1400th anniversary of the Formation of the Samo Empire

Commemorative postage stamp commemorating the 1400th anniversary of the founding of the Samo Empire in 623.

10. 10. 2023

Postage Stamp:
The National Cancer Institute

The National Cancer Institute
Date of Issue: 05. 11. 2015
Face value: 1,10 €
Postage stamp dimensions: 38 x 44 mm
Printing sheet form: TL
Stamps in printing sheet: 50
Stamps in set: 1
Printing company: Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Czech Republic
Printing technique: Offset
Amount printed: 2000000

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Postage stamp devoted to the National Cancer Institute to commemorate its 50th anniversary.


Text motifs: NÁRODNÝ / ONKOLOGICKÝ / ÚSTAV

Pictorial motifs: Symbolická kresba.

Thematic description and context:

História novodobého Národného onkologického ústavu (NOÚ) na Klenovej ulici v Bratislave sa začala písať pred 25 rokmi. Aj keď korene starostlivosti o pacientov s nádorovými ochoreniami siahajú na Slovensku ešte hlbšie a sú spojené s inými miestami, v roku 2015 uplynulo presne štvrťstoročie, odkedy sa priestory bývalého Štátneho ústavu národného zdravia odovzdali do služieb onkológie. Národný onkologický ústav je v súčasnosti najväčšia špecializovaná koncová nemocnica pre onkologické ochorenia, ktorá poskytuje pacientom komplexnú onkologickú starostlivosť, ročne ju navštívia tisíce chorých z celého Slovenska.

Od svojho vzniku prešiel NOÚ mnohými úpravami z hľadiska medicínskeho a technického vybavenia. K najvýraznejším zmenám došlo v posledných rokoch, kedy sa podarili významné modernizácie kľúčových pracovísk. Ide o oddelenie klinickej onkológie E, kliniku chirurgickej onkológie, oddelenie ambulantnej chemoterapie a naposledy kompletne vynovenú transplantačnú jednotku.

V roku 2013 prijal Národný onkologický ústav filozofiu „umenie liečiť“, pretože lekári a sestry tu vnímajú liečbu ako umenie, pre nich je liečiť pacienta umením liečiť. A v NOÚ zároveň liečia umením. Prostredie, v ktorom pacient dostáva liečbu, sa snažia estetizovať, všetky vynovené oddelenia a priestory sú preto prepojené s umením, najmä výtvarným.

Partnerom ústavu, s pomocou ktorého sa mohli uskutočniť jednotlivé projekty, je neziskové Združenie priateľov NOÚ. Založili ho v roku 2009 lekári a zamestnanci ústavu s ieľom podporovať aktivity ústavu. S Národným onkologickým ústavom je spojené aj filozoficky ako „umenie pomáhať“. Z iniciatívy združenia a ústavu bola obnovená tradícia výnimočného tanečného galavečera Umenie pre život, ktoré v spolupráci so SND pripravujú už piaty rok. Je vyjadrením vďaky všetkým tým, ktorí ústavu pomáhajú.


Author (source) of the description: Združenie priateľov NOU


Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists