Lecture (KF 00-15): 100 years since the establishment of the post office at Kbely Airport and its use by airmail

Lecture witin the regular cycle of lectures organized by the KF 00-15 Club of collectors of specialized areas in Prague (Czech Republic)

02. 12. 2021

Postage Stamp:
Paralympic cycling (Radovan Kaufman)

Paralympic cycling (Radovan Kaufman)
Date of Issue: 31. 03. 2005
Valid until: 31. 12. 2009
Face value: 22 Sk
Postage stamp dimensions: 34 x 28 mm
Printing sheet form: TL
Stamps in printing sheet: 50
Stamps in set: 1
Printing company: Walsall Security Printers Ltd. - CARTOR, France
Printing technique: Offset
Amount printed: 500000

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Postage stamp issued in memory of Radovan Kaufman - a paralympic winner from Sydney 2000, world champion and world record holder in the race track cyclist to 1 km and co-founder of the campaign "On wheels against cancer".


Text motifs: 2005 - SLOVENSKÁPOŠTA (mikrotext)

Pictorial motifs: Dráhový cyklista bez pravej dolnej končatiny počas jazdy (Radovan Kaufman), okrídlený tieň cyklistu na dráhe.

Thematic description and context:

Slovenskí paralympijskí športovci sú už roky mimoriadne úspešní na najvýznamnejších svetových súťažiach, preto si túto poctu oprávnene zaslúžia. Zo šiestich doterajších paralympiád, ktoré sa konali v ére samostatnosti Slovenska (tri letné a tri zimné), získali celkove 60 medailí, z toho 10 zlatých. Najúspešnejší sú v stolnom tenise, lyžovaní, atletike a v cyklistike. Na známke je vyobrazený dnes už zosnulý, paralympijský víťaz zo Sydney 2000, Radovan Kaufman počas svojej víťaznej jazdy na 1 km s pevným štartom. Rodákovi z Partizánskeho amputovali v roku 1994 pravú nohu pre kostný Ewingov sarkóm a v roku 2002 sa musel podrobiť aj amputácii ľavej lopatky pre chondroblastický osteosarkóm. Okrem zlatej medaily zo Sydney triumfoval aj na Majstrovstvách sveta 1998 v Colorado Springs, kde navyše dosiahol svetový rekord. Z tohto podujatia si v ďalších disciplínach odniesol ešte aj striebornú a bronzovú medailu, podobne ako aj z majstrovstiev Európy v roku 1999. Zomrel 19. júna 2003 vo veku 25 rokov. Na jeho počesť sa koná už tretí ročník celoslovenskej kampane „Na kolesách proti rakovine“, ktorej podstatou je prejdenie vytýčeného úseku na nemotorovom kolesovom dopravnom prostriedku. Výťažok tejto zbierky putuje na diagnostický prístroj Wave system, ktorý znamená veľký prínos pri zisťovaní dedičných foriem rakoviny.


Author (source) of the description: Ján Riapoš


Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists