800. výročie založenia benediktínskeho opátstva v Skalke pri Trenčíne

Príležitostná poštová známka venovaná 800. výročiu založenia benediktínskeho opátstva v Skalke pri Trenčíne.

21. 03. 2024

Organizovaná filatelia:
Výstup na Poludnicu (1548 m.) filatelisti zvládli....... (Filatelistický výstup 2011)

Výstup na Poludnicu (1548 m.) filatelisti zvládli....... (Filatelistický výstup 2011)
Autor: Alexander Urminský
Publikované: 05. 07. 2011 11:52

Reportáž zo šiesteho ročníka filatelistických výstupov na vrchy Slovenska - Poludnica 2011.

Je sobota 25. júna 2011. Východisková stanica: Obecný úrad v Závažnej Porube pri Liptovskom Mikuláši.Pozrieť Filatelistická výstup POLUDNICA 2011 na väčšej mape


Filatelistický výstup na Poludnicu Filatelistický výstup na Poludnicu
 
Pohľad na Závažnú Porubu z Poludnice a pohľad na Poludnicu zo Závažnej Poruby..
 

Šiesty ročník našich výstupov na vrchy Slovenska je za nami. Aký bol a aké spomienky pre účastníkov zanechal? Pri pohľade na internetový leták z jari t. r., ktorý vyzýval k účasti, až neuveriteľne presne bol splnený jeho časový a obsahový program.

Filatelistický výstup na Poludnicu
 
Pri hrobe Milana Rúfusa v Závažnej Porube.
 

Zabudli sme však naplánovať počasie, ktoré nám každoročne vyšlo v ústrety a ono sa nám potvora chcelo za to pomstiť. Obloha bola zatiahnutá ako opona a keď sme sa od hrobu básnika Milana Rúfusa pozerali na cieľový kopec, bol zahalený v oblaku. Trpezlivo sme odolávali hustnúcemu dažďu a poznámku nevdojak vyslovenú či vôbec ideme hore, všetci prepočuli. Jedenásť odhodlaných účastníkov (poniektorí v plášťoch ako technici z japonskej Fukušimy) sa dalo na „tŕnistú“ cestu krivolakým turistickým chodníkom po žltej značke.


Filatelistický výstup na Poludnicu
 
Stále plný odhodlania.
 

Nielen jeho strmosť, ale aj klzkosť skál a nadzemných koreňov skracovali dych účastníkom a uberali silu. Nie však odhodlanie nevzdať sa, ísť ďalej. Postupne sa zástup účastníkov roztrhal na skupinky, či jednotlivcov, podľa kondície, veku ale aj vhodnej obuvi. Optimizmus organizátora akcie, že hore na Poludnici bude svietiť slnko sa nakoniec potvrdil, aj keď iba striedavo. Prvé stretnutie bolo na Prednej poludnici, kde sme sa navzájom počkali, nasýtili z batohov a fotografovali. Vidieť bolo doďaleka, nielen Liptovskú Maru. Strmý zráz z vyhliadkovej plošiny a predstava náročnej cesty späť zvádzali k vtipným poznámkam: Toto je skratka dolu? Rozprestrieme plášte a poletíme ako na rogale? Ktorý plavecký štýl použiť, prsia či kraul? Medzitým prišli aj oneskorení pútnici, o ktorých sme mysleli že výstup vzdali a odmenil ich potlesk ostatných. Krátky odpočinok a to že sme boli opäť všetci spolu dodal silu k poslednej etape výstupu na vrchol Poludnice. Predtým však garant sprievodného programu akcie spamäti zarecitoval báseň Poludnica, ktorú si účastníci v tichu a pokore vypočuli a odmenili recitátora vďakou. Hlasovaním sa tam tiež rozhodlo o tom, že z talónu neuskutočnených výstupov bola pre rok 2012 vybraná Kráľova hoľa (1946 m.). Akcia bude organizovaná v septembri. Nasledovala konečná etapa výstupu, kde sa opäť fotografovalo, jedlo ba i nejaký ten kalíštek vypil. Urobili sme zápis do vrcholovej knihy.


Filatelistický výstup na Poludnicu
 
Spoločná fotografia na vrchole Poludnice.
 

Očividná bola radosť každého účastníka, že možno druhý či tretí najnáročnejší výstup s doterajších 6 zvládol, aj keď niektorí siahli až na dno svojich síl, ba potrebovali aj pomoc iných. Z tohto pohľadu si mimoriadnu vďaku za obetavosť zaslúžia filatelisti zo Spiša. Za sprievodný program výstupu (Rodný dom Milana Rúfusa s lektorkou, položenie kytice na jeho hrob, recitáciu básne) a všestrannú ochotu a pomoc patrí srdečná vďaka Katinovcom. Spoločným obedom v miestnej reštaurácii, kde bol veľmi dobrý výber jedál sa účastníci rozlúčili a vydali cestou k domovu, či už autami alebo verejnou dopravou. Predtým ešte napísali svoje pohľadnice, aby mohli svojim blízkym či priateľom, ba aj samým sebe poslať spomienku na vydarenú turisticko-filatelistickú akciu.


Filatelistický výstup na Poludnicu Filatelistický výstup na Poludnicu
 
Filatelisticky_vystup_na Poludnicu
 
Odborný výklad lektorky v rodnom dome Milana Rúfusa v Závažnej Porube.
 

Údaje pre kroniku:

Noví účastníci: Klub filatelistov Spišská Nová Ves František Divok, Pavol Rusnačko

Priateľ filatelie: Dušan Mlynárik, Piešťany

Ostatní účastníci: P. Katina, H. Katinová, I. Lužák, M. Ňaršík, V. Priputen, J. Urda, A. Urminský, M. Vančo

Navrhované a neuskutočnené výstupy: Pánska Javorina (942 m.) - Milan Vančo, Rokoš (1009 m) nad rodnou obcou Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka Uhrovcom - I. Lužák, Manín (890 m) - Otto Gáťa

Doporučenia pre budúce ročníky: Pri náročnejších výstupoch povinnosť uzavrieť osobnú turistickú poistku, používať vhodnú obuv, mať pri sebe mobilný telefón alebo sa trvale zdržiavať pri osobe s telefónom.Foto: František Divok, Alexander Urminský (ďalšie fotografie z filatelistického výstupu 2012 na Kráľovu hoľu nájdete v reportáži na blogu jedného z účastníkov Jána Urdu: Filatelisti-dôchodcovia... na Poludnici).


Súvisiace články:


Kontakt na autora článku: Alexander Urminský


Autor: Alexander Urminský

Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov