Joint EUROPA 2016 stamp issues - Ecology in Europe - Think Green!

Overview of postage stamps, miniature sheets and other stamp products issued within the joint EUROPA 2016 stamp issues - Ecology in Europe - Think Green!

13. 02. 2024

Slovak, Czech and Czechoslovak stamp:
The rarest postage stamps - Czechoslovakia - 4K POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919 on veined paper

The rarest postage stamps - Czechoslovakia - 4K POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919 on veined paper
Author: študenti Univerzity tretieho veku Žilinskej univerzity
Published: 15. 12. 2020 10:43
Updated: 26. 12. 2020 13:35

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Contribution to a series of articles devoted to the rarest postage stamps in the world


Československo - 4 K obrátená pretlač POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919 na žilkovanom papieri


Ku dňu publikovania ide o najdrahšiu československú poštovú známku, ktorá bola donedávna vo vlastníctve Ludvíka Pytlíčka. Podľa zákulisných správ ju od neho chcela kúpiť nejaká americká spoločnosť a ponúkala sumu cez 1 milión dolárov. Ludvík Pytlíček odolal tak vysokej sume s tým, že predsa "sa nebudeme na ňu chodiť pozerať do Ameriky".


Špecifikácia známky


Katalóg POFIS 50b PP: Známka Rakúska - Štátny znak 4K svetlo zelená na ŽILKOVANOM PAPIERI široký formát krásne centrovaný s PREVRÁTENOU PRETLAČOU POŠTA / ČESKOSLOVENSKÁ / 1919 II. typu; bezchybný exemplár, s pôvodným lepom s ľahkými stopami po nálepke.

Známka je známa v jedinom exemplári, preto má v katalógoch označenie U - unikát, niekde aj približne stanovenú cenu odhadom 7 000 000 Kč.

Poštová známka - Československo - 4 K obrátená pretlač POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919 na žilkovanom papieri
Poštová známka - Československo - 4 K obrátená pretlač POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919 na žilkovanom papieri

Známok, ktoré majú pretlač v normálnej polohe, je známych asi 10 - 15 kusov.

Poštová známka - Československo - 4 K normálna pretlač POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919 na žilkovanom papieriOverenia a atesty


Ku známke 4 K obrátená pretlač POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919 na žilkovanom papieri existujú atesty znalcov Vrba (2017), Beneš (1992), Gilbert, Karásek, Pittermann. Na zadnej strane známky sú umiestnené znalecké značky znalcov: Šula, Lešetický, Gilbert, Tribuna-Hirsch, Mrňák, Karásek a Pitterman.

Poštová známka - Československo - 4 K obrátená pretlač POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919 na žilkovanom papieriVlastníci a dražba známky v aukciách


Prvým majiteľom tejto jedinečnej známky bol Jaroslav Šula. Po jeho smrti, sa v roku 1928 predala v brnenskej aukčnej sieni Přehnálek za vtedy výnimočnú cenu 32 tisíc korún. Kúpil ju viedenský filatelista Kraus.

Přehnálkova AUKCE v Brne v roku 1928: vydražené za vtedajších 32 000 Kč

Po Krausovi sa v 30. rokoch jej majiteľom stal zberateľ Zdeněk Kratina. Po roku 1945 Československý štát známku zabavil a uložil v Poštovom múzeu v Prahe. V roku 1996 ju kúpil filatelista Ludvík Pytlíček zo Semil za 2,6 milióna korún od pôvodného majiteľa, ktorý ju v roku 1989 dostal späť v reštitúcii.

Dňa 11. 3. 2018 túto známku predal Ludvík Pytlíček v aukčnej sieni Burda Auction za neuveriteľných 7,8 milióna korún. Vyvolávacia cena bola 4 milióny korún. Nový majiteľ je neznámy, ale podľa Pytlíčka, by to mohol byť nemecký aukcionár poštových známok Christoph Gärtner, ktorý mal o túto známku eminentný záujem dávno pred tým, ale Pytlíček na jeho ponuku nepristúpil. Iné zdroje ukazujú na to, že známka zostala v Čechách a vlastní ju nemenovaný galerista z Prahy.

Aukcia BURDA v Prahe v roku 2018: vydražená za 7 800 000 Kč (cca 300 000 €), s aukčnou províziou 9 282 000 Kč (cca 357 000 €)


Známka na výstavách


Známka 4 K obrátená pretlač POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919 na žilkovanom papieri ako najvzácnejšia československá známka sa objavila na svetových výstavách PRAGA 1968, 1978 a 1988.
Žiaľ, na svetovej výstave PRAGA 2018 sa ju nepodarilo vystaviť. Vysvetlenie prináša reportáž Českej televízie: Nejcennější českou známku lidé neuvidí. Na světovou výstavu Praga ji organizátoři nepustili.

Poštová známka - Československo - 4 K obrátená pretlač POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919 na žilkovanom papieriPokračovanie príbehu?


Pri hľadaní informácie o tejto známke sme natrafili na jednu zaujímavosť. V sprievodnom programe Svetovej výstavy poštových známok PRAGA 2018 predstavil Bram Klein - syn holandského zberateľa Johana Kleina - svoju knihu „Ukradnutá známka“ (druhý obrázok je prevzatý zo stránky www.filabrno.net).

Poštová známka - Československo - 4 K normálna pretlač POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919 na žilkovanom papieri

Poštová známka - Československo - 4 K normálna pretlač POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919 na žilkovanom papieri


Bram Klein vo svojej knihe píše, že v roku 1991 boli jeho otcovi - holandskému zberateľovi Johanovi Kleinovi - ukradnuté dve československé známky v hodnote päť miliónov korún. Boli to známky, ktoré majú pretlač POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919 v normálnej polohe. Polícia v spolupráci s Interpolom po nich neúspešne pátrala viac ako dvadsať rokov. Až sa v októbri 2017 prvá zo stratených známok nečakane objavila na dražbe v Prahe. Predávajúci Ludvík Pytlíček vtedy v reportáži pre Českú televíziu uviedol, že známku získal od Johana Kleina na základe písomnej kúpnej zmluvy a obvinil ho z poistného podvodu.


Použité zdroje


4 K obrátená pretlač POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919 na žilkovanom papieri (Aukcia Burda)

Deset let nesměl ukázat nejvzácnější známku


Zprávy a reportáže o dražbe nejvzácnějšej československej známky:

Ze čtyř korun na téměř osm milionů. Nejvzácnější československá známka se prodala v dražbě

Události České televize (video z aukcie známky)

Nejvzácnější česká známka, Pošta Československá 1919, mění majitele

Nejvzácnější československá známka se vydražila za 7,8 milionu korun

Místo koníčku investicí. Filatelistů ubývá, byznys se známkami ale kvete

Nejvzácnější československou známku vydražil sběratel za téměř osm milionů. Za první republiky stála čtyři koruny

Nejvzácnější československá známka se vydražila za miliony korun

Filatelistický rekord. Nejvzácnější československá známka má cenu 7,8 milionu

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku


Kniha Ukradená známka:

Kniha popisuje příběh vzácných ukradených známek
Autori


Článok bol spracovaný študentmi vzdelávacieho modulu Zberateľstvo a filatelia Univerzity tretieho veku Žilinskej univerzity v školskom roku 2020/2021 - koordinátor: Ing. Martina Kardošová-Kapitulíková, lektor: Dr. Vojtech Jankovič.

K obsahovej a obrazovej stránke článku prispeli najmä: Jiří Kočner, Bernard Holý, Ľubomír Komačka, Pavol Zuskáč a David Schiller.

Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists