Online stretnutie členov klubu FilaNotes - č. 4/2024

Pozvanie na online stretnutie Klubu FilaNotes - Virtuálneho vzdelávacieho klubu filatelistov a filokartistov cez internet.

22. 04. 2024

Výstavy Poštového múzea:
Výstava 5P RUDOLFA CIGÁNIKA / 5 PORTRÉTOV SLOVENSKÝCH OSOBNOSTÍ V ZNÁMKOVEJ TVORBE v Banskej Bystrici

Výstava 5P RUDOLFA CIGÁNIKA / 5 PORTRÉTOV SLOVENSKÝCH OSOBNOSTÍ V ZNÁMKOVEJ TVORBE v Banskej Bystrici
Miesto: Slovenska pošta, a.s., Partizánska cesta 9, Banská Bystrica
Vstup: Bližšie neurčený
Dátum: 25. 02. 2022 - 30. 06. 2022

Pozvanie na výstavu 5P RUDOLFA CIGÁNIKA / 5 PORTRÉTOV SLOVENSKÝCH OSOBNOSTIÍ V ZNÁMKOVEJ TVORBE v Poštovom múzeu v Banskej Bystrici venovanú unikátnemu stvárneniu významných slovenských osobnosti kultúrneho a spoločenského života.


Výstava 5P Rudolfa Cigánika  / 5 portrétov slovenských osobností v známkovej tvorbe


Akademický maliar Rudolf Cigánik sa presne po 11 rokoch vracia do priestorov Slovenskej pošty, a. s., Poštového múzea. Jeho umelecká tvorba má široký záber. Okrem známkovej tvorby sa venuje medailérstvu, voľnej grafike, maľbe, knižnej ilustrácii a príležitostne aj sochárskej tvorbe. Tentoraz sa predstavuje v podobe autorskej výstavy 5P Rudolfa Cigánika s podtitulom 5 portrétov slovenských osobností v známkovej tvorbe.

Výstava stvárňuje významné slovenské osobnosti kultúrneho a spoločenského života v unikátnom prevedení. Portréty multiinštrumentalistu Mariána Vargu, šansonierky Hany Hegerovej, básnika Milana Rúfusa, výtvarníka Kolomana Sokola a špiónky, členky protifašistického odboja Beatrix Čelkovej sú spracované formou oceľorytiny v kontraste so zväčšeninami ryteckej rozkresby. V návštevníkovi tak vytvárajú ilúziu pracovnej plochy, s ktorou autor pracuje pod lupou. Zároveň ho sprevádza jednotlivými etapami tvorby a práce rytca: od autorského výtvarného návrhu, ryteckej rozkresby, samotnej realizácie rytiny do oceľového štočku a následnej tlače.

V deň sprístupnenia výstavy bude verejnosti k dispozícii príležitostná poštová pečiatka s domicilom BANSKÁ BYSTRICA 1.


__________ . __________


K výstave autor Rudolf Cigánik pripravil unikátny grafický komplet Osobnosti slovenské známe v známke - komplet 5 portrétov významných slovenských osobností kultúrneho a spoločenského života v unikátnom prevedení. Portréty multiinštrumentalistu Mariána Vargu, šansonierky Hany Hegerovej, básnika Milana Rúfusa, výtvarníka Kolomana Sokola a špiónky a členky protifašistického odboja Beatrix Čelkovej sú spracované formou oceľorytiny v kontraste so zväčšeninami ryteckej rozkresby.


Signovaný komplet akademického maliara Rudolfa Cigánika - Osobnosti slovenské známe v známke (5 portrétov slovenských osobností)

Podrobnosti nájdete v špeciálnej ponuke: Unikátny grafický komplet Osobnosti slovenské známe v známke.

V prípade záujmu - celá séria je garantovaných len 40 ks - môžete kontaktovať priamo autora na telefónnom čísle 0907 728 759 alebo emailovej adrese ciganikrudolf@gmail.com.

__________ . __________
Mapa s vyznačeným miestom konania:Zdroj:

© Vladimíra Kudličková - kurátor, Úsek obchodu a prevádzky, POFIS a Poštové múzeum


Filatelistickí partneri

POFIS - Poštová filatelistická služba
EXPONET - Virtuálna medzinárodná filatelistická výstava
Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov
Filaso.cz ...alebo filatelisti pre seba
OLYMPSPORT - Česká asociácia pre olympijskú a športovú filateliu
ZSF - Zväz slovenských filatelistov