Emisný plán slovenských poštových známok na rok 2024

Aktualizovaný emisný plán slovenských poštových známok na rok 2024. Prehľadné vyobrazenie všetkých už vydaných známok a známok vo fáze výtvarného návrhu nájdete dole pod článkom.

11. 07. 2024

Poštová známka:
XXIV. Zimné olympijské hry Peking 2022 - Boby

XXIV. Zimné olympijské hry Peking 2022 - Boby
Deň vydania: 19. 01. 2022
Nominálna hodnota: 0,75 €
Rozmery známky: 44,1 x 26,5 mm
Forma tlačového listu: TL
Počet známok na tlačovom liste: 20
Počet známok v sérii: 2
Tlačiareň: Tiskárna Hradištko, s.r.o., Česká republika
Technika tlače: Ofset
Náklad: 200000

Príležitostná poštová známka k XXIV. Zimným olympijským hrám Peking 2022 s vyobrazením bobov (monoboby - nová olympijská disciplína).


Textový motív: ZOH PEKING / ROK TIGRA

Obrazový motív: Boby v jazde ľadovým korytom (monoboby - nová olympijská disciplína), logo Slovenského olympijského a športového výboru, polovica hlavy tigra.

Výtvarný návrh známky: akad. mal. Marián Komáček

Pôvodný výtvarný návrh(y):

Poštová známka XXIV. Zimné olympijské hry Peking 2022 - Boby (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Poštová známka XXIV. Zimné olympijské hry Peking 2022 - Boby (Pôvodný výtvarný návrh(y))


Sútlač dvoch známok:

Poštová známka XXIV. Zimné olympijské hry Peking 2022

Kompletný tlačový list:

Poštová známka XXIV. Zimné olympijské hry Peking 2022 - Boby


Tematický popis a súvislosti:

Medzinárodný olympijský výbor oznámil 7. júla 2014 mená troch kandidátskych miest na usporiadanie XXIV. zimných olympijských hier 2022: Almaty (Kazachstan), Oslo (Nórsko) a Peking (Čína). V priebehu kandidátskeho procesu odstúpilo po verejnej diskusii v krajine Oslo. Na 128. zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru 31. júla 2015 v Kuala Lumpure právo na usporiadanie zimných olympijských hier získal Peking, keď o štyri hlasy zdolal kazašské Almaty. Peking bude prvé mesto v histórii, ktoré hostilo obe verzie hier. Hry XXIX. olympiády sa tu konali v roku 2008, zimné olympijské hry sa uskutočnia od 4. do 20. februára 2022, v čase osláv čínskeho nového roka, ktorý bude rokom tigra. Organizátori vstupujú do prípravy hier s hlavnou myšlienkou vytvoriť „radostné stretnutie na čistom ľade a snehu“ s cieľom vzbudiť v krajine záujem o zimné športy.

názvom „Vtáčie hniezdo“. V Pekingu sa uskutočnia súťaže v halových športoch (curling, ľadový hokej, korčuľovanie) a v súťažiach Big Air.

V Jan-čching, v meste 80 km vzdialenom od hlavného mesta, sa predstavia alpskí lyžiari, akrobatickí lyžiari, bobisti, sánkari, snoubordisti a skeletonisti, biatlonisti, bežci na lyžiach, skokani na lyžiach a severskí kombinátori v známom zimnom stredisku Čang Ťia-kchou. Celkový počet medailových súťaží v siedmych športoch a pätnástich športových disciplínach je 109. Na zvýšenie rodovej rovnosti hier sa základnou súčasťou olympijského programu stali zmiešané podujatia. V Pekingu ich bude celkove deväť, z toho štyri nové, medzi nimi aj ženské monoboby, čím sa tieto hry stanú rodovo najvyváženejšími zimnými olympijskými hrami v doterajšej histórii.


Autor (zdroj) popisu: PhDr. Zdenka Letenayová


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov