Informal friendly meeting of meeting of stamp and postcard collectors in Bratislava

Invitation to an informal friendly meeting of stamp and postcard collectors organized by the Philatelic Club KF 51–34 in Bratislava in cooperation with the Union of Slovak Philatelists (ZSF) and the philatelic information portal www.postoveznamky.sk.

26. 06. 2024

New releases, inaugurations, the most beautiful stamps, competitions:
The waterman postmark in action

The waterman postmark in action
Author: Vojtech Jankovič (na základe podkladov od A. Urminského a M. Palkoviča)
Published: 27. 09. 2012 00:45

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Zaujímavá informácia o tom, že pečiatka nemusí byť len "sterilne" používaná na poštovom úrade, ale môže byť aj priamo v akcii pri zaujímavom podujatí.

Príležitostná pečiatka Deň vodníkov v Piešťanoch

Pred časom sme dostali od nášho činorodého kolegu Alexandra Urminského informáciu, že v Piešťanoch sa bude používať pri príležitosti "Dňa vodníkov" netradičná príležitostná pečiatka s vyobrazením vodníka. Pri hľadaní ďalších informácií, sme sa dopátrali, že "Deň vodníkov" sa bude konať 22. septembra 2012 ako súčasť prehliadky Victoria Regia „Kvetinové korzo“ v mestskom parku v Piešťanoch. Ako to skutočne bolo a čo sa tam dialo nám približujú priložené texty a obrázky. Myslím, že takéto využitie príležitostnej pečiatky "priamo v akcii" je omnoho zaujímavejšie ako často trochu "sterilné" používanie pečiatky na pošte, ktorá nemá s udalosťou príliš veľa spoločného.Sĺňavu stráži vodník KriVáh


Rozprávková postava bude pomáhať každému, kto sa rozhodne stráviť voľné chvíle na brehoch vodnej nádrže. Dozerať má aj na vodákov a plavcov.

Historicky prvé stretnutie vodníkov na Sĺňave sa uskutočnilo 22. septembra. Zelené bytosti sa najprv zapojili do sprievodu Kvetinového korza a potom oslavovali u Dina. Pri tejto príležitosti pokrstili drevenú sochu vodníka KriVáha od rezbára Jozefa Chromeka.

Príležitostná pečiatka Deň vodníkov v PiešťanochPríležitostná pečiatka Deň vodníkov v Piešťanoch

Príležitostná pečiatka Deň vodníkov v Piešťanoch

Okrem toho mohli návštevníci reštaurácie a okoloidúci poslať priamo z Dina pohľadnice s námetom vodníka opečiatkované vtipnou príležitostnou pečiatkou pošty Piešťany 1. Ako najvhodnejšia sa zdala známka s kaprom, lebo na pohľadniciach dobiedza do vodníka. Okrem toho v Sĺňave, na brehu ktorej Dino(saurus) a vodník KriVáh stoja je tých kaprov veľa a zelená je farbou o.z. Sĺňava, ktoré akciu zabezpečovalo. Na akcii nebolo filatelistov veľa (škoda), ale zato boli napríklad aj z Martina, ba aj z Pardubíc, hovorí Alexander Urminský, filatelista a autor príbehov o KriVáhovi. Týmto menom vodníka aj pokrstili „úradné osobnosti“ a s nimi aj čiperná vodníčka a predstavte si aj podvodník.

Príležitostná pečiatka Deň vodníkov v Piešťanoch
Príležitostná pečiatka Deň vodníkov v Piešťanoch Príležitostná pečiatka Deň vodníkov v Piešťanoch

Vodníka zasadil tento znalec piešťanskej histórie do udalostí, ktoré sa naozaj stali. Čitatelia jeho príbehov sa preto zábavnou formou oboznámia s viacerými zaujímavosťami nášho mesta. „Pokiaľ sa tam píše o najväčšej povodni na Váhu, ona naozaj bola v roku 1813, plť baróna Medňanského v roku 1924 splavila celý Váh, a veľa iného.Pokiaľ sú tam vážske mlyny, tak mená mlynárov sú reálne. Aj poštár Gloss báči, ktorý mal dočinenia s vodníkom KriVáhom je skutočná osoba,“ vysvetlil Alexander Urminský. Vlastne je to doposiaľ jediný poštár z Piešťan, ktorý sa vyskytuje na oficiálnej pohľadnici z roku tuším 1908?

Príležitostná pečiatka Deň vodníkov v PiešťanochText a fotografie: Martin Palkovič
Text a fotografie sú prebrané so súhlasom autora z piešťanského portálu www.PNky.sk.


Author: Vojtech Jankovič (na základe podkladov od A. Urminského a M. Palkoviča)

Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists