za hlavou Apolla je zavesený americký orol súčasného dizajnu, červené pruhy orlieho krídla predstavujú pruhy na vlajke Spojených štátov; tri biele hviezdy symbolizujú troch členov posádky astronautov. Pozadie je tmavomodrý priestor a v ňom je mesiac, planéta Saturn a špirálová galaxia alebo hmlovina. Mesiac čiastočne prekrýva orlie krídlo, čo naznačuje, že ide o nebeské teleso, ktoré človek navštívil a v tomto zmysle dobyl. Let orla a pohľad Apolla doprava a smerom k Saturnu a galaxii má naznačovať, že ciele človeka vo vesmíre budú jedného dňa zahŕňať planéty a možno aj hviezdy. Farby znaku sú červená, biela a modrá, farby americkej a zhodou okolností aj slovenskej, či českej - vtedy československej - vlajky; s prídavkom zlata, aby symbolizoval zlatý vek vesmírnych letov, ktorý sa začne týmto pristátím Apolla 17 na Mesiaci. Obraz Apolla použitý v tomto znaku bola slávna socha Apolóna z Belvederu, ktorá sa teraz nachádza vo Vatikánskej galérii v Ríme. Tento emblém navrhol umelec Robert T. McCall v spolupráci s astronautmi.


Author (source) of the description: Wikipedia - slobodná encyklopédia


Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists