The greatest Slovak as a novelty for collectors

An extraordinary collector's novelty offer in the form of a banknote with a portrait of M.R. Štefánik, which opens a new edition dedicated to Slovak personalities of social, cultural and political life.

21. 09. 2022

New releases, inaugurations, the most beautiful stamps, competitions:
The waterman postmark in action

The waterman postmark in action
Author: Vojtech Jankovič (na základe podkladov od A. Urminského a M. Palkoviča)
Published: 27. 09. 2012 00:45

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Zaujímavá informácia o tom, že pečiatka nemusí byť len "sterilne" používaná na poštovom úrade, ale môže byť aj priamo v akcii pri zaujímavom podujatí.

Príležitostná pečiatka Deň vodníkov v Piešťanoch

Pred časom sme dostali od nášho činorodého kolegu Alexandra Urminského informáciu, že v Piešťanoch sa bude používať pri príležitosti "Dňa vodníkov" netradičná príležitostná pečiatka s vyobrazením vodníka. Pri hľadaní ďalších informácií, sme sa dopátrali, že "Deň vodníkov" sa bude konať 22. septembra 2012 ako súčasť prehliadky Victoria Regia „Kvetinové korzo“ v mestskom parku v Piešťanoch. Ako to skutočne bolo a čo sa tam dialo nám približujú priložené texty a obrázky. Myslím, že takéto využitie príležitostnej pečiatky "priamo v akcii" je omnoho zaujímavejšie ako často trochu "sterilné" používanie pečiatky na pošte, ktorá nemá s udalosťou príliš veľa spoločného.Sĺňavu stráži vodník KriVáh


Rozprávková postava bude pomáhať každému, kto sa rozhodne stráviť voľné chvíle na brehoch vodnej nádrže. Dozerať má aj na vodákov a plavcov.

Historicky prvé stretnutie vodníkov na Sĺňave sa uskutočnilo 22. septembra. Zelené bytosti sa najprv zapojili do sprievodu Kvetinového korza a potom oslavovali u Dina. Pri tejto príležitosti pokrstili drevenú sochu vodníka KriVáha od rezbára Jozefa Chromeka.

Príležitostná pečiatka Deň vodníkov v PiešťanochPríležitostná pečiatka Deň vodníkov v Piešťanoch

Príležitostná pečiatka Deň vodníkov v Piešťanoch

Okrem toho mohli návštevníci reštaurácie a okoloidúci poslať priamo z Dina pohľadnice s námetom vodníka opečiatkované vtipnou príležitostnou pečiatkou pošty Piešťany 1. Ako najvhodnejšia sa zdala známka s kaprom, lebo na pohľadniciach dobiedza do vodníka. Okrem toho v Sĺňave, na brehu ktorej Dino(saurus) a vodník KriVáh stoja je tých kaprov veľa a zelená je farbou o.z. Sĺňava, ktoré akciu zabezpečovalo. Na akcii nebolo filatelistov veľa (škoda), ale zato boli napríklad aj z Martina, ba aj z Pardubíc, hovorí Alexander Urminský, filatelista a autor príbehov o KriVáhovi. Týmto menom vodníka aj pokrstili „úradné osobnosti“ a s nimi aj čiperná vodníčka a predstavte si aj podvodník.

Príležitostná pečiatka Deň vodníkov v Piešťanoch
Príležitostná pečiatka Deň vodníkov v Piešťanoch Príležitostná pečiatka Deň vodníkov v Piešťanoch

Vodníka zasadil tento znalec piešťanskej histórie do udalostí, ktoré sa naozaj stali. Čitatelia jeho príbehov sa preto zábavnou formou oboznámia s viacerými zaujímavosťami nášho mesta. „Pokiaľ sa tam píše o najväčšej povodni na Váhu, ona naozaj bola v roku 1813, plť baróna Medňanského v roku 1924 splavila celý Váh, a veľa iného.Pokiaľ sú tam vážske mlyny, tak mená mlynárov sú reálne. Aj poštár Gloss báči, ktorý mal dočinenia s vodníkom KriVáhom je skutočná osoba,“ vysvetlil Alexander Urminský. Vlastne je to doposiaľ jediný poštár z Piešťan, ktorý sa vyskytuje na oficiálnej pohľadnici z roku tuším 1908?

Príležitostná pečiatka Deň vodníkov v PiešťanochText a fotografie: Martin Palkovič
Text a fotografie sú prebrané so súhlasom autora z piešťanského portálu www.PNky.sk.


Author: Vojtech Jankovič (na základe podkladov od A. Urminského a M. Palkoviča)

Specialized sections

Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists