Personalities of the Stur Generation

Occasional postmark used in Bratislava on the occasion of the issue of the postage stamp 200th anniversary of the birth of important personalities of the Stur generation.

01. 07. 2022

Commemorative Postmark:
Inauguration of the postage stamp Art: Ernest Zmeták (1919 – 2004)

Inauguration of the postage stamp Art: Ernest Zmeták (1919 – 2004)
Day of use: 18. 10. 2019
 
Post office: NOVÉ ZÁMKY 1
Colour: black

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Commemorative postmark used in Nove Zamky on the occasion of the inauguration of the postage stamp Art: Ernest Zmeták (1919 – 2004) - Self portrait with paper cap.


Text motifs: INAUGURÁCIA POŠTOVEJ ZNÁMKY / UMENIE: ERNEST ZMETÁK

Pictorial motifs: Detail maľby Ernesta Zmetáka: Plachetnica na vlnách.

Thematic description and context:

Akademický maliar Ernest Zmeták (* 12. január 1919, Nové Zámky – † 13. máj 2004, Bratislava), bol slovenský maliar, grafik a ilustrátor. Patril k najvýznamnejším osobnostiam slovenského výtvarného života. Je autorom tympanonu priečelia Primaciálneho paláca v Bratislave. Inšpirovala ho predovšetkým slovenská ľudová kultúra.

V júli roku 1938 bol prijatý na pražskú Akadémiu výtvarných umení do ateliéru profesora Williho Nowaka. Vzhľadom na turbulentnú politickú situáciu nemohol však na štúdium nastúpiť (Akadémiu zatvorili). Štúdiá potom absolvoval v tiesnivej nacionalistickej atmosfére na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti, kde študoval v oddelení monumentálneho maliarstva u Vilmosa Abu - Nováka, pôvodom z Moravy, ktorého si po ľudskej i odbornej stránke vysoko vážil. Jeho pedagógmi boli aj Béla Kontuly a Istvána Szönyi. Už od začiatku svojej tvorby Ernest Zmeták jasne formuloval svoj výtvarný program. Absolvoval množstvo študijných ciest do zahraničia, no nikdy nepodľahol otrocky nijakým trendom. Jeho životnou láskou a stálou umeleckou inšpiráciou sa mu stalo Taliansko. V tvorbe vždy hľadal pravdu a neustále sa konfrontoval s ostatnými maliarmi. Nikdy neprestal najskôr dôsledne a do hĺbky študovať zobrazovaný objekt.


Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists